21. prosince 2013 16:15:07 | reagovat
Karel
Souhlasím jak s tímto článkem, tak i s M. Hamplem
Je to moc hezky napsané, díky. Pan Hampl to má taky dobře vyargumentované (kromě útoku na institucionální vzdělání Pavla Kohouta).Tento článek má pravdu dlouhodobě, viceguvernér zase krátkodobě.
Měli bychom usilovat o stabilní krytou měnu, neovlivňovanou nikým. Systém, kde žádné devalvace nebudou potřeba. To ale může dobře fungovat jen v liberalizovaném prostředí. V současném právním přeregulovaném guláši by důsledky deflačního vývoje a nezásahu znamenaly nárůst nezaměstnanosti a oklepání se z krize by nebylo jednoduché, protože i to by brzdily nadměrné regulace. Jedna intervence plodí potřebu další a další.
Tj. můj názor je - nejprve je třeba deregulovat, liberalizovat ekonomiku a trh práce a až potom je možné uvažovat o lepším nastavení měny, bez toho to nebude fungovat. Ani Estonsko by nemohlo udržovat systém měnového výboru před zavedením eura, kdyby nemělo podstatně deregulovanější ekonomiku než my. Řecko ji nemá a proto trpí eurem tak, jak by trpělo i pod krytou měnou. Zatuhlý přeregulovaný ekonomický systém (skoro všude v Evropě) vyžaduje berličku devalvací.