Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Libertariánské hledání velkého příběhu dějin

přidat komentář zpět na článek

libertarian

dôkaz správnosti libertarianstva

Ako dôkaz správnosti libertarianstva je článok výborný. Presvedčí každého ROZUMNÉHO a ne-pasívneho človeka o tom, že lib. je správny.

Problém je iba v tom, že rozumných, slobodu milujúcich a súčasne aktívnych ľudí je sakra málo. Podľa diskusií na tomto webe sa skoro zdá, že v strednej europe vyhynuli. Majiteľa tohto webu môžem "potešiť" iba tým, že podobný slovenský web je už štvrtý mesiac totálne mŕtvy.
Už párkrát som sa pokúsil opatrne tu rozbehnuť diskusiu na tému - ako navrhnúť REÁLNY postup pre RALNE, viditeľné oživenie libertarianstva. Reálnym myslím také, ktoré je viditeľné v merítku ľudského života, a ktoré má reálnu, zdôvodniteľnú šancu na ďaľší život. Ktoré vychádza z reality - teda z existencie väčšiny pasívnych, polodebilných a sebeckých ľudí. A tiež z existencie SILNÉHO protivníka - štátnej moci, ktorá venuje boju za osprosťovanie ovčanov strašne veľa síl.

Moc som tu neuspel, pretože zvyšní tu žijúci libertariani považujú dnešný stav za uspokojivý, skoro až dobrý.

Kopál Oto

Príčiny dvoch svetových vojen.

Článok mi pomohol odpovedať na otázku príčin svetových vojen ktoré začali v rokoch 1914, 1939.
Príčina vzniku prvej a druhej svetovej vojny: Existencia (centralizovaných) štátov, na rozdiel od bezštátia v stredoveku (od roku 600 do roku 1600). Štáty sú nestabilným systémom z hľadiska vojnových konfliktov.
Každý štát sa snaží ovládnuť celý svet. Keď sa do vedenia štátu veľkej krajiny dostane osoba bažiaca po moci, po svetovláde, ľahko vznikne vojnový konflikt.
Životná úroveň občanov nesúvisí s veľkosťou štátu. Dôležitá je výmena tovarov medzi štátmi a ekonomická sloboda.

Lukáš Lang

ještě pár doplňků

V překladu zůstalo pár překlepů, jenom připomínám, že odkazovaná přikázání mají být číslovaná od 5. do 10.

A dvě HHH poznámky pod čarou: K přednosti "rukodělného": Zde nepopírám možný výskyt období regrese ve vědě. Vysvětlil bych však takovou regresi jako důsledek předchozí ztráty praktické technické znalosti. V průběhu normálního ekonomického vývoje mohou určité dovednosti „neškodně“ vyhynout a být zapomenuty, protože po jejich výrobcích není nadále poptávka. To ovšem nutně neznamená krok zpět v technických znalostech. Ve skutečnosti může být taková ztráta více než vyvážena rozvojem dovedností jiných, potřebných pro výrobu jiných, poptávanějších výrobků. Ztráta je tu odrazovým můstkem technologického pokroku. Staré stroje a nástroje jsou nahrazovány novými, lepšími. Ovšem jiný, méně „neškodný“ vývoj je možný také a skutečně k němu na určitých místech v určité době došlo. Například v důsledku epidemie může velikost populace, a tím i dělba práce, dramaticky poklesnout a dojít tak k obrovské a široce rozšířené ztrátě nahromaděných technických znalostí a dovedností, což si vyžádá návrat ke dřívějším a primitivnějším způsobům výroby. Nebo jinak se populace může prostě stát méně chytrou, z jakéhokoliv důvodu, než předkové, a nebýt tak schopná udržovat danou (zděděnou) úroveň technologického pokroku.

Pro les nevidí stromy: K následujícímu viz také Stefan Blankertz, https://www.lewrockwell.com/2018/05/no_author/pinker-versus-anarchy-are-tyrants-the-lesser-evil/

Eduard Horák

Hoppe

Děkuji moc za překlad i zveřejnění. Krásný vánoční dárek.

Vladislav Veselý

Re: Príčiny dvoch svetových vojen.

Životná úroveň občanov nesúvisí s veľkosťou štátu. Dôležitá je výmena tovarov medzi štátmi a ekonomická sloboda.

Spíše bych řekl, že menší stát je LEPŠÍ pro vyšší životní úroveň vlastních obyvatel. Důvodů je asi více. Menší státy se musí více snažit obchodovat s okolím a jakékoliv regulace a omezení jsou hned a výrazně vidět. Menší státy jsou i transparentnější a pružnější v řízení a současně i v následné demokratické kontrole.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_HDP_na_obyvatele

Hynek Nedělka

Re: dôkaz správnosti libertarianstva

Kudy ke svobodě, řešíte? Myslím, že problém už začínají řešit nové technologie. Všichni, i etatisté, rádi poruší zákony bez rizika postihu, pokud z toho něco mají, nejde-li o násilné činy, proto lidé budou moci využívat nové měny ke krácení daní a dalším věcem. Například prodávat výrobky bez licence a v rozporu s regulacemi, tržiště jako Silk Road a další. Až se to rozšíří, lidé nebudou chtít, aby to stát zakázal, neboť to budou sami užívat.

Samotný stát by to mohl zakázat, dokud se to nerozšíří; tomu lze bránit pomocí osvěty a politiky, více však těmito metodami nedokážeme již proto, že lidé se změny bojí.

Vladislav Veselý

Re: dôkaz správnosti libertarianstva

Nové technologie samozřejmě přinášejí lidem lepší možnost volby, ale státy se budou snažit mít pod kontrolou i nové technologie, když přerostou určitou míru významnosti. Např. sociální sítě se příliš neřešily, dokud se nestaly významnými místy, kde se lidé mohou domlouvat, volně diskutovat apod. Dnes už jejich regulace, např. v nutnosti mazání závadného obsahu, už máme.

Protože příliš nevěřím na zázračné převratné "osvobozující" technologie, tak si myslím, že podobně dopadnou i jiné technologie (bitcoin, Silk Road...), pokud většina lidí nepochopí negativní podstatu státních regulací. V jménu ochrany spotřebitele, narovnání tržního prostředí, boje proti daňovým únikům, protiterostického boje, boje proti diskriminaci... stát dříve nebo později na tyto nové technologie také zaútočí a zreguluje nebo zkriminalizuje a většina lidí tomu bude ještě tleskat, jak se s nimi zatočilo.

Pokud se trvale nepřesvědčí většina občanů o škodlivosti státního monopolu, všelijakých regulací a vysokého zdanění, tak se asi nic dramaticky v tomto směru nezmění. Příkladů v historii je spousta (ekonomický úpadek, státní bankroty, korupce, nesmyslné dotace, neefektivní státní politiky... ), ale asi jsou potřeba další a další nové životní zkušenosti pro nové generace...

Tomáš Fiala

Re: dôkaz správnosti libertarianstva

U ksichtoknihy může stát jít za jejím správcem a dělat na něj bububu. Za kým půjde, bude-li chtít cokoli po BTC/LTC/... blockchainu?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed