02. května 2013 12:15:42 | reagovat
Komentáře k článku Co je a co není vidět: VI. Zprostředkovatelé
mrakoplas
Re: Úža čtení, díky!
Uživatel Karel Frauknecht napsal:Trochu mi naskakuje husí kůže! Vše bylo poznáno a definováno už před tolika roky a přesto se soudruzi znovu a znovu snaží, vč. těch "našich" bruselských :-)).
presne ako som uz pisal aj ja, Bastiat rulez :)
petrph
rozpor je v tom
Že se zde směšují dva možné způsoby určení koncové prodejní ceny produktuTen první je nákladový-tedy jak píšete, takový obchodník musí mít lodě, místní zastoupení, informace, sklady, sledovat pohyby cen a tak dále, a tak dále. Když připočte tyto "vedlejší" náklady k ceně nakoupeného obilí výjde mu z toho nějaká koncová cena, za kterou pak může třeba to obilí prodávat. A asi není tak těžké si představit že tutéž službu za tutéž cenu by mohl poskytnout i efektivně fungující stát. Ostatně dnes ani státní podniky neřídí státní úředníci,ale najatý management, který by měl mít stejné schopnosti ale i prostředky jako ten soukromý. Ale můžeme diskutovat o tom,o kolik třeba desítek procent by byl tento nákladový způsob ze strany státu dražší.
Ale ten druhý způsob je tržní, na základě nabídky a poptávky. Neboli, v Paříži je hlad, tudíž obchodník může vyšroubovat ceny maximálně vysoko a lidé je musí zaplatit. A netvrďte prosím že toto řeší konkurence-pokud by to řešila, takový stav v Paříži vůbec nenastal-obchodníci by při dokonalé konkurenci prodávali chleba za nízkou cenu, a žádný požadavek na statní zásah by nenastal. A za takové situace by pak dodávky státu který by dovážel a prodával jen za skutečné vydané náklady, byly mnohem levnější.Nebo se mýlím?