02. března 2017 15:03:31 | reagovat
lubinew
Právo na čistý vzduch?
Ač si myslím, že by bylo moc fajn, kdyby bylo ovzduší čistší než dnes, ale je potřeba si uvědomit, že neexistuje nic jako právo na čistý vzduch. Zatímco na příkladu pozemku a hromady smětí je jasné, že byla narušena něčí vlastnická práva, na příkladu znečištěného vzduchu tomu tak není.Důvodem je, že vzduch je váš pouze tehdy, pokud jste schopní ho nějak rozumně ohraničit - například uzavřít do tlakové lahve, nebo ho držet v hermeticky uzavřené budouvě. Pak je jistě váš a kdokoli by tento váš vzduch následně znečistil by poškodil vaše vlastnická práva.
U vzduchu volně se pohybujícího v atmosféře není možné jasně identifikovat jednoho majitele a proto ani není možné říci, že zde byla poškozena vlastnická práva někoho konkrétního.
Pokud připustíme, že vzduch patří všem a existuje právo na čistý vzduch, jsme opět u socialismu a pozitivně definovanými právy. Proč pak nepřidat právo na čistou vodu, teplé jídlo, ustlanou postel a pozlacenou kliku.
Rozhodně bych tedy osobně neřešil problém zákazem vypouštění splodin do ovzduší. Není totiž možné objektivně říci, kde je hranice akceptovatelného znečištění a co už by mělo být zakázáno. Kupříkladu dnešní stav, kdy je pokutováno vypouštění CO2 do vzduchu dle mého názoru ilustruje kam až může zajít utahování šroubů. A ano, může jít ještě dál. Možná se ještě dožijeme zákazu topení dřevem a zákazu spalovacích motorů.
Jak bych problém řešil? Ostrakizace znečištovatelů? Bojkot produktů vyráběných firmami, které na ekologii kašlou? Neměl bych strach... trh historicky ukazuje, že si umí poradit.