Seznam alergenů, pět let poté
Mises.cz: 09. prosince 2014, Dominik Stroukal, komentářů: 11
Od soboty začne platit novela zákona o potravinách, která nařizuje označovat řadu nebalených potravin alergeny, dominantní složkou, jménem a adresou výrobce apod. Chci jenom vznést jeden argument, který jsem dosud neslyšel a považuji ho za zásadní. Vznesu ho příběhem.
Od soboty začne platit novela zákona o potravinách, která nařizuje označovat řadu nebalených potravin alergeny, dominantní složkou, jménem a adresou výrobce apod. Nechci se pouštět do debaty o tom, jestli je to "správně" nebo ne. Vím, že existují skvělé argumenty proti této regulaci, zejména ten, že se tím potlačí možnost tržního řešení. Vím, že to zase o kus zvyšuje náklady na vstup do odvětví, čímž jako vždy zvyšuje ceny a odrazuje budoucí konkurenci. A mnoho dalších dobrých argumentů. Chci jenom vznést jeden, který jsem dosud neslyšel a považuji ho za zásadní. Vznesu ho příběhem.
Představte si rok 2019, začátek prosince. Sedíte s přáteli v restauraci a bavíte se. Pomlouváte fotbal, politiku, prostě normální večer. Najednou v debatě zazní: "Na internetu mi přišla nějaká divná petice, prej proti vypisování alergenů u salámů u řezníka." Pohoršení na sebe nedá dlouho čekat.
Všichni uznale pokyvují.
A pak sedíte a bavíte se dál. O všem možném. O tom, že dneska už ty malý řeznictví neexistujou a všechny je vytlačily ty velký. Že ceny potravin dost vzrostly. Že se připravuje nějaká hloupá novela o tom, že musí být informace o složení potravin v obchodě dostupné i v Braillově písmu. [1] "To je fakt moc," tvrdí všichni svorně. Už teď se netěšíte, až se zase za pět let potkáte.
[1] Martin Pánek předpovídá, že bude novela, která nařídí uvádět složení, informace o alergenech a další povinnosti ve všech eurojazycích, minimálně tak, aby si dané informace mohlo přečíst alespoň například 80 procent návštěvníků země. Pro tentokrát doufám, že si tyto stránky nečte žádný úředník, který by mohl pochytit inspiraci.