Nakloněni svobodě: Jsou ve světě nerovnosti darebáci a oběti?
Mises.cz: 13. května 2011, Louis E. Carabini (přidal Josef Tětek), komentářů: 0
Proč ve světě všudypřítomné ekonomické nerovnosti přetrvává v myslích tolika lidí představa darebáků a obětí? Většina představ o rozdělení společnosti na darebáky a oběti nemá základ v jakékoli smysluplné argumentaci.
Proč ve světě všudypřítomné ekonomické nerovnosti přetrvává v myslích tolika lidí představa darebáků a obětí? Plyne takový pohled z víry, že na světě je statické množství bohatství či zdrojů, a tudíž že každý, kdo získá více než rovný podíl, ochuzuje druhého, který musí získat méně? Či tento pohled plyne z víry, že bohatí získali své bohatství neprávem pomocí bezohledného, chamtivého a netaktního jednání? A nebo plyne ze závisti, nelibosti či prostého pokusu povznést se nad ostatní tím, že je ponížíme?
Většina představ o rozdělení společnosti na darebáky a oběti nemá základ v jakékoli smysluplné argumentaci. Tyto myšlenky představují pouhé papouškování toho, co daní jedinci přečetli v novinách či viděli ve zprávách. Chrlení myšlenek druhých je obzvláště pravděpodobné u jedinců, kteří jsou členem vyhraněné politické, společenské, náboženské či rasové skupiny. Vůdci těchto skupin, zejména pak politických, jsou denně k vidění ve zprávách, kde se věnují proklínání svých nepřátel pomocí bezobsažných, mediálně vděčných replik, které jsou šity na míru jejich následovníkům.
Pro ty, kdo se k takové skupině připojí, se vůdce stává jejich druhem a člen opoziční skupiny se automaticky stává sokem; lidé zapojení do této aktivity připomínají zápasníky. Nehledě na to, co druh prohlásí, jeho přívrženci to přijmou za své a budou proklínat, cokoli prohlašuje jejich sok. Je jednodušší stát se papouškem v rámci skupiny (ať již se jedná o skupinu politickou, společenskou, náboženskou či rasovou), než myslet sám za sebe. Nehledě na typ skupiny vůdce řekne davu to, co chce dav slyšet.
Davy se scházejí k vyjádření podpory svému vůdci a k případnému získání nové bezobsažné slovní munice, kterou budou pálit po dalším z nekonečného počtu soků. Pokud člověk neuvažuje kriticky a nezvažuje smysluplnost výroků politických vůdců, může jednoduše obhajovat politiku, jejímž výsledkem je pravý opak původního úmyslu. Regulace nájemného, drogové a alkoholové prohibice a vládní dotace jsou jen hrstkou z mnoha případů, kdy politika přinesla pravý opak zamýšleného cíle.
Nakloněni svobodě je webový seriál, který na Mises.cz vychází každý pátek. Jedná se o postupný překlad stejnojmenné knihy amerického autora Louise E. Carabiniho. Knihu lze chápat jako stručný úvod do politické filosofie liberalismu. Autor v ní krok za krokem vykládá základní mechanismy fungování lidské společnosti a osvětluje, proč je respekt k těmto mechanismům důležitý pro dlouhodobou prosperitu, zatímco jejich narušení vždy vede ke katastrofě.
Předešlé kapitoly knihy Nakloněni svobodě v češtině jsou k nalezení zde.
Plná verze knihy v anglickém jazyce je k nalezení zde.
Louis E. Carabini je zakladatel americké firmy Monex obchodující s investičními kovy. V současnosti žije v jižní Kalifornii.