Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Bitcoin vs Pikora, aneb je Bitcoin penězi budoucnosti?

přidat komentář zpět na článek

Ababu

Jsou to komentáře expertů a nebo věřících ?

Tak mne napadá, zda by se neměli k technologiím "ala Bitcoin" spíše vyjadřovat matematici případně odborníci, kteří mají praktické zkušenosti v nějaké novější techologické oblastech jako jsou kvantové počítače, umělá inteligence a podobně.

Ryze ekonomický pohled na "Bitcoinovou příležitost" je jako zřejmě všechno v ekonomii otázkou poptávky a nabídky - ta vždy může vydělat i na riziku a spekulaci.

Podle mne hledat jednoduché paralely je někdy hodně zavádějící.

Co když to, co se jeví jako "dnes digitálně bezpečné a dle určitých názorů smysluplné" bude "zítra směšně jednoduché a prakticky nepoužitelné"?

Kdybychom poskytli výpočetní výkon dnešního mobilu lidem na počátku minulého století asi by taky leccos nechápali.

sjusko

Vláda

Zapomínáte na jednu věc, Bitcoin a další podobné měny jsou zcela anonymní a to je věc, která se vládám při masovém nasazení nebude líbit.
Zcela určitě v budoucnu budeme platit digitální měnou, ale ta bude pod kontrolou státu či EU. Nebo si myslíte, že v době, kdy se svoboda jednotlivce omezuje napříč celým světem se masově nasadí měna, která bude zcela bez kontroly?

cerno

Re: Vláda

1. Kryptoměny nejsou zcela anonymní. Většina z nich je pseudonymní, s tím, že alespoň dobré anonymity je extrémně těžké dosáhnout. Vaše transakce jsou na blockchainu na věky věků a kdykoli zavadíte o jakoukoli možnost Vás identifikovat při kterékoli z nich, veškerá anonymita je fuč. Navíc státy zavádějí KYC a podobný sh*t, takže bez prokázání identity můžete mít potíže cokoli nakoupit. Kryptoměny jsou téměř dokonalým naplněním bezhotovostní společnosti, která je nám mocipány periodicky vnucována. Na rozdíl od vnucování plateb kartou, kterého má významná část populace plné zuby, do kryptoměn se stále rostoucí množství lidí doslova hrne, a to samo a dobrovolně.

1a. Stopy po Satoshi Nakamotovi vedou do nepříjemné blízkosti Alana Greenspana, někdejšího předsedy FEDu. (A jsou tu i další ukazatele, že BTC je svého druhu inside job a že to vůbec není vzpoura proti Matrixu, ten obraz je celkem konsistentní.)

2. Stát v posledních letech, speciálně pak od začátku koronašílenství, není moc v situaci, kdyby jakkoli významnějším násilím mohl něco společnosti vnucovat. Státy dnes dluží, kam se podívají (všechny bez výjimky) a jejich dluhy jsou reálně naprosto nesplatitelné (většiny z nich). Co si myslíte, že se stane, když bude chtít plošně zakázat kryptoměny? Naopak, pro státy je to vítaná příležitost, jak se vyinflovat ze svých dluhů (s tím, že to byl možná skutečný důvod, proč s tím ansambl s pseudonymem Satoshi Nakamoto vůbec začal...)

cerno

Re: Jsou to komentáře expertů a nebo věřících ?

Co když to, co se jeví jako "dnes digitálně bezpečné a dle určitých názorů smysluplné" bude "zítra směšně jednoduché a prakticky nepoužitelné"?

To se samozřejmě může stát. Ovšem i kdyby kvantové počítače jednoho dne fungovaly tak, jak si dnes věřící představují (což zdaleka není jisté) (umělou inteligenci z toho vynechme, ta je v tomto mimo hru), tak bude útok na TLS (== za šifrování odpovědnou část HTTPS) nesrovnatelně jednodušší, než útok na blockchain. A to by bylo pro společnost naprosto nepředstavitelně devastující, dovoluji si tvrdit, že ještě více devastující, nežli úspěšný útok na blockchain v situaci, kdy by BTC byl hlavní globální měnou. Může se to stát, ne, že ne; v takové situaci by se musely kryptoměny přizpůsobit změněné situaci, stejně, jako by se musel přizpůsobit HTTPS použitím nějakého jiného šifrovacího algoritmu (který dosud nebyl vynalezen). Konec konců, nebylo by to bez precedentu, vizte např. historii MD5.

Ababu

Re: Jsou to komentáře expertů a nebo věřících ?

Prolomení jakéhokoliv kryptovacího mechanizmu, jenž je v současnosti dominantně používán by měl jistě své následky.

Jakákoliv měna by se mohla stát globální měnou v případě, že by se v něm uskutečňoval z globálního hlediska významný objem a počet transakcí.

Nestačí aby si nějaká vyvolená skupina subjektů, jedinců, bank, států - vlastníků dané měny řekla "tahle měna je to pravé ořechové". Podstatné je, jestli díky právě této měně dokáží zrealizovat požadované transakce. To znamená buď přednostně právě díky této měně dokáží něco prodat nebo něco nakoupit.

Anonymita u kryptoměn obecně neexistuje. Buď je anonimita transakcí podřízena centrální autoritě, nebo si ji kryptoměna "vláčí ve formě transakční knihy" na zádech.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed