Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Lukáš Kovanda: Příběh dluhové smršti

přidat komentář zpět na článek

libertarian

PREČO ???

citát :
"26 rozhovorů, které autor pořídil s předními ekonomy a ekonomickými historiky. Mezi nimi jsou i laureáti Nobelovy ceny za ekonomii. Tyto rozhovory tvoří cenný doklad o nejednotnosti současné ekonomické vědy. Dobrým příkladem může být téma vládních stimulačních balíčků, které někteří zavrhují (R. Higgs) a jiní obhajují (W. Baumol). Nebo téma regulace (F. Scherer) versus deregulace (G. Steele). Laik bude pravděpodobně zmaten. Na samý závěr bych proto odcitoval slova ekonomického historika D. Northa: "...ekonomové obvykle uvažují v kontextu tvorby svých modelů. Uvažují staticky."

- A je to ! A to fakt nikoho nezaujíma, PREČO tie desaťtisíce ekonomov "uvažujú staticky" ? Pan Kovanda robil rozhovory s ekonomami z rôznych "táborov" , aj so skoro libertarianmi, ale nikdy neprekročil povolenú hranicu, a nespýtal sa :"prečo tu tolkí klamú ? " . Alebo NEKLAMÚ ?
Prečo sa nikto nahlas neoopýta nobelových ekonomov :"Prečo si myslíte, že rozbijanie fungujucich starších áut prinesie blahobyt ?" . "Prečo si myslíte, že vytlačíte spustu zelených papierikov, a všetci budeme bohatí?" .
Prečo stovky ekonomických fakúlt vyučujú ekonomické BLUDY ?
-
Ešte je tu jedno vysvetlenie, klasické sprisahanecké : " Tajomné sily celého sveta sa spojili, aby zničili civilizáciu , podplatili všetkých profesorov ekonomie a "nobelistov" ". Takéto vysvetlenie sa mi javí logickejšie, ako formulácia :"doklad o nejednotnosti současné ekonomické vědy". NEJEDNOTNOSŤ je síce formálne v poriadku, ale nič to nevysvetluje.

O´ Pruz

kladné perpetuum mobile EURA

Knihy typu sběr názorů jiných, jsou ve většině případů krajně nepřehledné. Jsem tudíž autorovi vděčen, že se s utříděním utkal. I tak mi přejde, že nestojí za přečtení.

Moc jsem vkládal naděje do „Jak z dluhů ven? “. Zklamání je však veliké.
Očekával jsem, že shledám očíslovaný seznam posloupnosti kroků. Guláš názorů, býť světových jmen mne utvrdil v jednom. Název měl správně být „Ani náznakem nevíme jak z dluhů ven“. Aby to nevyznělo, že mám nějaký recepis, nemám, jen jsem věřil, že jiný má.

Přímo úsměvná je víra, že když politicky mnoho investuji a spojím s tím svůj profesní život, euro přežije. Do pěti roků zbude po EURU jen trpká vzpomínka. Nebo, že by přece jen to ekonomické kladné perpetuum mobile EURO zachránilo.

dafyduck

stiglitz a jeho pohlad na vec

na rovnaku temu z dnesneho SME:

Joseph Stiglitz, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 2001 pripomenul, že úsporné opatrenia zavádzali v roku 1929 aj USA pred Veľkou hospodárskou krízou a aj Argentína, či východná Ázia pred krízami.

"Takmer v každom z týchto prípadov, sa ekonomika zo spomalenia prepadla do recesie a z recesie do depresie. Prečo to dobrovoľne robia krajiny v Európe, je nad moje chápanie," vyhlásil. "Úsporné opatrenia to len zhoršujú," tvrdí aj Eric Maskin, ktorý v roku 2007 získal Nobelovu cenu spoločne s Leonidom Hurwiczom a Rogerom Myersonom.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed