Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku For a New Liberty: Blahobyt a stát blahobytu - část VIII.

přidat komentář zpět na článek

Tomáš Fiala

:-)

Teď odhlídnu od USA, protože navíc neznám americkou legislativu.

Představme si, že české město/radnice (Praha, Plzeň nebo třeba Chomutov) bude chtít revitalizovat nějakou svou městskou část čítající 37 budov. Odahdovatelné výdaje na takovou "investiční" akci budou nějaké. Radnice však tu revitalizaci "rozseká" na 37 jednotlivých "investičních" akcí = budov. Tím se s největší pravděpodobností dostane pod hranici, stanovenou jako povinnou pro vypsání výběrového řízení. Protože radní zrovna budou v dobrém rozmaru po proflámovaném víkendu nebo si na zasedání zastupitelstva zahulí travku (jinak bych si takový jejich postup nedokázal vysvětlit), nezadají tedy práce na základě "výběrového" řízení "obvyklé" firmě (navíc "obvyklé" firmy si mezi sebou domluvily nějaký klíč, na základě kterého se u takových "výběrových" zakázek střídají a podmazy mají takové střídání u zastupitelstva "pojištěno"). Ale 37 drobným živnostníkům ve městě. Ti by stejně neměli šanci v nějakém výběrovém řízení. Už jen proto, že dodat všechny potřebné podklady, nutné pro to výběrové řízení, je nad jejich síly a kdyby zadali vypracování těch podkladů někomu, kdo to umí, a nutně tyto náklady do ceny zakázky započítali, jsou rázem s cenou mimo hru. Takový postup (rozdělení zjevně jedné "investiční" akce na mraky malých) je zcela evidentně v rozporu s českou legislativou a je napadnutelný. Minimálně takovou tou úžasnou organizací, jež se zove Transparent Internejšnl. Takový spor by radnice projela. Takže i kdyby v ten okamžik byli radní opilí, v rauši nebo andělé, nemají šanci "podpořit" drobné podnikatele...

Skutečně neznám USA legislativu, ale pochybuju, že by to tam bylo nějak diametrálně odlišné.

Zdeněk G

Negativní daň a svobodní

Hm... jediná jakž takž liberální strana Svobodných má negativní daň v programu...

Byť ne tak primitivně, ale jako nějaké x * (NP - mzda), kde x < 1, a NP znamená ´nízký příjem´, kdy člověk není daněn, ale dostává nějakou podporu, kde to x stanovuje jak moc motivační/demotivační bude snaha zvyšovat si příjmy nad hranici nějakého zaručeného životního minima (x * NP).

Ono při vhodným nastavení to je asi lepší než současný stav, navíc to dává nějakou možnost kompromisu s vyloženě socialistickými stranami a tím pádem nějaký koaliční potenciál.

Sám z toho nejsem nadšenej, ale obávám se že drtivá většina populace odstranění sociálního systému nechce.

S ohledem na naši politickou realitu by se hodil spíš článek kterej cílí na ten koncept Svobodných, příp jiných stran které mají něco podobného v programu.
Negativní daň/minimální zaručený příjem jak jej ukazuje článek je dost mimo politickou realitu v ČR.

S minimálním zaručeným příjmem tuším flirtovala humanistická strana, ale to je absolutní marginálie. Jejích příznivců je snad méně než anarchokapitalistů :-)

Notaras

konstrukce negativní daně

Nevím v jaké podobě byla prezentována negativní daň v USA, ale já jsem se vždy setkal s tím, že zásadní rozdíl mezi ní a sociálnímí dávkami spočíval ne v tom, že má nárok každý, ale že každý příjem, byť jednoho dolaru, měl zvyšovat životní úroveń.

Tedy ne, že se doplatí částka do 4000 dolarů, ale že každému je zaručeno minimálně 4000, ale čím více vydělá, tím větší bude mít disponibilní příjem.

Dejme tomu, že dodatečný příjem se zdaní sazbou 50%, takže ten co vydělá jen 500 bude mít 4000 + 50% z 500 tedy 4250. Takže naopak bude alespoň částečně motivovaný pracovat i když nevydělá ani na životní minimum.

Že se nebude zkoumat příčina nízkého výdělku má také svoji logiku, a tou je známá věc, že lidé, kteří chtějí dokázat, že mají na dávky nárok si to obvykle nějak zařídí, takže překážky a stigma dávkaře se spíše dotýká lidí, kteří se v takové situaci ocitli skutečně nedobrovolně a obvykle na přechodnou dobu.

Jinak to mohou být dvě na sobě nezávislé věci - hodnocení zda člověk má či nemá nárok na dávku x výpočet výše dávky. Jako způsob výpočtu výše je negativní daň lepší.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed