14. března 2016 09:39:41 | reagovat
Komentáře k článku Charles Dickens a socialismus
Tomáš Macháček
No,
už je to nějaký ten pátek, co jsem četl něco od Dickense, ale pamatuju si z Olivera Twista, že ti největší záporáci pro mě byli ti, co vedli ten státní chudobinec. A to bylo ještě před tím, než jsem vůbec něco věděl o ekonomii nebo libertariánství.HynekRk
Pěkný
Pěkný článek, také jsme na tu jeho charitu narazil při čtení jedné anglické knihy. Skutečně rozlišoval mezi zasloužilými a nezasloužilými chudými.Hádám, že to je asi obecnější problém:
Toulky českou minulostí 11 (Petr Hora-Hořejš, Praha: Via Facti 2007):
s. 16 – v pražské Fišpance z města hnaní lidé dostávali kabát, prádlo, sukni a střevíce (darované nebo kupované ústavem od vetešníků), dle Jana Nerudy: mnohý odchází vděčen, mnohý, dnes propuštěn, je tu pozejtří zas, prodal a propil darovaný mu šat a je zas nažší než nahota sama, nepřístupen domluvě drze odmítá každé napomenutí, nepotřebuju vašeho kázání, šaty mně musíte dát, kdybych je desetkrát prodal, slyšíš zde v ustrnutí,
Dobrá je také interpretace K. Havlíčka-Borovského od K. Sabiny nebo komunistů jakožto radikálního demokrata, ve skutečnosti to byl liberál a austroslvavista, odmítající radikalismus.
K. H. Mácha byl prý nacionalistický zaměřený, až na to, že nám neřekli, že koncem života od toho docela ustoupil a v jeho Máji není nacionalistického prakticky nic, skoro naopak - odehrává se totiž na území obydleném převážně Němci.
Atd.
PetrZdenek
Ancap v beletrii
Omlouvám se za komentář, který se článku dotýká jen okrajově.Beletrie je plná historických románů z raného kapitalismu, ale já bych si rád přečetl i nějakou fikci, která by se odehrávala v prostředí ancapu. Myslím, že to je atraktivní téma, které dává autorům spoustu prostoru k fantazírování.
Četli jste někdo něco zajímavého? Doporučte.
Jediný román, na který si vzpomínám já, je The Golden Age od J.C.Wrighta.
libertarian
no teda, zaujímavé....
Konečne som sa dozvedel, či Charles Dickens skutečně byl socialistou. Hned budem kludne spať.Prestanem sledovať imigrantskú krízu, vykašlem sa na výsledky slovenských volieb, prestanem googlovať príznaky svetovej ekonomickej krízy, a konečne si v hlave utrasiem, ako to vlastne bolo s Dickensom.
Urza
Re: Ancap v beletrii
Uživatel PetrZdenek napsal:Omlouvám se za komentář, který se článku dotýká jen okrajově.
Beletrie je plná historických románů z raného kapitalismu, ale já bych si rád přečetl i nějakou fikci, která by se odehrávala v prostředí ancapu. Myslím, že to je atraktivní téma, které dává autorům spoustu prostoru k fantazírování.
Četli jste někdo něco zajímavého? Doporučte.
Jediný román, na který si vzpomínám já, je The Golden Age od J.C.Wrighta.
Robert A. Heinlein, The Moon Is a Harsh Mistress
Urza
Re: no teda, zaujímavé....
Uživatel libertarian napsal:Konečne som sa dozvedel, či Charles Dickens skutečně byl socialistou. Hned budem kludne spať.
Prestanem sledovať imigrantskú krízu, vykašlem sa na výsledky slovenských volieb, prestanem googlovať príznaky svetovej ekonomickej krízy, a konečne si v hlave utrasiem, ako to vlastne bolo s Dickensom.
Také Vám přijde tak šokující, že v článku s názvem "Charles Dickens a socialismus" se dočtete o Charlesu Dickensovi a socialismu?
Dobrý Den
Re: Ancap v beletrii
Uživatel Urza napsal:Uživatel PetrZdenek napsal:...
Robert A. Heinlein, The Moon Is a Harsh Mistress
jen pro doplnění
http://www.databazeknih.cz/knihy/mesic-je-drsna-milenka-12851