Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku O příjemcích dotací

přidat komentář zpět na článek

cooler23

jako obvykle skvely clanek

Zase skvele cteni, na misesu uz ctu vice mene pouze clanky od Vas pane Urzo. Toto video bych Vam rad venoval, ackoli se musim omluvit, protoze se clanku nijak netyka. Nevim, jestli Stefana Molyneuxe znate a zda s nim souhlasite, me jeho videa prijdou velmi zajimava a u tohoto jsem si vzpomnel na Vas, treba pro Vas bude prinosne a inspirativni. Doporucuji shlednout cele:

https://youtu.be/PzPVQuHVSC0

Urza

Re: jako obvykle skvely clanek

Uživatel cooler23 napsal:

Zase skvele cteni, na misesu uz ctu vice mene pouze clanky od Vas pane Urzo. Toto video bych Vam rad venoval, ackoli se musim omluvit, protoze se clanku nijak netyka. Nevim, jestli Stefana Molyneuxe znate a zda s nim souhlasite, me jeho videa prijdou velmi zajimava a u tohoto jsem si vzpomnel na Vas, treba pro Vas bude prinosne a inspirativni. Doporucuji shlednout cele:

https://youtu.be/PzPVQuHVSC0


Jsem moc rád, že se Vám mé články líbí, to je nejlepší motivace pro další psaní.
A děkuji za video; Molyneuxe nemám rád, ale podívám se na to.

Fraj Josef

To je přece jednoduché.

Pokud stát vytváří korupční prostředí (a dotace jsou jeho součástí), pokud stát přerozděluje cca polovinu vytvořeného bohatství a polovina celkového objemu všech zakázek je tedy od státu(obce, kraje), tak podnikateli nezbývá, než se takovému prostředí přizpůsobit. Pokud nedá úplatek, tak nezíská zakázku či dotaci a získá ji konkurence. Ten kdo neuplácí je zjevně a často existenčně znevýhodněn.

Zločinec tedy není ten, kdo v korupčním/dotačním systému uplácí, ale ten, kdo ho vytváří!

-

P.S. Teď samozřejmě nastane debata o tom, zda bylo dřív slepice nebo vejce, resplektive zda byla dřív nabídka úplatku nebo jeho příjemce. Levicoví intelektuálové, nejrůznější socialisté a etatisté pořád dokola opakují, že kdyby ty ošklivé korporace nepodlácely politiky a úředníky tak, že by problém neexistoval.

Položme si ale otázku, jaká je funkce státu a jaká je funkce podnikatele. Stát je přece ten, kdo má hájit zájmy občanů, tedy stanovovat všeobecně prospěšná pravidla a dbát na jejich dodržování. Pokud politik nebo úředník přijme úplatek a poruší tak pravidla, jejichž dodržování má zajišťovat, tak je to selhání státu.

Na druhé straně funkcí podnikatele je vytváření zisku pro sebe nebo společníky a akcionáře. Pokud se pohybuje v prostředí, ve kterém úplatek znamená konkurenční výhodu, tak má jenom dvě možnosti. Buď se v souladu se svým posláním podnikatele k úplatku postaví jako k jiným podnikatelským nákladům, vynaloženým na dosažení zisku nebo postupně zkrachuje. Odmítnutí státní zakázky, dotace nebo jiné výhody znamená ztrátu konkurenceschopnosti.

Je to tedy stát, kdo selhává a nikoliv podnikatel.

To samozřejmě platí do chvíle, než se prolne podnikatel a stát v jedné osobě (oligarcha). Potom je konkurenční výhoda plynoucí z moci takové osoby tak velká, že ji prakticky nelze překonat. Podnikatelé už nesoutěží o zakázky výší úplatků, ale jsou odstaveni státní mocí brutálně na vedlejší kolej a zakázku získá oligarcha.

Na mises snad nemusím dodávat, že jediným řešením by bylo odstranění příčiny korupce, tedy odstranění státních zakázek a dotací a přerozdělování, nebo jeho dramatické omezení.




Vostál Petr

...

Ač jsou příjemci dotací snadnými terči pohrdání, nemyslím, že si to všichni zaslouží; úplně jiný příklad jsou pak samozřejmě nejrůznější Babišové, kteří se aktivně podílejí na tom, aby stát uloupil co nejvíce.
....................................................................................................................................
Já bych to bral velikonočně jako Ježíš na kříži kterej řekl:
Bože odpust jim, nebot nevědí co činí....
Bůh je mrtev, takže je to na nás a musíme odpouštět...

Ovšem co odpouštíme ?
Vždyt ten Babiš to myslí dobře, považuje neplatiče daní za zloděje,
podobně jako farizejové považovali Ježíše za rozvraceče,
což je dáno jeho vírou ve stát, podobně jako farizejové věřili v Zákon

A víra to je dost těžko léčitelná nemoc,
takže ani není co odpouštět,
copak se člověk zlobí na někoho kdo je nemocnej ?

ON

tak nevím

Byly Velikonoce, a tak mám trochu zpoždění. Pan Urza došel k závěru, že vlastně neví a diskutující to myslím taky nerozlouskli. Dělám v zemědělství a tento obor je dotacemi promořen víc než dost, troufl bych si říci: první liga. Ze všeho nejvíc mi připadá pádný argument pro příjem dotací ten o konkurenci. Já přestanu brát dotace a soused dostane o to víc a přestože je to mizerný hospodář přežije a hektarů je tady omezené množství... No ale stejně, že by se mi rozsvítilo, to ne. Ale myslím, že ty hry se státem se hrají snad všude a takové prohlášení, ke kterému Urza došel (že neměl s dotacemi nikdy nic společného) je hodně vzácná situace, vždyť i guru českých liberálů J. Šíma musí se státem úzce spolupracovat...

enjay

Tohle je složité téma

Každopádně já mám na to názor takový:
Člověk se chce mít co nejlépe, to je jasné, a to se snaží uskutečnit všemi možnými (ve většině legálními) způsoby. Pokud stát považuje za legální jedny okrást a dát to druhým, pak ten druhý nemá problém si takové peníze vzít. Tak či tak se ty peníze někomu dají/utratí, tak proč si nevzít?
Jsem tedy pro to, aby lidé využívali systému do mrtě, doženou jej tak dříve ke své "zdárné" smrti. Bude to sice bolavé, ale bohužel...

Jan Altman

Re: Tohle je složité téma

Uživatel enjay napsal:

Každopádně já mám na to názor takový:
Člověk se chce mít co nejlépe, to je jasné, a to se snaží uskutečnit všemi možnými (ve většině legálními) způsoby. Pokud stát považuje za legální jedny okrást a dát to druhým, pak ten druhý nemá problém si takové peníze vzít. Tak či tak se ty peníze někomu dají/utratí, tak proč si nevzít?
Jsem tedy pro to, aby lidé využívali systému do mrtě, doženou jej tak dříve ke své "zdárné" smrti. Bude to sice bolavé, ale bohužel...


Také souhlasím s tím, že vinen je především systém, myšleno jeho protagonisté a siloví udržovatelé.
A proto na stupnici morálnosti stavím na nejvyšší příčky takové jednání, které systém co nejdříve ukončí. Buď jeho totálním ekonomickým kolapsem, nebo jeho delegitimizací, tedy tím, že zdegeneruje do té podoby, že nebude schopen garantovat lidem to, čím ospravedlňuje svoji existenci (dostupná zdrav.péče pro všechny, solidní penze, rozumná úroveň bezpečí, územní integrita a ochrana hranic, atd...). Nebo zkrátka tím, že bude lidem už jen pro srandu (jako Jakeš) a nebude mít žádný respekt. Cokoli k tomuto vede, je dobré (samozřejmě za předpokladu vyloučení nevinných obětí - ovšem tím se vracím k námětu článku a k tomu, že přeci jen je dobré mít nějaký názor, kdo je spolupachatel a tedy "legitimní cíl" a kdo ne).


Dále: úvahy ohledně toho, kdo si bere zpět jen část toho, kolik mu bylo sebráno, jsou pochybné. Kdo z vás má skutečně detailní povědomí o tom, o kolik jste byli okradeni? Upozorňuji, že to velké číslo na konci daňového přiznání to není!
A kolik kdo na druhou stranu již vyčerpal ve "službách" státu? No to již nelze říci vůbec. Není zde svoboda volby, konkurence, trh, ceny.
Učitelka je sice oběť, protože si stát zmonopolizoval její odvětví. Na druhou stranu to zřejmě věděla předem, přesto šla studovat státní PF UK, nasát státní propagandu a pak podle státních osnov za státní peníze indoktrinovat další generace. Z toho dále plyne, že je i určitý rozdíl mezi učitelkou občanské nauky a matematiky :-)
A co další? Vědec X bere na grantech 100kKč měsíčně, vědec Y také.
Ovšem X zkoumá něco relativně smysluplného (uznávám, že se to bez trhu nedá poznat), Y je expert na gender či sociální ekologii. Jsou oba stejní paraziti? Těžko říct.

A v tom je to největší zlo systému - díky němu ani nejde poznat, kdo je oběť a kdo pachatel. Kdo je vykořisťovaný a kdo je parazit. Systém je tak perverzní a amorální, že již ani nejde určit, kdo je anděl a kdo ďábel.

Zdeněk G

Mám drsnější dilema

Co plátce daní? Dobrovolný plátce daní. Loajální občan státu.

To je otázka.

Kohi

zkusim muj pohled :)

Kradezi (resp. loupezi) se nemeni vlastnictvi, tzn, v pripade ze ukradnu televizi a nekomu ji daruju, tak ten novej clovek nejak zazracne neabyva pravo ji vlastnit, dokonce ani koupi od zlodeje to pravo nedostane ... V pripade, ze ale nelze vlastnictvi prokazat, plati status quo ... to se asi bude tykat tech penez ... Stat ale rozhodne nema pravo ty penize vlastnit, protoze je ziskal pod hrozbou nasili, takze se na ne da v podstate koukat jako na nikym nevlastnenej zdroj, takze kdo driv prijde ....

Na druhou stranu ale mi neprijde rozumny, snazit se vojebavat vyjebavace, pokud to jde jinak ... z toho nic rozumnyho vzniknout nemuze ... :) ...

Kohi

Re: Mám drsnější dilema

Uživatel Zdeněk G napsal:

Co plátce daní? Dobrovolný plátce daní. Loajální občan státu.

To je otázka.


Takovy se daj poznat jen tak, ze dane budou dobrovolny ... To, co rikaj, je irelevantni ...

Jan H

otázka zněla, zda jsou příjemci dotací gauneři

a pokud bereme dotační peníze jako peníze, které byly "ukradeny" státem daňovým poplatníkům a odvedeny do pokladny EU, pořád se jedná o ukradené peníze. Když si koupím třeba v bazaru kolo o kterém vím, nebo jsem mohl vědět, že bylo kradené, dopustil jsem se trestného činu. A argumentovat tím, že soused si tam taky koupil kolo a má teď konkurenční výhodu, nebo když to kolo nekoupím já, tak je koupí stejně někdo jiný je slušně řečeno zhovadilost...

Fraj Josef

Re: otázka zněla, zda jsou příjemci dotací gauneři

Uživatel Jan H napsal:a pokud bereme dotační peníze jako peníze, které byly "ukradeny" státem daňovým poplatníkům a odvedeny do pokladny EU, pořád se jedná o ukradené peníze. Když si koupím třeba v bazaru kolo o kterém vím, nebo jsem mohl vědět, že bylo kradené, dopustil jsem se trestného činu. A argumentovat tím, že soused si tam taky koupil kolo a má teď konkurenční výhodu, nebo když to kolo nekoupím já, tak je koupí stejně někdo jiný je slušně řečeno zhovadilost...To, že stát ukradne ccs polovinu vytvořeného bohatství je fakt. Z toho plyne, že stát tvoří i polovinu objemu zakázek v zemi. Jaký je podle vás morálně správný postoj podnikatele? Neusilovat o státní zakázky a zkrachovat? Čeho tím bude dosaženo? Jenom toho, že ti, kteří neuznávají vaše morální kriterie, budou ekonomicky silnější a ti, kteří je uznávají, se stanou závislí na dávkách od státu.

Jan H

Re: otázka zněla, zda jsou příjemci dotací gauneři

Uživatel Fraj Josef napsal:

Uživatel Jan H napsal:...To, že stát ukradne ccs polovinu vytvořeného bohatství je fakt. Z toho plyne, že stát tvoří i polovinu objemu zakázek v zemi. Jaký je podle vás morálně správný postoj podnikatele? Neusilovat o státní zakázky a zkrachovat? Čeho tím bude dosaženo? Jenom toho, že ti, kteří neuznávají vaše morální kriterie, budou ekonomicky silnější a ti, kteří je uznávají, se stanou závislí na dávkách od státu.

Znovu si dovoluji odkázat na otázku v názvu článku a měl jsem pocit, že se zde uplně neargumentuje k věci. Přirovnání státních zakázek k dotacím mě nenapadlo, ale rozumím této argumentaci. Ano znám spoustu podnikatelů, kteří se dosud uspěšně brání jak dotacím, tak příjmání státních zakázek. A nedělám si nárok na to, že by to měla být nějaká moje morální kriteria. Jen mě prostě děsí, jak se zase vrací zpět to krédo "kdo neokrádá stát, okrádá svoji rodinu".

Fraj Josef

Re: otázka zněla, zda jsou příjemci dotací gauneři

Uživatel Jan H napsal:

Jen mě prostě děsí, jak se zase vrací zpět to krédo "kdo neokrádá stát, okrádá svoji rodinu".S tímhle jsem nechtěl začínat, ale jestli vás někdo násilím oloupí, tak snaha vzít si uloupené zpět není nic špatného. Když vám soused ukradne ze sklepa regál zavařenin, tak se je také pokusíte dostat zpět, budete-li mít možnost nebo nějakou náhradu. Proč by tomu u miliard ukradených Babišem, Sobotkou a spol. mělo být jinak?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed