04. listopadu 2017 18:41:46 | reagovat
Jan Altman
Jenže...
Jenže my nemusíme přesvědčovat lidi, že stát rovná se násilí.Oni to vědí.
A dělí se na 2 skupiny:
1) Ti, kteří si myslí, že násilí je zkrátka potřebné, nebo alespoň nevyhnutelné
2) Ti, kteří ze státu přímo profitují a to násilí jim tak vyhovuje (stát berou jako by si najali lupiče, který loupí za ně a oni tak jsou v klidu a bezpečí)
Pokud opravdu velmi výrazná skupina lidí je závislá na státu, jeho násilí a přerozdělování,
tak nemá cenu je přesvědčovat o tom, že stát je násilník. Jsou zde penzisti, státní zaměstnanci, čerpači grantů+dotací+dávek, vlastníci i zaměstnanci firem v sektorech státem uměle vytvořených (stravenkový byznys, emisní povolenky, obnovitelné zdroje energie, notáři, účetní, energetické audity, GDPR konzultanti, ...), vlastníci a zaměstnanci firem realizujících převážně státní zakázky (stavební firmy, nebo se podívejte na top 10 českých IT firem), pojišťovny poskytující povinné ručení, celý bankovní sektor (tyjící z měnového monopolu státu a legální možnosti tisknout si peníze), atd...
Samozřejmě někteří lidé jsou v té situaci utlačovatele, spolupachatele a příživníka víceméně nevině. Penzistům stát v podstatě znemožnil se na penzi zajistit jinak a jsou nyní na státu závislí. Stát si mnohá odvětví zmonopolizoval (zdravotnictví, školství, hasiči, ...) a kdo chce v daném oboru pracovat, v podstatě se musí stát zaměstnancem státu. Na jednu stranu tedy není důvod na tyto lidi pohlížet nějak s despektem, ale na druhou stranu zkrátka nelze očekávat, že budou nadšeni z toho, že my považujeme daně za krádež a hodláme to nějak řešit. Přesvědčit je je podle mne prakticky nemožné.
Podle mne jsme již v situaci, kdy výše jmenovaných závislých na přerozdělování je většina, nebo alespoň silná nepřehlasovatelná volební skupina s jednotícím zájmem - přerozdělovat víc. Kontrolovat víc. Regulovat víc.
Zkuste feťáky a bezďáky v parku přesvědčovat, že by vás neměli okrádat, i když v tom parku mají demokratickou většinu. Zkuste jim vysvětlovat, že kdyby se zrušilo násilí a oni si museli najít užitečnou práci, tak že nakonec bychom se měli lépe všichni, i oni.
Sice to je pravda, ale nikdy je to nepřesvědčí.
Proto myslím, že přesvědčovací demokratickou cestou změna možná není.
Změna může nastat jen dvěma způsoby:
1) Vzpourou stále se zmenšující produktivní vykořisťované menšiny. Daňovou neposlušností, přechodem na alternativní měny (Au/BTC) a tedy defacto zrušením měnového monopolu státu. Odchodem do daňových rájů, do sdílené/šedé/decentralizované/crypto ekonomiky. Obcházením státu kde jen to jde (smart contracts, ...).
2) Nevyhnutelným bankrotem státu demokratického socialismu. Přičemž i malý pokrok v bodu 1 přibližuje bod 2 a zároveň připravuje funkční alternativy za rozpadlé státní "služby", měnu, soudy, atd...
Cílem naší osvěty by tedy rozhodně neměla být snaha přesvědčit naše utlačovatele (ty, kteří žijí z nám ukradených prostředků). Cílem je přesvědčit tu utlačovanou menšinu, aby si to nenechala líbit. A spíše než nějakou teorií ji přesvědčíme tím, že jí prakticky ukážeme, jak se nenechat (tolik) okrást. Pomoci jednomu podnikateli přenést jeho byznys na OpenBazaar.org je důležitější, než vysvětlovat stu neziskovkářů, že žádat příspěvek od státu je vlastně nemorální žádost o podíl na lupu.