31. srpna 2015 08:02:11 | reagovat
Joe Doe
O legitimitě
„Pořád je tu samozřejmě argument, který tvrdí, že účastí u voleb dodáváme danému systému na legitimitě,.. s volbami je situace velmi podobná – když pominu libertariánské servery, články, autory a čtenáře, neznám vážně nikoho, kdo by si neúčast u voleb vykládat jako nesouhlas s demokracií. Naopak jsem byl už mnohokrát svědkem debat (televizních i na živo), kde se řešilo, jak dostat lidi k volbám, přičemž jejich neúčast byla vnímána jako ignorantství a nezájem o problematiku; dokonce tuším, že náš prezident je zastáncem toho, aby každý, kdo nepřijde k volbám, musel zaplatit pokutu ve výši několika tisíc korun, což obhajuje právě nízkou volební účastí.“
Co třeba jeden z klíčových bodů vlády postavené na demokracii:
„The active participation of the people, as citizens, in politics and civil life.“
(Více např.: https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy)
Dávat za příklad libovolné tvrzení politika na veřejnosti je nereálné. Co já pamatuji, tak už jejich ústy bylo naslibováno tolik, že pokud by splnili jen třetinu ze všech svých slibů (nejen předvolební debata kandidátů v médiích) tak si dnes žijeme jako v ráji..
Co víc delegitimizuje systém, který je z definice založen na „svobodné volbě“ než její drastická absence? Co jiného než násilné odstranění samotné volby, s nadějí otevře těm slepým a hluchým alespoň jedno oko?
Když už volit, tak dle mého názoru úplně jinak. Např.: Až někdo založí stranu, která prosadí povinnou účast u voleb a za každou neúčast trest smrti, má můj hlas zajištěn, aby si konečně ovce uvědomily, že pro ty nahoře platí úplně jiná pravidla a žádný cár papíru milé ovečky nikdy nechránil a ani neochrání, ale jen je pěkně v zástupu „ostříhá“.. Pokud si ovce neuvědomí vlastní sílu a možnosti, budou na věky odkázány pouze na jalový výběr, zda si jednou za 4 roky (se štěstím někdy i častěji) zvolit „knedlík zemiakový či hubový“.
Nelze na účast ve volbách pohlížet jako na situaci „útočník“ a „oběť“ není to ani náznakem podobný problém. Alespoň zatím, viz. platná legislativa, a proto situace není ekvivalentní situaci „bojuj“ nebo „zemři“. Demokratické volby jsou legitimizovány samotnou podstatou volby. Pokud z nich odstraníme „svobodnou volbu“ nezničíte vládu, ale to si snad ani naivní libertarián nemyslí (doufám). Odstraníte ze systému pouze další přetvářku a alespoň začneme nazývat věci pravými jmény, např. takový socialismus s lidskou tváří (či totalita) by jako název systému slušel mnohem víc. Ať se tedy ukáže, jak moc jsme se ve společnosti od pádu komunismu posunuli.. Kdo je ve skutečnosti „nahoře“ a kdo „dole“? Kolik si myslíte, že by světová ekonomika zvládla živit dalších KLDR?
Nevnucuji nikomu žádný názor a pokud si někdo myslí, že volit je cesta, jak rozšířit ideu liberalismu je to jeho věc a já jeho jednání respektuji. Jde o víc než jen souboj ideologií a jak ukazují volební výsledky za poslední roky, volby stále vyhrávají buď "knedlíky nebo žvýkačky." Stále nevidím žádnou změnu (mimo kosmetických) a ani nějakou novou ideologii na scéně. Pokud mě ale někdo přesvědčí, že účast ve volbách není pro mě osobně ztrátou času a co je v mých očích mnohem horší, zejména činem legitimizujícím tento prohnilý systém, sem s tím. Článek mě bohužel nepřesvědčil.
Jak tu už někdo u jiného článku psal, tohle dobře vystihuje můj názor:
https://mufkojablcnik.wordpress.com/2015/01/10/o-volbach/