16. dubna 2013 03:22:35 | reagovat
Matěj Šuster
Wishful Thinking of the Highest Order ;)
"Vítaným důsledkem bude, že jak nepojištění, tak pojištění vkladatelé v Evropě i ve zbytku světa zvýší svou opatrnost a nedůvěřivost při jednání s bankami s částečnými rezervami. Budou připraveni sebrat své peníze a utéct při sebenepatrnější známce či zvěsti nestability. To přiměje banky radikálně změnit zdroje prostředků, kterými financují půjčky a investice. Odvrátí se od vkladů směrem k vlastnímu kapitálu a dluhovému financování.
Nebylo by rozhodně na škodu, kdyby se tenhle posun ve zdrojích financování aspoň zčásti uskutečnil, ale velmi pravděpodobně se tak nestane (aspoň tedy v nějakým významnějším rozsahu).
Spíš se stane to, že se velcí depozitoři budou mít víc na pozoru před bankami malých států s přebujelým bankovním sektorem, kde je státní garance depozit poměrně dost nedůvěryhodná (zejm. jsou-li vklady denominované v Eurech nebo jiné měně, kterou centrální banka tohoto státu nemůže prostě "natisknout"). Viz Luboš Palata:
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/nevypada-jako-bankrotujici-zeme-ale-je-reportaz-z-kypru/
Vedle vrstvy nejbohatších Kypřanů, z nichž ale mnozí už dávno ukryli své peníze do relativního bezpečí londýnských či švýcarských bank ...
Salerno, č. 2:
Pokud by k tomuto skutečně došlo, byl by to významný pohyb směrem k volnotržnímu finančnímu systému, ve kterém by jednou provždy zmizel obrovský nesoulad mezi splatností aktiv na jedné straně a pasiv ve formě vkladů na požádání na straně druhé. Ještě pár bankovních krizí v eurozóně – obzvláště takových, kdy i pojištění vkladatelé budou nuceni přispět na takzvaný „bail-in“ – a dojde pravděpodobně k naprostému zhroucení důvěry ve státní pojištění vkladů a s ním i v bankovnictví částečných rezerv.
Pak může na trhu přirozeně dojít k vytvoření systému, kde se vlastní kapitál, dluhopisy a skutečné termínované vklady, které není možné vybrat před termínem splatnosti, stanou jediným zdrojem financí pro bankovní půjčky a investice. Vklady na požádání, ať už šekovatelné, nebo ne, budou odděleny v depozitních bankách, jež budou držet 100% rezervy a poskytovat platební systémy od bankomatů po debetní karty.
Problém:
Žádný "volnotržní finanční systém", v němž by vklady na požádání byly odděleny v depozitních bankách se 100% rezervami, nikdy v historii neexistoval.
Pokud v historii existovaly nějaké banky, které držely 100% rezervy, tak to vždy byly veřejné instituce, které byly státem (nebo daným městem) uměle dotovány nebo obdržely různá monopolní privilegia.
Např. Bank of Amsterdam - ta, když byla v roce 1609 založena, tak zároveň byly v městě zakázáni všichni směrnáníci / penězoměnci (kteři fungovali coby předchůdci depozitních bank); tento zákaz byl sice zrušen v roce 1621, kdy směnárníci mohli opět začít ve městě působit, jakmile dostali úřední povolení, ale bylo zároveň stanoveno, že mince mohou držet maximálně 24 hodin a poté jsou povinni je uložit na účet u Bank of Amsterodam.
Plus co je ještě důležitější, Bank of Amsterodam měla trvale ještě jiný monopol: skoro veškeré směnečné platby směly být prováděny jen prostřednictvím účtů v Bank of Amsterodam.
Pěkný model "volnotržního finančního systému", že?
(Viz též George Selgin zde: http://www.freebanking.org/2011/05/31/the-state-and-100-percent-reserve-banking )
Absolutně nic nenasvědčuje tomu, že by jak v minulosti, tak v současnoti kdy existovala jakákoliv tendence vytvářet "banky" se 100% rezervami ve formě soukromých firem (tj. za účelem dosažení zisku) - a to dokonce ani v době, kdy byly v některých zemích bankovní krize či paniky poměrně časté a zároveň za zády těchto bank nestála žádná centrální banky ani státní garance vkladů.
Např. ve Spojených státech se v druhé půlce 19. století bankovní krize / finanční paniky pravidelně opakovaly (1857, 1873, 1884, 1890, 1893, 1896 a 1907), centrální banka coby věřitel poslední instance ani depozitní pojištění neexistovaly, nic v principu nebránilo "spontánnímu vzniku volnotržního finančního systému se 100% rezervami" ... a přesto žádný nevznikl, ač by jeho vznik v souladu se Salernovou logikou měl člověk plné právo očekávat.
Plus je tedy zajímavé, že si ještě žádný rothbardovec (pokud vím) seriozně nepoložil otázku, jak vysoké by musely být poplatky za vedení účtu a platební operace, kdyby depozitní banky fungovaly na 100% rezervách a zároveň měly dosahovat adekvátního zisku.
Co když je tahle eventuální výše poplatků, kterou by klient musel platit, pokud by banka držela 100% rezervy, odpovědí na to, proč ani v těch bankovních systémech, které se nejvíce blížily "svobodnému bankovnictví", nikdy soukromé banky se 100% rezervami nevznikly a nesnažily se bankám s částečnými rezervami konkurovat, popř. je dokonce vytlačit z trhu.
-
Jinak v tomhle bodech Salernův článek pěkně odráží tu nejhorší stránku "rothbardismu", tj. nač se pečlivě a dostatečně kvalitně zabývat případnou nestabilitou finančního sektoru na svobodném trhu, když můžeme všechny problémy tzv. zamést pod koberec tím, že si "vhodně definujeme" jakýsi ´volnotržní finanční systém´, který by podobnými problémy údajně netrpěl, přičemž fakt, že takový volnotržní finanční systém nikdy v historii neexistoval, prohlásíme za bezvýznamný, protože coby správní rothbardovští praxeologové si můžeme být vždy A PRIORI JISTI (tj. aniž bychom k tomu potřebovali podrobné historické / empirické důkazy), že by takový volnotržní finanční systém dozajista spontánně vznikl, nebýt toho, že jeho vzniku zabránily nějaké (blíže nespecifikované) státní intervence.
A plný kruh pak uděláme tím, když podobně jako De Soto začneme tvrdit, že tou státní intervencí, která zabránila vzniku "volnotržního finančního systému", bylo prostě to, že stát bankovnictví částečných rezerv NEZAKÁZAL. ;)
Netřeba dodávat, jak asi musí být podobná argumentace přesvědčivá pro někoho, kdo není vyhraněný rothbardo-libertarián.