Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Pensijní deforma

přidat komentář zpět na článek

Josef T.

Opt out

Souhlasím, s tím dodatkem, že opt-out by nebylo "vyzvednutí cashe", ale prosté neukradnutí části výplaty státem. Pokud by byl opt-out v tom smyslu, že by stát zkonfiskoval část výplaty (jako je tomu dnes), poslal ji do nějakého fondu a tam bych si musel o peníze žádat, bylo by to velké plýtvání. Ale pořád lepší než dnes, kdy z ukradených peněz nikdy nic neuvidím.

O´ Pruz

Levý pravičák


Root správně cítí tep doby a dovede se včas a ve vhodnou chvíli pohoršit nad poklesky jiných. Je dokonce dobře, že počet takovýchto článků roste.
Článek má jen jeden droboulinký zádrhel. Autor brečí nejen na nesprávném hrobě, dokonce i na nesprávném hřbitově.
To, že tato vláda privatizačně nahrává dalším lobistům v řádce, je vcelku nezvratné. Ten droboulinký zádrhel je v tom, že článek nenabízí žádné, ale opravdu žádné řešení. Snad jen mezi řádky je možné vycítit, že vše zachrání kapitalismus v nejčistší podobě.
A zase vyvstává droboulinký problém. Nikdo ještě kapitalismus neviděl, nikdo ho nezažil, ale všichni vědí, že BY nás zachránil. Vlastně každý správný vyznavač kapitalismu je jen komunista přistupující ke komunismu z pravé strany. Žehnání neviditelnou rukou trhu před vstupu do chrámu kapitalismu jen podtrhuje jeho souzněním s božským vlivem.

Zdálo by se, že pravičák, pokud je něco dobrovolné, bude na vrcholu blaha. Omyl, správný pravičák stejně jak správný komunista si vytvoří vlastního nepřítele a hned se s ním dá do boje. Z dobrovolnosti se udělá "dobrovolného", následně Dobrovolně nedobrovolný, a završení dobrovolně-povinného. Řetězec je uzavřen, nepřítel pojmenován, a hurá ne něj. Od pravičáka bych očekával nezaujatý popis stavu, vyjmenování nedostatků, předností, s následným popisem lepší varianty. Autor ví tak nějak sám od sebe , že je to špatný a tak to musí každému stačit.

Každého se zbytkem selského rozumu by mělo napadnout jak budou fungovat penzijní fondy po roce 2014, kdy se vláda zavázala, že přestane sekat dluhy. Pro méně chápavé, po roce 2014 nebude převážně do čeho investovat.

Je zásadně je možná jen jedna z možností, vláda s námi manipuluje, nebo je vláda soubor pitomců.

Druhá ještě selstější otázka je. Proč by letadlo zvané penzijní fondy mělo být záchranou důchodového systému.

Pravičák by na tyto skutečnosti bez emocí poukázal, doložil. Emotivní výlevy jsou vskutku, ale doopravdy k ničemu. Pokud článek neměl za cíl šíření onoho malého, ale o to víc účinného strachu.

Pořád mi ze všech reformních možností vychází jak nejlepší varianta, průběžný systém

František Vilím

Pravice a levice

Ad "Omyl, správný pravičák stejně jak správný komunista si vytvoří vlastního nepřítele a hned se s ním dá do boje." Ale to jsou jen dva demagogové a tedy lidé s levicově deformovaným smýšlením. :-)

Ad: "Pořád mi ze všech reformních možností vychází jak nejlepší varianta, průběžný systém", Tento systém je dávno v bankrotu. To dokazuje to, že musí dotovat a neví, odkud by tam lili zdroje odjinud. Je to systém neúspěšný a lépe by bylo bez něj, neboť nezlepšil situaci daného jednotlivce. Problém samosvorné pasti tohoto systému v celém kontextu jsem zkusil popsat v http://vilim.blog.idnes.cz/c/162525/Jak-se-pripravit-na-stari.html

Ad: "Každého se zbytkem selského rozumu by mělo napadnout jak budou fungovat penzijní fondy po roce 2014, kdy se vláda zavázala, že přestane sekat dluhy. Pro méně chápavé, po roce 2014 nebude převážně do čeho investovat." Dosti tajemně řečené na sedláka s vysoce vyvinutým chápáním. Vláda své závazky nikdy nedrží, neboť musí podlézat masám a řekne "Lid si přál něco jiného" a nějaké pasivní abstraktum opravdu nebude mít do čeho investovat. .-) Přál bych si nápovědu.

Choakinek

To O´Pruz:

1. Vláda už se tolikrát zavázala a v řadě případů ze svých závazků s voliči splnila HOVNO!

2. Ryzí kapitalismus především nebude nasekávat nesplatitelné mega dluhy a tak se stane systémem trvalým, neboť nikdy v něm nenastane doba, kdy tyto nesplatitelné dluhy bude třeba splácet = zhroucení systému, které nás dříve nebo později čeká.

mp

at "priebežný system"

Pre obhajcov priebežneho systemu :
Pri popise priebežného systemu sa vždy kladie dôraz na slovo "priebežný" . ALE :
Základnou vlastnosťou tohto systemu vôbec NIE JE jeho priebežnosť. System je síce priebežný, ale jeho ZÁKLADNÉ principy su v inom :
1. Spravcom systemu je ŠTAT.
2. Vstup do systemu je POVINNÝ.
3. Veľkosť výplat zo systemu je iba minimalne zavislá od vložených penazí.
4. System je založený na princípe PYRAMÍDOVEJ hry.
5. Na výplaty zo systemu nie je PRÁVNY nárok.
6. Na peniaze vložené do systemu nie je nárok ani v tom prípade, ak ešte nezačala etapa vyplácania.
-
Zhrniem : Je možné vytvoriť aj taký PRIEBEŽNÝ system, ktorý nebude mať horeuvedené nespravodlivé vlastnosti. Priebežnosť takehoto systemu bu bola v tom, že by vložené platby NEBOLI dlhodobo investované, boli by z platieb priebežne kryté výplaty ( investovaný by bol iba momentálny rozdiel vkladov a výplat). Týmto by bol odstranený problém malých výnosov v investovaných peniazoch.
Samotný výpočet výplat by bol exaktne, linearne odvodený od vložených vkladov. Takýto system by nenahradzal charitu pre neplatičov. Takýto system by netvoril zlatu banu pre štatnu kasu.
-
Na záver : NIE SOM zastancom žiadneho, ani "vylepšeného" penzijneho systemu. Najlepší je ŽIADNY system, teda dobrovolne sporenie a dobrovolne investovanie uspor.

Roman

penzijní reforma

S tímto článkem se nedá než souhlasit.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed