Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Demokracie v Katalánsku

přidat komentář zpět na článek

ON

9 z 10

Podle mých informací rozhodně není pravda, že devět z deseti Katalánců chce samostatnost. Možná 90% hlasujících, ale veká část voličů k urnám nešla...
Ono to ale není to podstatné, sdílím Urzovy obavy o stav naší svobody. Na tomto případě jsou vidět skutečné záměry vládnoucích elit. A hlavně to, že nemají problém použít cokoliv k jejich prosazení. Co s tím? Je Urzova cesta (osvěta+) správná? Pokud to nezkusíme, tak to nezjistíme.

SPA

Španielska vláda a parlament

predsa jednajú ústavne a demokraticky. Problém pre zástancov demokracie by mal byť v tom, že jednajú nemorálne a neférovo. Majú moc meniť zákony a ústavu, ale odvolávajú sa na ich momentálnu podobu, aby Kataláncom znemožnili odtrhnutie.
Výsledok bude ten, že ak doteraz bola v Katalánsku menšina za oddelenie od Španielska, teraz ich bude väčšina.
Prirodzene, že EÚ pozerá na snahu Kataláncov skrz prsty. Mohli by sa zase ozvať Baskovia a ktovie kto ďalší.

Salitrník

Katalánsko

Dobré téma a dobré závěry, určitě je to článek týkající se mnohem více lidí než články o pedofilech:))

Ale mám k němu pár výhrad, které ho poněkud shazují:

"Bývaly časy, kdy panovníci drželi svou moc nad poddanými skrze zastrašování, exemplární tresty, kruté mučení a často si vypomáhali tím, že se lidu prezentovali jako bohové."

S podledním bodem souhlasím, i když ve středověku se odvolávali již spíše na to, že Bůh je ustanovil vládci. Bohy byly panovníci spíše ve starověku. Dále se panovník vydával za ochránce chudých a soudce poslední instance. Naopak zastrašování, exemplární tresty a kruté mučení moc typické nebyly. Jde jednal o docela drahé aktivity, které lidi spíše jen znervózňují a nejhorší je, že jak na potvoru ztrpčují a někdy i zkracují samotným panovníkům život. Podívejme se na hrůzovládce v našich dějinách: Boleslav III. Ryšavý zavraždil vlastního zetě a vyvraždil Vršovce, pokusil se zavraždit svého bratra, no nakonec skončil jako oslepený vězeň na doživotí; Břetislav II. zabil Zderada, pak si došlápl na pohany, Židy, vyhnal slovanské mnichy, Vršovce atd. a nakonec byl zavražděn. Svatopluk (neplést s moravským knížetem) vyvraždil již po druhé Vršovce, válčil atd. a byl sám zavražděn. Zikmund Lucembruský popravil Roháče, a pak před hněvem šlechty raději zmizel z Čech, a to nebyl ani tak krutý, jak se běžně líčí.

"V Katalánsku je to krásně vidět, až z toho jde mráz po zádech: Dokud všichni drželi hubu a krok s centrální vládou Španělska a ještě centrálnější vládou EU, hlasovalo se jen o změnách parametrů systému v rámci předpokládaných mezí, pomalinku se utahovaly šrouby a jen čas od času se někde povedlo získat zpět trochu z té ukradené svobody či spíše lehce zbrzdit postup tuhého socialismu, bylo vše zalité sluncem, svobodné, mírumilovné a sluníčkové; jakmile teď však někdo zkusil vážně vyjádřit svou vůli a trochu změnit zaběhnutý řád, tvrdě narazil. Růžové brýle rozdrtila železná policejní pěst."

Má to jeden háček, trochu to vypadá, jako by Katalánci byli Bůh ví jací liberálové, ale Katalánci jsou sami socialisté jak řemen: "McMakene, máš to na háku," řeknou někteří z mých čtenářů. "Nevíš, že secesionisté v Katalánsku nejsou čistí libertariáni? Nevíš, že mnozí z nich jsou dokonce většími socialisty než lidé v Madridu?" (http://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/katalanska-secese-a--ciste--motivy-od-ryana-mcmakena.html). Viz i J. Huerta de Soto. Teorie dynamické efektivnosti, str. 140-141. Vtip je v tom, že po osamostatnění si nebudou moci tolik socialismu dovolit neb jim lidi začnou hlasovat nohama do Španělska (velká část jich umí španělsky). Proto je dobré to podpořit.

Je jasné, že nemůžeš vědet vše a ani se nedostává čas na to vše ověřovat, ale asi bych být tebou dodržoval nějaké pravidlo úsporného psaní a zbytečného nezabíhání do jiných témat, protože to pak zbytečně výborný článek zhazuje.

libertarian

právo na secesi

Celá táto téma nemá žiadny zmysel, pokiaľ sa nerieši PODSTATA DEMOKRACIE.

PODSTATA DEMOKRACIE je právo väčšiny dirigovať a ovládať menšinu. A ŠTAT je iba nástrojom tejto nadvlády väčšiny.
A voľby sú proces, ktorý má za účel definovať túto vládnucu väčšinu, ktorú potom reprezentuje vláda a parlament.

Toto horeuvedené je ukotvené v Ústave demokratického štátu. Akurát je to vymaľované sladučkými rečičkami.
Všetko ostatné sú iba kecy ku pivu.

==================
Španielska vláda aplikovala Ústavné právo, aplikovala výsledky volieb , aplikovala text Ústavy. A tvrdo DEMOKRATICKY zasiahla .
Demokracia zvíťazila nad slobodou.

libertarian

pekná otázka :

"Kdo má vlastně hlasovat o katalánské samostatnosti? Jen Katalánci, nebo všichni Španělé?"

- A kto má hlasovať O MOJICH daniach ??? Iba JA, alebo všetci ovčania ?

Keby som hlasoval IBA JA , odhlasujem si NULOVÉ. Lenže hlasujú všetci, a preto platím štátu 66% superhrubej mzdy.

Urza

Re: pekná otázka :

V tom se samozřejmě shodneme. Však to v článku také píši, ačkoliv jinými slovy.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed