Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Desocializace ve sjednoceném Německu II.

přidat komentář zpět na článek

catmouse

Skvělá poznámka č.15

Ohromující čísla NDR vs. NSR a přesto ti pitomí lidé se snažili zdrhnout na Západ.
Věřím, že i ČSSR mělo excelentní čísla (výroba oceli, obilí, produkce masa atd.). kdyby ti komunisti byli asi méně "zlí" tak by to bylo snad bez vady. :-)



Joe Doe

Re: Skvělá poznámka č.15

Uživatel catmouse napsal:

Ohromující čísla NDR vs. NSR a přesto ti pitomí lidé se snažili zdrhnout na Západ.
Věřím, že i ČSSR mělo excelentní čísla (výroba oceli, obilí, produkce masa atd.). kdyby ti komunisti byli asi méně "zlí" tak by to bylo snad bez vady. :-)

Souhlasím, poznámka [15] k oficiálním statistikám je opravdu velice zajímavá. Doporučuji každému porovnat si data z vlastní statistiky se současnými údaji např. z ČSÚ.
Také nabízím pár hloupých/irelevantních statistických čísel. Meziroční srovnání např. části výdajů za uplynulé 4 měsíce (05-08/13 – 05-08/14) jedné čtyřčlenné rodiny. Sledovány pouze ceny věcí denní spotřeby (potraviny, drogerie, PHM, doprava) spolu s náklady na bydlení (tj. energie + služby). Do výpočtu není zahrnuta žádná elektronika, oblečení, komunální služby, daně, pojištění, mimořádné výdaje na investice, vzdělávání, zábava, dovolené apod. Úsek čtyř měsíců je zvolen proto, aby se obsah košíku i preference domácnosti meziročně vyrovnaly. Pokud uvažuji pouze zboží denní spotřeby je roční inflace této části rodinného rozpočtu závratných 19 % a v případě zahrnutí i nákladů na bydlení (které sice klesly, ale kvalita vzrostla, což se zase nedá říct o potravinách atd.) je meziroční nárůst cen 7,6 %.
To odpovídá tak v průměru statistice ČSÚ informující o vývoji ceny másla. Kde je cenový nárůst této komodity o 13,1 % v roce 2013 z ceny z roku 2012 (tedy v období cca. o rok dříve). Mimochodem docela zajímavý graf.
Rozhodně se to ale ani neblíží oficiálním údajům o inflaci, která by se v tomto sledovaném období měla pohybovat od 2 % do 0,5 %. Může mi někdo prozradit, k čemu je tahle úřední statistika v reálném životě dobrá a jak se podle ni (nebo dokonce bez ni :-)) dá žít? Krom centrálních plánovačů nejrůznějších barev, kdo podle ni dělá tak zásadní rozhodnutí?

Vsadím se že i dnes v ČR máme ty čísla přímo excelentní, ale problém je, že už za chvíli nebudou mít ani ti pitomci kam zdrhnout :-).

Joe Doe

Supranacionalismus

Další skvělý článek. Pěkně doplňuje ten včerejší o ekonomické kalkulaci.
Pro fungování lidské společnosti se zdají být naprosto klíčové následující body, a proto si je také dovolím znovu shrnout:

"1) V socialismu je vlastnictví výrobních aktiv převedeno na kolektiv jednotlivců bez ohledu na dřívější (ne)činy každého člena.."
Jak autor dál správně poukazuje, v uvedeném systému veškeré individuální náklady jednání (uspokojující potřeby) uměle narůstají, zatímco náklady spojené s kompenzací ztrát v důsledku chybných rozhodnutí jsou nespravedlivě rozděleny mezi všechny členy kolektivu, a proto nepřirozeně klesají. To ve výsledku nejen snižuje motivaci jednotlivců jednat za účelem původní potřeby, ale také značně zvyšuje riziko špatného rozhodnutí.

"2) Jelikož výrobní prostředky nemohou být za socialismu prodávány, neexistují tržní ceny pro výrobní faktory."..."Tím, že není dovoleno přijímat jakékoliv nabídky od soukromých osob, nemůže producent vědět o svých ušlých příležitostech." Z čehož plyne: "Permanentní misalokace produktivních faktorů."
To má samozřejmě dva velice nepříjemné a fatální důsledky. Nesmyslné plýtvání na jedné straně a nekvalitní zboží/služby či přímo jejich nedostatek na druhé.

"3) ..vzhledem k tomu, že jsou vstupní faktory a vytvořený výkon vlastněny kolektivně, je podnět ke zvýšení kvality a/nebo množství výkonu každého jednotlivého výrobce systematicky zmenšován.."
K podobné likvidace efektivního způsobu uspokojování lidských potřeb dochází např. u monopolů. Tam je to však z jiného důvodu, tj. tam stát násilím odebral možnost volby.

"4) Osoba, která vlastní nějaký prostředek, může v režimu soukromého vlastnictví rozhodovat nezávisle na ostatních, jak s ním naloží." Jako kdyby popisoval současný stav a jeho vlastnosti: "Není to schopnost vytvářet, pracovat a reagovat na potřeby spotřebitelů, co zajišťuje úspěch. Jsou to spíše prostředky přesvědčování, demagogie a intriky skrze sliby, úplatky a hrozby, jimiž jedinec stoupá na vrchol. Netřeba dodávat, že tato politizace společnosti, implicitní v jakémkoliv systému kolektivního vlastnictví, přispívá ještě více k ochuzování."

Kolik krizí musí ještě přijít a kolik let uplynout, aby lidé získali dost zkušeností na to, že se konečně poučí z vlastních chyb??

libertarian

trochu neskoro

Táto téma by bola fakt dôležitá pred tridsať rokmi. Dnes je to už iba kopanie do mrtveho tigra. Možno niekde v sev. korey by sa z toho ešte mohli poučiť.

V našich končinach je problém silnejší : Marxistický socializmus si navliekol kapitalistický kabát, a v ňom pokračuje v humplovaní spoločnosti. Má to pre nich minimalne dve výhody -
- čokoľvek zlé sa stane, všetko ide na vrub kapitalizmu
- zástancovia kapitalizmu stratili ostražitosť, pretože cítia pohodu, však "máme kapitalizmus"

-
Lenže kapitalizmus nemáme. Socializmus sa nezmení na kapitalizmus, ak zvesíme červené zástavy.
Dnes existuje spusta kníh a článkov o tom, prečo socializmus (marxistický) fungovať nemôže. Všetci mainstreamoví ekonomovia a všetky ekonomické fakulty však svorne prehlasujú, že dnešný (zbastardený) kapitalizmus je to pravé orechové. A týchto prezlečených ekonomov musí tešiť, ked vidia , ako sa ludia bavia naháňaním papierového, mrtveho tigra.

Tomáš Macháček

Důvody proč jsem to překládal

Článek byl vydán v roce 1991 a byl nejaktuálnější pro to, co se zrovna dělo. Vážně by mne zajímalo, co by se stalo, kdyby tenkrát vyšel normálně v novinách, jak by na něj reagovalo obyvatelstvo, jež žilo každý den žilo socialistickou realitou a jak by vypadali všichni ti "hardcore" reformátoři.
Nicméně, jde o skvělou ukázku užití etických a ekonomických zákonů (teorie) na historické události. Něco podobného (konkrétně Peníze v rukou státu) mě nadchnulo pro další studium. Už jen taková dobrá analýza "echt" socialismu si dle mého zaslouží překlad (stejně jako třešnička na dortu, ostudná "pretence of knowledge" mnoha západních ekonomů, spoléhajících na vládní statistiky).

Tím však Hoppeho článek zdaleka nekončí. Dočkáme se vysvětlení (na konkrétních případech) proč se z dynamicky rostoucího západního Německa stal stagnující moloch (což je vlastně kritika aplikovaná na současný model).
Dále se dočkáme předpovědi toho, co se stane po sjednocení (dnes už víme, že se to odehrálo v podstatě na chlup stejně).
A nakonec autor navrhne postup pro radikální desocializaci východního Německa (pravda, zde jde o přechod od naprosto socialistického hospodářství. Avšak nabízí spoustu poučného i pro dnešní situaci).
Rozhodně je na co se těšit.

HynekRk

Jen tak dále

Dost zajímavé čtení, jen tak dále. Ta statistika mne dostala. To ve V. Průchovi je to v případě ČSSR celkem podobně, i když o něco realističtěji.

Martin

Desocializace ve sjednoceném Německu II.

Bude mít tento seriál i další pokračování?

Tomáš Macháček

Re: Desocializace ve sjednoceném Německu II.

Uživatel Martin napsal:

Bude mít tento seriál i další pokračování?

Měly by vyjít ještě tři části. Kdy to bude záleží jen na redakci.

HynekRk

Re: Desocializace ve sjednoceném Německu II.

Uživatel Tomáš Macháček napsal:

Uživatel Martin napsal:

...

Měly by vyjít ještě tři části. Kdy to bude záleží jen na redakci.


Tady je to celé v jednom dokumentu:
http://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/desocializace-ve-sjednocenem-nemecku-od-hanse-hermanna-hoppeho.html
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed