Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku O zákazu kouření v restauracích

přidat komentář zpět na článek

Wanton

Třeba se bude hodit:

Proti argumentu "ustálená praxe" nebo "ve všech civilizovaných zemích už to mají" je jednoduchý protiargument: "Když všichni skočí z okna, skočíte také?" Ten by měl inteligentnímu člověku stačit. Některým nestačí a musí se jít po extrémních příkladech z minulosti, kdy většina zemí přijala nějakou naprostou hovadinu - jako např. socialismus.

Méně hospitalizací se zákazem kouření, méně chronický plicní nemoci, apod? Výborně.

Takže kdokoliv má BMI nad 25, bude platit speciální mastnou daň, malus ke zdravotnímu pojištění. A pak uvidíme, jak lidé začnou hubnout a klesnou náklady na nemoci, který jsou způsobený obezitou. Obézních je v ČR desítky procent. To bude úspor, to bude spokojených.

Pak zakázat sladké nápoje, cukrovinky, tučná jídla, apod. Lidé tu drogu zvanou jídlo evidentně neumí zvládat, takže všichni povinně jen ovesnou kaši a vodu!

A s analogiemi je to vždy vachrlatý. Nelze srovnávat ani dvě jablka stejné odrůdy, neboť každé jablko má alespoň jednu odlišnou vlastnost od toho druhého – např. černou tečku. A na základě této skutečnosti můžeme úspěšně uzavřít, že srovnávání jakýchkoliv dvou jablek je srovnáváním jablek s hruškami. Takže to k tomu hledání rozdílů mezi BMI a kouřením. (K malusu na pojištění u kuřáků už došlo - jen je skryto právě v té spotřební dani.)

Pokud někdo použije argument "Kouření ničí zdraví zaměstnancům a pasivním kuřákům.", tak se používá tento protiargument:

"Máte naprostou pravdu. Proto musíme zakázat i živou hudbu, zejména hlasité koncerty, nad 85 dB hudba ničí sluch. Hluk ničí naše zdraví! Zakázat! Máme právo na tiché prostředí i na metalovém koncertě!

(120 dB - rockový koncert, 109 dB - přípustný limit pro expozici nechráněného sluchu: 1 minuta, 53 vteřin, 85 dB - hladina hluku, od které jsou zaměstnanci podle zákona POVINNI používat při práci chrániče sluchu.)

Problém je u zaměstnanců i s hornictvím, s odděleními nemocnic a ambulancí zejména s kapénkovými infekcemi, zaměstnání, kde jsou škodlivé plyny jako pošťáci na ulici s výfukovými plyny, atd. To není jen škodlivý kouř v hospodách! Musíme chránit všechny zaměstnance, ne jen ty v pohostinství!

Nyní je však nutné být logicky konsistentní. Zakažme tedy rovněž ve městech a na vesnicích automobilovou dopravu, která kolem nás na ulicích "rozstrikuje jedovate latky". Musí to dýchat i naše děti, co jdou do školy! Nic těm nezodpovědným řidičům nezabrání chovat se na ulici slušně a nekouřit lidem výfukovými plyny pod nos! Pouze elektromobily a koňské povozy do našich měst!

Takže je, bohužel, nutný zákaz."

Argument přes děti a výfukové plyny vydrží málokdo. To však neznamená, že by změnil názor, jen začne fanaticky mlít svou bez ohledu na protiargumenty. Jste pro zákaz automobilové dopravy ve městech a na vesnicích? Jen blb omezování svobody v soukromých prostorech považuje za svobodu. Takhle by se také dalo s úspěchem tvrdit, že komunisté nám dávali svobodu od břemene soukromého vlastnictví.

Jste pro zákaz hlasité hudby na koncertech a v klubech? Jako nekuřák v kuřácké restauraci má právo na čistý vzduch, má zcela jistě každý člověk právo na tiché prostředí pod 85 dB na koncertě hlasité hudby.

AlexAlda

I Vaše úvaha jde špatným směrem.

Vůbec zde nejde o žádný prostor. (Neznám zákon, který by stanovil, že hospoda je veřejný prostor. Znám jen legální definici veřejného prostranství, která je obsažena v § 34 obecního zřízení, kde je nutno číst ji v souvislosti celého 4. dílu Hlavy prvé.)
Ve skutečnosti zde jde o podnikání. O právo prodávat a kupovat (laissez faire - laissez passer).
Stát zakázal podnikatelům v oboru hostinské činnosti kontrahovat s lidmi kouřícími. Zakázal jim zaměřit se na určitý typ zákazníků. Podobně jako v Německu kdysi zakázali cokoli prodávat Židům před "x" tou hodinou.
A jaký je třeba rozdíl mezi "Deutsche - nicht kaufen beim Juden" a "Nesmíte obsluhovat kuřáky"?
Je to omezení svobody podnikání, nikoli omezení vlastnického práva k hospodě.
Správným protitahem by mohlo být třeba prohlášení aspoň některých hospodských a některých obchodníků, že nebudou kontrahovat s lidmi s pokrytou hlavou: máš-li na hlavě bejsbolku nebo muslimský šátek, nic ti neprodáme, protože pobývat v našem podniku s pokrytou hlavou považujeme za neslušné. Povyk, který by spustila ombusdmanka, by jistě byl příležitostí k dalšímu objasnění problematičnosti zákazu obsluhovat kouřící zákazníky.

Wanton

Re: I Vaše úvaha jde špatným směrem.

Vaše úvaha je správná, ale nepoužitelná.

Pokud člověk tvrdí, že stát nesmí regulovat podnikání v soukromém prostoru, když veřejný prostor neexistuje, tak první, co mu levičák vmete do tváře je dotaz ohledně hygienických pravidel.

Jste pro zrušení hygienických pravidel?

AlexAlda

Hygienická pravidla se netýkají podnikání, ale věcí.

Nesmíte prodat druhému to, co by ho mohlo ohrozit (způsobem, který není zjevně patrný). Je to jen rozšíření obecného civilistického pravidla "neminem ledere".

Wanton

Re: Hygienická pravidla se netýkají podnikání, ale věcí.

Takže jste pro zrušení hygienických státních předpisů?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed