02. ledna 2011 09:17:48 | reagovat
O´ Pruz
Vše nejlepší v Novém i novém roce
Předně je třeba hodnotit odhodlání Jakuba Skalu obhajovat svoje přesvědčení.Osobně se domnívám, že věta „Oba se snažili ukázat, jak může vzrůst produkce statků bez korespondujícího růstu kupní síly spotřebitelů. “ je nepřesná. Překlad tomu sice odpovídá, leč významem je to patrně nesprávné. Je docela možné že původní pisatel článku význam zkresli.
S největší pravděpodobností by význam měl být Oba se snažili ukázat, jak NEmůže vzrůst produkce statků bez korespondujícího růstu kupní síly spotřebitelů.
Pak je již vše v pořádku a na lidové moudrosti, „že pokud spoří jednotlivec je to požehnání, pokud většina, je to katastrofa.“ se nic nemění.
Ale i tak se pravdy nedobereme. Zcela určitě se najde skupina jež toto bude obhajovat a taky skupina jež uvedené bude zatracovat.
Máme štěstí, že se nacházíme v dějinné době kdy se pravda projeví a jedna skupina bude muset přiznat porážku.
I náš významný ekonom, profesor a president světu zvěstoval, že krize je za námi a čekají nás jen a jen světlé zítřky. Sice nám, a to je příznačné pro většinu významných ekonomů, profesorů a presidentů, nesdělil co je onou zázračnou příčinou, ale ono se tak nějak věří, že když se bude dlouho a hodně něco vzývat, ono se to nakonec stane.
Takže zde je ona dějinná událost.
Občané se půjčili kolen tisíce miliard peněz v různé formě. V příštích asi dvaceti letech mají splatit kolem dvou tisíc miliard.
Jsou zásadně dvě možnosti.
Možnost první je, že ono splácení (je to forma spoření) zapříčiní nebývalou prosperitu.
Druhá možnost, že ono splácení povede to k vcelku slušnému ekonomickému propadu. (A president jako bonus bude za hlupáka).
Osobně vsázím na lidové, lety a žitým životem prověřené pravdy, a volím druhou možnost navzdory všem významným ekonomům a teoriím.
A abych nezapomněl, stát má obdobné problémy s tím, že není schopen se s problémy vyrovnat vůbec.