06. října 2017 20:53:05 | reagovat
Komentáře k článku Ještě jednou o kolektivní vině
Ancap
Kolektivní vina
Nevím teda jestli úplně souhlasím s jeho mylšenkou. Taky sice odmítám kolektivní vinu jako takovou, ale...Za smrt rodiny, co zemřela v koncetračním táboře může přece víc, než konkrétní bachaři, kteří je zavřeli do té komory a nechali je tam umřít. (ostatně ti mají možná i viny méně, protože jen "dělali svou práci")
Hitler a spol. za to evidentně mohl.
Dále za to mohla celá ta myšlenka, proti které je nutné bojovat a odmítat ji.
Dále jsou za to zodpovědní všichni Němci (zde není konec věty), kteří danou věc podporovali a přiznávali Hitlerovi moc (bez těch by moc neměl... Moc má ten, koho ostatní poslouchají a převažuje počet těch, kteří ho chtějí poslouchat).
Vina tedy neleží možná kolektivně na všech lidech, na všech Němcích, na všech jedincích bílé rasy. Ale kolektivně leží na všech, kteří přijali Hitlera a jeho myšlenky.
ON
Opakování matka moudrosti
Na podobné téma připomínám skvělý článek asi dva roky starý od HynkaRkk Kdo je vinen násilím státu?, který byl zveřejněn a je stále k nalezení na tomto webu.Je to taky trochu reakce na předchozí příspěvěk.
Szaszián
1.2.3.
1. Není mi jasné s čím to má souviset. Proč zrovna tohle.2. Taky není definovaná ta kolektivní vina: Je rozdíl, zda se jedná a) o lidi, kteří v té době byli naživu a dospělí a v té oblasti, a kteří nejsou vinni v právním smyslu, nebo b) o ty rodiče a prarodiče. b) je jistě blbost; ale někdo to snad říká? V případě a) je to jinak: jistě lze uvažovat o vině i v jiném smyslu než v právním.
3. A především o té neexistenci kolektivní viny řekněte svému snoubenci. Ty jeho všudypřítomné uniformované opice, to je přece kolektivní vina par excellence…