23. listopadu 2013 10:09:32 | reagovat
Jan Altman
BTC2 ?
Já už jsem své různé výhrady k BTC ventiloval opakovaně, namátkou:- závislost na infrastruktuře (elektřina, internet)
- možné kyberútoky ze stran vládních agentur
- možný zákaz (a tím odrazení mainstreamu od používání)
- atd...
Ale napadá mne ještě jedno potencionální ohrožení: pokud by se pro BTC vše vyvíjelo pozitivně a státy by jej netorpédovaly, ale naopak plně zlegalizovaly, pak naopak hrozí to, že se velké finanční instituce rozhodnout založit nějaký alternativní BTC2. A se svou existující platební infrastrukturou, se svou masou klientů, marketingovými rozpočty, lobbystickým a korupčním potenciálem, atd... budou mít šanci uspět.
Což obecně není špatné (pokud by ta jejich měna byla parametry srovnatelná s BTC - např. co do "fyzického" omezení měnové zásoby) a "lidstvo" by z toho mělo prospěch. Prospěch by ale neměli ti, kteří nějak výrazně vsadili na růst hodnoty původního BTC.
Tzn. já samozřejmě BTC podporuju coby svobodný a spontánní prostředek směny. Dělá mi radost, že "nastavuje zrcadlo" fiat měnám a je jakýmsi trojským koněm narušujícím hegemonii fiatu.
Ale na hromadění úspor bych jej asi nepoužil. Maximálně tak na spekulaci se zlomkem svých úspor.
A ještě mne napadá jedna věc: pokud by se měnové prostředí někdy zliberalizovalo, nepřeválcoval by BTC nějaký systém ala E-Gold? Tedy systém, kde růst měnové zásoby je také fyzicky omezen, který má většinu výhod BTC (pohodlné elektronické platby v miligramech Au, ...), ale navíc má jednu výhodu, kterou BTC nikdy nemůže nabídnout: pokud nedůvěřujete systému, můžete si domů odnést podkladové aktivum (komoditu/zlaťák).
Mimochodem: na všech "adorujících" ilustračních fotkách bitcoinů jsou tyto vidět ve fyzické podobě a intenzivně se zlatavě blyští:
http://upner.com/wp-content/uploads/bitcoin_obrazok.jpg
Co to asi má naznačit a co to říká o tom, na co lidé dají, co na ně působí, čemu věří?