Olympiáda očima ekonomie
Mises.cz: 19. října 2012, HynekRk, komentářů: 2
Nedávno nám skončily jubilejní 30. letní olympijské hry. Tentokrát se konaly v poněkud nervózní atmosféře v Londýně.
Mises.cz: 19. října 2012, HynekRk, komentářů: 2
Nedávno nám skončily jubilejní 30. letní olympijské hry. Tentokrát se konaly v poněkud nervózní atmosféře v Londýně.
Mises.cz: 02. října 2012, HynekRk, komentářů: 4
Ekonomické důsledky dalších státních zásahů a jejich vliv na chudobu a možnost zajištění vzdělávání.
Mises.cz: 25. září 2012, HynekRk, komentářů: 4
Ekonomické důsledky zákazu dětské práce, omezení dětské práce a povinné školní docházky.
Mises.cz: 18. září 2012, HynekRk, komentářů: 2
Se základním školstvím a povinnou školní docházkou je i úzce spojen problém dětské práce, a to zejména v továrnách. Přičemž děti běžně pracovaly v zemědělství. Dostávaly často nudné a vyčerpávající úkoly, jako byl odnos kamenů z pole, plení, rozhazování hnoje, odhánění ptáků atp.
Mises.cz: 14. září 2012, HynekRk, komentářů: 7
Když jsem asi před necelými třemi lety napsal článek o podnikatelích tzv. období divokého kapitalismu, netušil jsem, že existuje „Historická encyklopedie podnikatelů Čech, Moravy a Slezska do poloviny XX. století“, která umožňuje lépe nahlédnout různé „tváře“ podnikatelů tohoto převratného období.
Mises.cz: 11. září 2012, HynekRk, komentářů: 5
Jak je tedy patrné, tak do roku 1870 v podstatě neexistovala, až na drobné vyjímky (zločinné děti, workhousy a děti v textilních továrnách a dílnách), povinná školní docházka. Postupně se však situace začala měnit a stát začal do školství stále více zasahovat.
Mises.cz: 04. září 2012, HynekRk, komentářů: 0
V tomto pětidílném příspěvku se podíváme na rozsah soukromého základního školství ve Velké Británii (především v Anglii a Walesu) v době 19. století, přiblížíme si rozmanité typy soukromých škol, podíváme se na zásahy státu do vzdělání a na problém dětské práce.
Mises.cz: 01. září 2012, HynekRk, komentářů: 8
Bývalé lázně v Kyselce, které vybudoval slavný podnikatel s minerální vodou H. K. Mattoni, jsou dnes dle časopisu Euro téměř v troskách. Stavby jsou památkově chráněné. V současnosti se zdá, že možná už za rok se řada staveb ocitne úplně ve zříceninách.
Mises.cz: 11. srpna 2012, HynekRk, komentářů: 0
Přesnější informace lze získat ohledně financování MPM, které patřily pod brněnskou OPM. Analyzujeme si několik jejich rozpočtů z roku 1937.
Mises.cz: 08. srpna 2012, HynekRk, komentářů: 0
OPM pokrývaly celou Moravu. Jejich financováni bylo již hybridní - tj. soukromě-veřejné. V materiálu z roku 1926 se zmiňují dotace obdržené z veřejných rozpočtů, a to se snižující se intenzitou.
Mises.cz: 04. srpna 2012, HynekRk, komentářů: 3
V době před výraznějším angažováním státu v oblasti sociální péče existovaly v našich krajích vedle péče obecní a zemské i soukromé dobrovolné aktivity. Jednou z oblastí, kde se tyto aktivity odehrávaly, byla i péče o děti.
Mises.cz: 15. června 2012, HynekRk, komentářů: 14
Pokud se někdo zeptá, jaká byla sociální péče v dobách tzv. divokého kapitalismu (tj. období zhruba od 1. poloviny 19. století do roku 1914), tak se mu zpravidla dostane odpovědi, že byla nedostatečná a že existovaly sem tam chudobince, chorobince a sirotčince a žebrota.
Mises.cz: 05. června 2012, HynekRk, komentářů: 11
National Trust působí ve Spojeném království a představuje dobrovolnou organizaci, která se zabývá ochranou přírodních a kulturních památek v zemi (vyjma Skotska, kde působí podobná organizace).
Mises.cz: 23. května 2012, HynekRk, komentářů: 88
Máme tu opět období, kdy je nutné zaplatit povinný poplatek za komunální odpad.
Mises.cz: 11. dubna 2012, HynekRk, komentářů: 117
Škola je považována za jeden z významných faktorů, který formuje člověka. Často se vedle rodiny považuje za faktor nejdůležitější. V našem státě je školství prakticky výhradně doménou státu.
Mises.cz: 18. března 2012, HynekRk, komentářů: 32
V rámci výuky ruského jazyka jsem se dozvěděl zajímavé informace o soukromé hromadné dopravě v Moskvě. Není důvod se o ně nepodělit.