03. března 2014 06:29:31 | reagovat
Matěj Šuster
Reuters
No nevím, přečetl jsem si ten článek v Reuters a zdá se mi, že autor každý bod vykládá v tom nejhorším možném světle, jaké byl schopen nalézt.Příklad:
"More controversially, the Commission will consider whether the use of fair value or pricing assets at the going rate in a new globally agreed accounting rule "is appropriate, in particular regarding long-term investing business models".
-
Autor:
K přikrytí takového počínání a co největšímu zamlžení stavu věcí pak poslouží nové zákony o globálním účetnictví, podle kterých už nebude z účetního hlediska směrodatná současná reálná (tržní) hodnota, nýbrž majetek bude oceňován s přihlédnutím k budoucímu přínosu; tento koncept, pokud jsem jej správně pochopil, vychází z implicitního předpokladu, že tržní cena neodráží budoucí přínos, neboť obyčejný plebs určující tržní ceny není schopen vidět do budoucna, přičemž dlouhodobé investice jsou prostě správné, takže pohled těch omezenců musí ještě korigovat někdo moudřejší a lepší, nějaký politik, úředník či „asset manager“, který jako jediný dokáže statkům přiřadit jejich pravou hodnotu.
-
Ve skutečnosti jde pravděpodobně spíš o to, zda ti, kdo hodlají držet dluhopisy či jiná finanční aktiva "dlouhodobě", by je měli účtovat v rozvaze dle aktuální "fair value" (tržní ceny), která jak známo, může dočasně klesnout hluboko pod jejich fundamentální hodnotu (současnou hodnotou očekávaných budoucích příjmů plynoucích z dluhopisu).
Asi tedy jde o to, že by se "dlouhodobé držení dluhopisů" atd. podrobilo podobným pravidlům, jako situace, kdy banka, investiční fond atd. drží dluhopis do jeho splatnosti (kdy jej v rozvaze podle aktuální tržní ceny účtovat nemusí).
Atd. atd. - asi by bývalo lepší napsat místo toho prostě článek na téma, jak stát uměle vytváří bankám klienty. ;)