Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Policejní stát je osobní

přidat komentář zpět na článek

gofry

otázka

kde máte vy osobně nastavenou hranici říkající: "Ne! Tohle je zákon nebo policejní rozkaz, který odmítám poslechnout"?

Bohužiaľ až príliš veľa ľudí žiadnu takúto hranicu nemá a budú ochotní podrobiť sa čomukoľvek.

peto

anarchia, komunizmus

zdravim to je sice vsetko pekne co tu pisete, pacia sa mi myslienky rakusanov a anarchistov lebo tam vidno zdravy rozum a slobodu, ale aj tak vobec nie som presvedceny ze by to mohlo fungovat.
imho je anarchia presne ako komunizmus, ideal ktory moze fungovat v malych spolocenstvach - dovtedy kym kazdy pozna kazdeho, ale cela spolocnost takto fungovat nemoze - lebo ja nemozem mat info o dalsich 6giga ludoch kto je hajzel a kto je svety.

komunizmus funguje napriklad v rodinach alebo sektach, tam kde kazdy vie kto kolko vyprodukoval a na zaklade toho sa rozdeluje, a zaroven v takych malych spolocenstvach funguje aj anarchia. rodicia nemozu deti zavriet na x rokov do pivnice ak ich nebudu posluchat (no, aj ked prave rakusania by nam o tomto mohli nieco porozpravat :-)), no deti ich aj tak posluchaju lebo keby neposluchali tak by boli v extremnom pripade z rodiny vylucene, a tak nejako to je aj v sektach.
vo vacsich spolocenstvach uz komunizmus nefunguje, ekonomike musia pomoct peniaze ktore nesu info kto kolko toho vyobil. a takisto vo velkych spolocenstvach nefunguje anarchia, mne moze byt jedno co si o mne myslia 100 ludi ked na svete je dalsich 6,5 miliardy ktori ma nepoznaju a nevedia ze som hajzel, alebo ze som svety. aj tu by bolo treba nejakeho nositela informacii ako su peniaze. mozno by sa to dalo nejako poriesit ale mna nic nenapada. zatialco informacie o tom, ze som nieco vyrobil chcem sam davat dalej aby som za ne nieco zisklal, informaciami o tom ze som hajzel sa prirodzene nebudem chvalit. musel by si teda vsetko o mne zistovat slovek s ktorym idem do kontraktu a vice versa. ok, mozno by pomohli tie DRO, mali by info kto zmluvy nedodrziava a kto hej, ale stale mi ten system nepride ani zdaleka taky funkcny ako je system penazi.

predstavme si vsak ze uz tie informacie nejako prudia, fungoval by potom uz ten anarchisticky system? mne sa zase zda ze nie.
taku situaciu uz totiz zcasti mame, nevieme sice o vsetkych ludoch ci su hajzli, ale vieme to aspon o niektorych. zoberme si napriklad takeho Fica (pre ludi z CZ neznalych slovenskych realii: lavicacky kokot, demagog a megazlodej. sorry za slovnik). uplne kazdy na slovensku (okrem justicie samozrejme...) o nom vie ze kradol "vlastnou hlavou". tento clovek by uz teda mal byt davno v ekonomickej ignoracii. nikto by mu nemal predat Volvo na ktorom jazdi, hodinky za 600 tisic skk ktore nosi, ba ani len rozky v obchode. opak je vsak pravdou. preco? pretoze sice kradne, ale kontrakty dodrzuje. predstavme si teda Fica ktory si pride do predajne kupit Volvo z nakradnuteho na splatky. co bude obchodnika zaujimat? to, ci Fico splacal predchadzajuce veci na splatky. nebude ho zaujimat z coho ich splacal. ak splacal tak mu to Volvo kludne preda, biznis je biznis.
to je imho aj dovod preco mohlo fungovat merchant law - ten system totiz afaik netrestal zlociny vseobecne, trestal iba nedodrzanie kontraktov. kym s clovekom o ktorom je zname ze nedodrzuje kontrakty mam sam od seba motivaciu nepodpisat zmluvu, pri clovekovi ktori vrazdi, znasilnuje, kradne ale kontrakty dodrzuje takuto motivaciu nemam. moze mi byt jedno ako skodi inym ludom, hlavne ze mna neposkodi.

znova si vsak predstavme ze by to nejako fungovalo a nikto by mu nic nepredal. este stale by vsak okolo seba mal asi tak dalsich 2 mega ludi ktori z jeho kradnutia priamo ci nepriamo profitovali, minimalne sa im usla nejaka ohlodana kost. tu by boli ludia od najvyssich stranikov a sponzorov, cez dosadenych funkcionarov v Hornej Dolnej a ich rodiny az po dochodcov ktorym zvysil dochodky a socky ktoym zvysil socialky. tito vsetci ludia, mozno polovica slovenska, z ficovho kradnutia priamo ci nepriamo profitovala. ako by ho preboha mohli tito ludia ekonomicky ignorovat? v anarchii by namiesto Fica a spol boli lupezne bandy a ich prisluhovaci. kazdy slusny clovek by ich sice ignoroval ale bolo by ich tak vela ze by im to mohlo byt jedno. jedine riesenie by ich bolo postrielat.

urcite neobhajujem stat, neznasam ho, ale bohuzial zatial nevidim alternativu...

Jakub Skala

Re: anarchia, komunizmus

Uživatel peto napsal:

(...)


zdravim,
jen kratce: komunismus pocita s tim, ze vsichni lide budou vicemene svati - to pro ankap neplati. zastanci ankapu rikaji: bezohledu na to jaci lide jsou, budou se mit lepe v ankapu nez ve state. i kdyz to bude banda zlejch idiotu, tak se budou mit lip. kdyz to budou hodni dobri lide, pak se taky budou mit lip. ja myslim, ze v nejakych clancich zde, je to popsane detailneji - napr. zde http://www.mises.cz/clanky/neovladli-by-nas-valecni-lordi-98.aspx

machi

Pro Peto

Jak psal Jakub. Komunismus vysloveně popírá lidskou povahu a počítá se zavedením mentality včelího úlu, kde každý jedinec míří za kolektivním cílem ať je pro něj osobně prospěšný nebo ne.
Anarchokapitalismus nevyvrací, že se lidé budou nadále podvádět, okrádat, vraždit. Prostě "jen" odmítá stát, protože ten je tvůrce utrpení. V ankap totiž není možná válka v tom smyslu jak ji známe, tedy statisícové až milionové vynucené vyvražďování. Také neexistují daně jako státem vynucovaná loupež...Ale zároveň absence státu neznamená absence práva...tohle je fakt diskuze na dlouho. Pokud máte zájem o poznání anarchokapitalismu tak vás čeká dost literatury na přečtení, dost úvah k uvážení. Ale doporučuju, stojí to za to, i kdyby vás to nepřesvědčilo úplně ve všem. Veškeré dotazy na konkrétní oblasti samozřejmě můžete směřovat na tyto stránky.

peto

Re: Pro Peto

Uživatel machi napsal:

...
trochu som uz toho precital a vsetko je super az na tu vymozitelnost prava. Potom nema zmysel citat o niecom inom ked nemam vyjasnenu uplne najzakladnejsiu vec. Cital som nieco o islande kde to vsak tiez nebola cista anarchia ako navrhuju rothbardisti, detto somalsko, o merchant law ktory riesil iba nedodrzanie zmluvy, podvod a pod, idem este skusit divoky zapad.
Mne je uplne jasne ze by komunizmus vo velkych spolocenstvach nefungoval, ale nie je mi jasne preco by fungovala anarchia. Zatial som sa totiz docital ze by mal fungovat system "ty si zlodej, tebe nic nepredam" a zlodej sa potom bud podrobi trestu alebo zomrie od hladu. No lenze 1) tento system by mohol kludne fungovat uz teraz a vobec nefunguje, preco, to pisem kdesi v minulom poste a 2) aj keby fungoval tak to zlodejovi moze byt predsa jedno, ved co potrebuje si ukradne. Takze nakoniec by pomohlo ho iba nejako zneskodnit. Este mi napada rozsirenie systemu na "ty si predal nieco zlodejovi preto si od teba uz nic nekupim", potom by uz naozaj mohla ta ignoracia fungovat lebo by predavaci nechceli prist o zakaznikov. Ale viete si predstavit ze zlodej sa naobeduje v nejakej restauracii a potom tam uz vobec nikto kvoli tomu nepride? Ved to si vyzaduje podobnu zmenu myslenia ludi ako komunizmus.
Skusim este poguglit nejake ine sposoby, je to zaujimava tema.

Peter

Re: anarchia, komunizmus

Uživatel peto napsal:

imho je anarchia presne ako komunizmus, ideal ktory moze fungovat v malych spolocenstvach - dovtedy kym kazdy pozna kazdeho, ale cela spolocnost takto fungovat nemoze - lebo ja nemozem mat info o dalsich 6giga ludoch kto je hajzel a kto je svety.

Anarchokapitalizmus (spolocnost zalozena na dobrovolnych vztahoch) nepredpoklada, na rozdiel od komunizmu, vytvorenie "noveho cloveka", novej "nesebeckej" spolocnosti, pretoze nic take nie je mozne, v tomto smere je to prave anarchokapitalizmus, ktory predstavuje neutopicky smer, na rozdiel od komunizmu, štátizmu či iných kolektivistických spoločenstiev.
Jednoducho, ak su ludia prirodzene zli (clovek cloveku vlkom) tak neradno mat stat, kde jedna skupina tychto "zlych" ludi ziskava moc vladnut ostatnym. Ak su ludia prirodzene dobri, tak stat nepotrebujeme. To je zakladny argument.

"ale cela spolocnost takto fungovat nemoze - lebo ja nemozem mat info o dalsich 6giga ludoch kto je hajzel a kto je svety." - to je podla mna skor argument proti demokracii, ako za

"No lenze 1) tento system by mohol kludne fungovat uz teraz a vobec nefunguje" - to nie je argument. To ze v minulosti ludia povazovali Zem za stred vesmiru nemalo ziadny vplyv na to, ci to tak v skutocnosti je. Podobne argumenty sa objavovali aj pred zrusenim otroctva, napriek tomu "priame otroctvo" uz dnes neexistuje.

jan

Re: Re: anarchia, komunizmus

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel peto napsal:

(...)


zdravim,
jen kratce: komunismus pocita s tim, ze vsichni lide budou vicemene svati - to pro ankap neplati. zastanci ankapu rikaji: bezohledu na to jaci lide jsou, budou se mit lepe v ankapu nez ve state. i kdyz to bude banda zlejch idiotu, tak se budou mit lip. kdyz to budou hodni dobri lide, pak se taky budou mit lip. ja myslim, ze v nejakych clancich zde, je to popsane detailneji - napr. zde http://www.mises.cz/clanky/neovladli-by-nas-valecni-lordi-98.aspx


Ja hazim ankap do stejneho pytle s komunismem z jednoduchyho duvodu: obe ideologie vychazi z hrozne primitivniho, jednostranneho pohledu na svet, obe jsou absolutisticke a obe predstiraji ze rozumi cloveku (coz je fyzicky nemozne).

gofry

Re: Re: Pro Peto

Uživatel peto napsal:

...
To, že nie každý odmietne obchodovať s "všeobecne uznávaným zlodejom" je na druhej strane poistkou proti nepravdivému označeniu niekoho za zlodeja. Dôležité je, že každý bude mať možnosť sa rozhodnúť, či s niekým obchodovať chce alebo nechce. Dnes človek nemôže inak než podrobiť sa rozhodnutiu niekoľkých vysokopostavených byrokratov.

Anarchokapitalizmus nebude v žiadnom prípade dokonalý, budú v ňom aj krádeže, aj vraždy, znásilnenia a podobne, ale ľudia v ňom majú lepšiu možnosť sa brániť, pretože tieto útoky nebudú legálne a každý bude mať možnosť (nie nutne schopnosť) sa tomu brániť.

peto

Re: Re: anarchia, komunizmus

Uživatel Peter napsal:



"No lenze 1) tento system by mohol kludne fungovat uz teraz a vobec nefunguje" - to nie je argument. To ze v minulosti ludia povazovali Zem za stred vesmiru nemalo ziadny vplyv na to, ci to tak v skutocnosti je. Podobne argumenty sa objavovali aj pred zrusenim otroctva, napriek tomu "priame otroctvo" uz dnes neexistuje.


viem ze "nikdy to predsa tak nebolo" nie je argument, ale podla teba by naozaj mohlo fungovat to, co som pred chvilou opisoval: zlocinec pride do restauracie a ta potom skrachuje pretoze tam uz nikto iny nepride lebo obsluzili zlocinca? na taketo nieco by sa naozaj musela zmenit mentalita ludi.

gofry

Re: Re: Re: anarchia, komunizmus

Uživatel jan napsal:

Ja hazim ankap do stejneho pytle s komunismem z jednoduchyho duvodu: obe ideologie vychazi z hrozne primitivniho, jednostranneho pohledu na svet, obe jsou absolutisticke a obe predstiraji ze rozumi cloveku (coz je fyzicky nemozne).
Práve naopak - anarchokapitalizmus vychádza z toho, že každý sme iný a čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhého. Tj. priamo predpokladá, že nikto nemôže rozumieť konaniu iného človeka. Presne preto nechce nikomu nariaďovať, ako má svet fungovať. Hovorí iba, že nikto nesmie mať legálne právo zasahovať do vecí, ktoré sa ho netýkajú. To je presne princíp typu: "Neviem, prečo ste sa dohodli tak ako ste sa dohodli, preto vám do toho nebudem zasahovať, pokiaľ ma o to sami nepožiadate."

Peter

Re: Re: Re: anarchia, komunizmus

Uživatel peto napsal:

zlocinec pride do restauracie a ta potom skrachuje pretoze tam uz nikto iny nepride lebo obsluzili zlocinca?

A ako by sa do tej restauracie dostal ked vsetky ulice su v sukromnom vlastnictve? A ako by spachal tento zlocin, ked po mobilnych telefonoch budu osobne strelne zbrane najpredavanejsi artikel? A ako by z toho miesta usiel ked opat, vsetky ulice su v osobnom vlastnictve?

Mne pride najvtipnejsia odpoved: "Nabehnu tam statni policajti a vsetkych zachrania" :D :D :D
Precitaj si prosim tento dvojclanok (aj ked na to neexistuje odpoved, ak je raz nieco nasilie tak tomu budem oponovat, ci uz to je mozne zmenit alebo nie)
http://www.mises.cz/clanky/vlastnictvo-skvele-riesenie-problemov-1-2-306.aspx

peto

Re: Re: Re: Re: anarchia, komunizmus

Uživatel Peter napsal:

Uživatel peto napsal:


A ako by sa do tej restauracie dostal ked vsetky ulice su v sukromnom vlastnictve? A ako by spachal tento zlocin, ked po mobilnych telefonoch budu osobne strelne zbrane najpredavanejsi artikel? A ako by z toho miesta usiel ked opat, vsetky ulice su v osobnom vlastnictve?

Spachal by zlocin ze by povedzme nieco ukradol, nie ulupil. Nuz a problem sa posuva len z restauracie do ulice - myslis ze by po ulici zo zasady nikto nechodil pretoze majitel dovolil aby tadial presiel zlodej? Hlavne ked ziadna dalsia ulica sa vedla akosi nezmesti? Tipujem vsak ze by ulice boli poriesene nejako inak ako jednym vlastnikom alebo by tam bolo nejake vecne bremeno alebo nejako spolocne vlastnene okolitymi pozemkami, a potom sa nas zlocinec do tej restiky dostane lebo restika musi mat zabezpeceny pristup pre zakaznikov.

v.B

Absurdita

Stale ma prekvapuje absurdita a zacyklenost tychto anarchokpaitalistickych argumentov. Na jednej strane vraj ankap nepotrebuje nejakych idealnych ludi, na rozdiel od komunizmu. Ale ked anarchokapista dostane otazku preco teda ankap nefunguje uz dnes s tymi ludmi aki realne existuju, tak sa vykruti ze to ze to dnes nefunguje neznamena ze to nemoze fungovat v buducnosti (lebo vraj aj otroctvo...atd). Ale samozrejme nevysvetli, co sa teda bude musiet s ludmi zmenit aby odrazu zacal ankap fungovat. Lebo keby to mal vysvetlit, tak by zistil ze naozaj potrebuje aby drviva vacsina ludi jednala inak nez ako jedna dnes. A sme na zaciatku : ankap potrebuje idealnych ludi...bezni soc dem ludia aki su dnes proste ankap nevytvoria

v.B

Mises o anarchii

Bolo by fajn keby ludia z Mises.org ciatali napr Misesa

... absurd as the belief of the anarchists that everyone would be prepared without compulsion to observe the rules indispensable for communal life

Mises, Socialism

jan zverina

re peto

uzivatel peto napsal:
zlocinec pride do restauracie a ta potom skrachuje pretoze tam uz nikto iny nepride lebo obsluzili zlocinca?
Kde jste se tohle docetl? Nemyslim si, ze zrovna tohle nejaky rakusan nebo anarchista napsal. Pokud nekdo neco ukradne, detektivove bezpecnostni agentury poskozeneho ho vypatraji a budou po nem pozadovat navraceni predmetu nebo financni nahradu + naklady na jeho dopadeni. Bud zaplati dobrovolne, nebo to z nej nejakym zpusobem dostanou (exekuce, prip. nucene prace).

Samozrejme to pro neho bude mit i dalsi nasledky, nektere firmy ho nebudou chtit zamestnat (napr. zlatnictvi asi urcite odmitne zamestnat zlodeje), nekdo nebude chtit pustit zlodeje na svuj pozemek, nekdo mu neproda rohlik. To zalezi na kazdem, jak se rozhodne. Samozrejme pokud budu nekomu prodavat dva rohliky za hotove, tak se mi nevyplati si o nem nic zjistovat, naopak pokud bude chtit skola zamestnat ucitele, tak si da praci zjistit, jestli ten clovek nezneuzival deti.

Je pravda, ze merchant law fungovalo tak, ze kdyz nekdo nerespektoval rozhodnuti soudu, tak s nim ostatni proste prestali obchodovat, a mate pravdu, ze by neco takoveho nefungovalo u vrahu nebo nasilniku. Nikdo ale netvrdi, ze proti nim nemuzeme pouzit nasili, ze jedine co muzeme delat je nenalejt jim v hospode pivo. Proti nebezpecnym jedincum je samozrejme i v ankapu mozne pouzit obranne nasili, prip. je izolovat ve vezeni nebo i popravit. Rozdil je pouze v tom, ze to neprovadi stat, ale bezpecnostni agentura.

František Vilím

Re: Mises o anarchii

Uživatel v.B napsal:

Bolo by fajn keby ludia z Mises.org ciatali napr Misesa

... absurd as the belief of the anarchists that everyone would be prepared without compulsion to observe the rules indispensable for communal life

Mises, Socialism


Naznačuje toto i v Lidském jednání:

U jiného článku jsem napsal:
Uživatel Jakub napsal:


Mises by podle mě k anarchii dříve nebo později také dospěl, ostatně Rothbard je jeho asi nejvýznamnějším žákem. Jde nám především o myšlenky svobody jednotlivce a respektovani vl. prav.


To je otázka co by Ludwig von Mises (reakce na to, že by k anarchismu dospěl). Jiné jeho texty nenaznačují (někde v Lidském jednání). Není to tedy žádný argument ani pro ani proti.

Důležitější než dumání nad anarchií a zda je vůbec možná je asi hledání způsobu jak řešit současný stav. Je třeba počítat, že "svoboda" lůzy asi neodvratně sklouzne v anarchii ve smyslu, kterého se všichni opravdu svobodní bojí.
Vždycky se vyskytnou problémy a "ideální stav", který bude fungovat po nastolení sám o sobě ve společnosti lidí nebude. člověk se neustále musí rozhodovat mezi dobrem a zlem, a tato rozhodnutí jsou často chybná. Proto si myslím, že přemýšlet o neskutečném stabilním stavu je zbytečné.

Problémy:
Jak omezit dnešní "nestát" - vlády klik nějak oligarchie a znovu založit stát (panství) práva?
Jak oddělit tvorbu či hledání práva od legislativy?
Jak zbavit vládnoucí kliky monopolu nad penězi, soudnictvím, tvorbou práva atd. Jak chránit bližní při vnitřním i vnějším ohrožení?
Jak znovu obnovit loajality lidí ve společenství práva a ochotu něco pro vlast (patria - dědictví našich od otců) zadarmo jen pro čest?

Jelikož společnosti bez vůdců - ochránců - (již malé šimpanzi i gorilí tlupy ukazují, jak to je složitý problém pro vznikající společenství lidí až dodnes) nikdy dlouho neobstály, objevuje se starý (politická teorie antiky) problém: jak znemožnit změnu králů v diktátory, oligarchů (straničtí vůdci, poslanci a členové vlád) v různé mocenské kliky a vlády lidu ve vládu lůzy (anarchie).

gofry

Re: Absurdita

Uživatel v.B napsal:

Ale samozrejme nevysvetli, co sa teda bude musiet s ludmi zmenit aby odrazu zacal ankap fungovat. Lebo keby to mal vysvetlit, tak by zistil ze naozaj potrebuje aby drviva vacsina ludi jednala inak nez ako jedna dnes. A sme na zaciatku : ankap potrebuje idealnych ludi...bezni soc dem ludia aki su dnes proste ankap nevytvoria
Ja si myslím, že keď sa to tak vezme, tak ankap funguje už dnes. Právo je prakticky nevymožiteľné, k voľbám nemá žiadny zmysel chodiť, z polície je skoro každému do smiechu (prípadne do plaču), o nezávislosti súdov si človek môže nechať iba zdať, korupcia v politike je štandardnou pracovnou metódou.

A predsa to nejak funguje. Na ochranu majetku máš súkromné bezpečnostné služby. Na ochranu pred buzeráciou zo strany polície a štátu máš špecializované právnické firmy. Na súd je lepšie ani nechodiť a prípadnú stratu jednoducho započítať do nákladov.

Štát dnes prakticky nerobí nič z toho, k čomu bol založený a napriek tomu nejak naša spoločnosť funguje.

No a ešte sú tu organizácie, ktoré na zlo štátu poukazujú a pokúšajú sa ľuďom ukázať, že by sme ho mohli kľudne okresať až na kosť, že si poradíme aj bez neho. V poslednej dobe mám pocit, že si to začína uvedomovať veľa ľudí. Štát je jednoducho slepou vývojovou vetvou a postupne sa bude rozpadať a prichádzať o svoje právomoci. Ako a kedy presne to nastane, nevie nikto.

Jakub Skala

Re: Absurdita

Uživatel v.B napsal:

Stale ma prekvapuje absurdita a zacyklenost tychto anarchokpaitalistickych argumentov. Na jednej strane vraj ankap nepotrebuje nejakych idealnych ludi, na rozdiel od komunizmu. Ale ked anarchokapista dostane otazku preco teda ankap nefunguje uz dnes s tymi ludmi aki realne existuju, tak sa vykruti ze to ze to dnes nefunguje neznamena ze to nemoze fungovat v buducnosti (lebo vraj aj otroctvo...atd). Ale samozrejme nevysvetli, co sa teda bude musiet s ludmi zmenit aby odrazu zacal ankap fungovat. Lebo keby to mal vysvetlit, tak by zistil ze naozaj potrebuje aby drviva vacsina ludi jednala inak nez ako jedna dnes. A sme na zaciatku : ankap potrebuje idealnych ludi...bezni soc dem ludia aki su dnes proste ankap nevytvoria

Co se muselo s lidmi zmenit, aby zrusili otroctvi? Nic, lidi byli porad stejni, jen si zacali uvedomovat i jine veci.
To je jako kdybyste v roce 1950 tvrdil, ze kdyby lide mohli vynaleznout internet, tak jak to, ze ho jeste nevynalezli.

Ankap muze fungovat s temi stejnymi lidmi jako mame dnes, komunismus ne. Proc jeste nefunguje? Ve zkratce bych rekl, protoze statni skolstvi.

Jakub Skala

Re: Re: Absurdita

Uživatel gofry napsal:

Uživatel v.B napsal:

Ale samozrejme nevysvetli, co sa teda bude musiet s ludmi zmenit aby odrazu zacal ankap fungovat. Lebo keby to mal vysvetlit, tak by zistil ze naozaj potrebuje aby drviva vacsina ludi jednala inak nez ako jedna dnes. A sme na zaciatku : ankap potrebuje idealnych ludi...bezni soc dem ludia aki su dnes proste ankap nevytvoria
Ja si myslím, že keď sa to tak vezme, tak ankap funguje už dnes. Právo je prakticky nevymožiteľné, k voľbám nemá žiadny zmysel chodiť, z polície je skoro každému do smiechu (prípadne do plaču), o nezávislosti súdov si človek môže nechať iba zdať, korupcia v politike je štandardnou pracovnou metódou.

A predsa to nejak funguje. Na ochranu majetku máš súkromné bezpečnostné služby. Na ochranu pred buzeráciou zo strany polície a štátu máš špecializované právnické firmy. Na súd je lepšie ani nechodiť a prípadnú stratu jednoducho započítať do nákladov.

Štát dnes prakticky nerobí nič z toho, k čomu bol založený a napriek tomu nejak naša spoločnosť funguje.

No a ešte sú tu organizácie, ktoré na zlo štátu poukazujú a pokúšajú sa ľuďom ukázať, že by sme ho mohli kľudne okresať až na kosť, že si poradíme aj bez neho. V poslednej dobe mám pocit, že si to začína uvedomovať veľa ľudí. Štát je jednoducho slepou vývojovou vetvou a postupne sa bude rozpadať a prichádzať o svoje právomoci. Ako a kedy presne to nastane, nevie nikto.


+1

Kosik

Re: Absurdita

Uživatel v.B napsal:

Stale ma prekvapuje absurdita a zacyklenost tychto anarchokpaitalistickych argumentov. Na jednej strane vraj ankap nepotrebuje nejakych idealnych ludi, na rozdiel od komunizmu. Ale ked anarchokapista dostane otazku preco teda ankap nefunguje uz dnes s tymi ludmi aki realne existuju, tak sa vykruti ze to ze to dnes nefunguje neznamena ze to nemoze fungovat v buducnosti (lebo vraj aj otroctvo...atd). Ale samozrejme nevysvetli, co sa teda bude musiet s ludmi zmenit aby odrazu zacal ankap fungovat. Lebo keby to mal vysvetlit, tak by zistil ze naozaj potrebuje aby drviva vacsina ludi jednala inak nez ako jedna dnes. A sme na zaciatku : ankap potrebuje idealnych ludi...bezni soc dem ludia aki su dnes proste ankap nevytvoria

V tomhle se mýlíte. Zaměňujete jednání se smýšlením. Drtivá většina lidí se řídí svým vlastním zájmem a tedy tak jedná. Tento vlastní zájem nikdy neodstraníte, o což se snaží komunisté, kteří musí změnit tuto základní vlastnost lidí, aby (pokud pomineme kalkulační problém) ten jejich systém jakž takž fungoval. Na druhou stranu kapitalismus vlastní zájem předpokládá - vždyť to psal již Adam Smith, že i kdyby se všichni řídili svým "sobeckým" vlastním zájmem, tak kapitalismus stále bude zvyšovat bohatství celé společnosti. A to samé platí pro ankap a že ještě dnes nikde neexistuje ve formě, v jaké ho tady popisujeme, není žádný argument. Musíte si uvědomit, že z existence státu vždy profituje velký počet lidí, kteří se ho budou vždy snažit zachovat a dalé jak psal Jakub, státní školství výrazně napomáhá tomu, aby se stát udržel (v současnosti bych se odvážil tvrdit, že pro stát je to podmínka nutná).
Ankap potřebuje pouze změnu smýšlení lidí (což je obrovský rozdíl oproti komunistů, kteří musí změnit samotnou podstatu člověka). Změna smýšlení u celé společnosti se v historii stala nesčetněkrát (viz. otroctví se stalo nemorální, ženy získaly stejná práva jako muži, černoši také získali rovnoprávnost, určitě v hluboké historii byla vražda běznou věcí a až později se stala v očích všech lidí nemorální a špatná, stejně tak se v budoucnu stát stane v očích lidí špatný a nemorální, neboť si uvědomí, že iniciace násilí je nemorální za každých okolností). Nerad bych se do toho zamotal, ale doufám, že jste pochopil, co jsem chtěl říct, protože už mě nebaví neustále vyvracet tento mylný argument. Ankap NEPOTŘEBUJE, aby se lidé změnili, potřebuje pouze změnu smýšlení (že NIKDO by neměl mít právo iniciovat násilí - to je vše), což je zásadní rozdíl.

machi

Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel František Vilím napsal:

Uživatel v.B napsal:

Bolo by fajn keby ludia z Mises.org ciatali napr Misesa

... absurd as the belief of the anarchists that everyone would be prepared without compulsion to observe the rules indispensable for communal life

Mises, Socialism


Naznačuje toto i v Lidském jednání:

U jiného článku jsem napsal:
Uživatel Jakub napsal:


Mises by podle mě k anarchii dříve nebo později také dospěl, ostatně Rothbard je jeho asi nejvýznamnějším žákem. Jde nám především o myšlenky svobody jednotlivce a respektovani vl. prav.


To je otázka co by Ludwig von Mises (reakce na to, že by k anarchismu dospěl). Jiné jeho texty nenaznačují (někde v Lidském jednání). Není to tedy žádný argument ani pro ani proti.

Důležitější než dumání nad anarchií a zda je vůbec možná je asi hledání způsobu jak řešit současný stav. Je třeba počítat, že "svoboda" lůzy asi neodvratně sklouzne v anarchii ve smyslu, kterého se všichni opravdu svobodní bojí.
Vždycky se vyskytnou problémy a "ideální stav", který bude fungovat po nastolení sám o sobě ve společnosti lidí nebude. člověk se neustále musí rozhodovat mezi dobrem a zlem, a tato rozhodnutí jsou často chybná. Proto si myslím, že přemýšlet o neskutečném stabilním stavu je zbytečné.

Problémy:
Jak omezit dnešní "nestát" - vlády klik nějak oligarchie a znovu založit stát (panství) práva?
Jak oddělit tvorbu či hledání práva od legislativy?
Jak zbavit vládnoucí kliky monopolu nad penězi, soudnictvím, tvorbou práva atd. Jak chránit bližní při vnitřním i vnějším ohrožení?
Jak znovu obnovit loajality lidí ve společenství práva a ochotu něco pro vlast (patria - dědictví našich od otců) zadarmo jen pro čest?

Jelikož společnosti bez vůdců - ochránců - (již malé šimpanzi i gorilí tlupy ukazují, jak to je složitý problém pro vznikající společenství lidí až dodnes) nikdy dlouho neobstály, objevuje se starý (politická teorie antiky) problém: jak znemožnit změnu králů v diktátory, oligarchů (straničtí vůdci, poslanci a členové vlád) v různé mocenské kliky a vlády lidu ve vládu lůzy (anarchie).


Přemýšlet o anarchokapitalismu a prosazovat ho je důležité pro ty co v něj věří. A proč v něj třeba věřím já? Když se podívám na nějaké relativně dobré uspořádání v minulosti, např. mladá americká republika, tak ano, musím říct, že na první pohled to vypadá celkem rozumně. Founding Fathers si docela dost vážili lidské svobody a v ústavě zdůrazňovali lidská práva a odkazovali stát do (na dnešní dobu) malých hranic.
Co se stalo, že dnes máme z USA v podstatě policejní stát s velkým zasahováním do chodu ekonomiky a vůbec života svých občanů?
Chybou takového, i v počátečním stavu jakžtakž dobrého, uspořádání je to, že stále má určitá skupina lidí moc nad jinými bez patřičné (nebo dokonce vůbec nějaké) odpovědnosti. Díky zaznamenávání historie můžeme přehledně vidět jak se jako rakovina rozrůstala státní moc, někdy i za podpory tzv. demokratické většiny, jak byla postupně ale systematicky porušována ústava, která měla teoreticky zabránit tyranii a která byla na svou dobu naprosto unikátní. Musím se tudíž ptát: I kdybychom zavedli velmi mnoho pojistek svobody, decentralizovali a ústavně ohraničili státní moc. Jak nám někdo zaručí, že za 20, 50, 200 nebo třeba 500 let se opět postupně nedostaneme do dnešní situace nesvobody? To, že se to dřív nebo později stane je v podstatě jisté, protože jednotlivci stále podléhají útlaku, někdy dokonce ve jménu vyššího dobra...

zZz

Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel machi napsal:

Uživatel František Vilím napsal:

Uživatel v.B napsal:

Bolo by fajn keby ludia z Mises.org ciatali napr Misesa

... absurd as the belief of the anarchists that everyone would be prepared without compulsion to observe the rules indispensable for communal life

Mises, Socialism


Naznačuje toto i v Lidském jednání:

U jiného článku jsem napsal:
Uživatel Jakub napsal:


Mises by podle mě k anarchii dříve nebo později také dospěl, ostatně Rothbard je jeho asi nejvýznamnějším žákem. Jde nám především o myšlenky svobody jednotlivce a respektovani vl. prav.


To je otázka co by Ludwig von Mises (reakce na to, že by k anarchismu dospěl). Jiné jeho texty nenaznačují (někde v Lidském jednání). Není to tedy žádný argument ani pro ani proti.

Důležitější než dumání nad anarchií a zda je vůbec možná je asi hledání způsobu jak řešit současný stav. Je třeba počítat, že "svoboda" lůzy asi neodvratně sklouzne v anarchii ve smyslu, kterého se všichni opravdu svobodní bojí.
Vždycky se vyskytnou problémy a "ideální stav", který bude fungovat po nastolení sám o sobě ve společnosti lidí nebude. člověk se neustále musí rozhodovat mezi dobrem a zlem, a tato rozhodnutí jsou často chybná. Proto si myslím, že přemýšlet o neskutečném stabilním stavu je zbytečné.

Problémy:
Jak omezit dnešní "nestát" - vlády klik nějak oligarchie a znovu založit stát (panství) práva?
Jak oddělit tvorbu či hledání práva od legislativy?
Jak zbavit vládnoucí kliky monopolu nad penězi, soudnictvím, tvorbou práva atd. Jak chránit bližní při vnitřním i vnějším ohrožení?
Jak znovu obnovit loajality lidí ve společenství práva a ochotu něco pro vlast (patria - dědictví našich od otců) zadarmo jen pro čest?

Jelikož společnosti bez vůdců - ochránců - (již malé šimpanzi i gorilí tlupy ukazují, jak to je složitý problém pro vznikající společenství lidí až dodnes) nikdy dlouho neobstály, objevuje se starý (politická teorie antiky) problém: jak znemožnit změnu králů v diktátory, oligarchů (straničtí vůdci, poslanci a členové vlád) v různé mocenské kliky a vlády lidu ve vládu lůzy (anarchie).


Přemýšlet o anarchokapitalismu a prosazovat ho je důležité pro ty co v něj věří. A proč v něj třeba věřím já? Když se podívám na nějaké relativně dobré uspořádání v minulosti, např. mladá americká republika, tak ano, musím říct, že na první pohled to vypadá celkem rozumně. Founding Fathers si docela dost vážili lidské svobody a v ústavě zdůrazňovali lidská práva a odkazovali stát do (na dnešní dobu) malých hranic.
Co se stalo, že dnes máme z USA v podstatě policejní stát s velkým zasahováním do chodu ekonomiky a vůbec života svých občanů?
Chybou takového, i v počátečním stavu jakžtakž dobrého, uspořádání je to, že stále má určitá skupina lidí moc nad jinými bez patřičné (nebo dokonce vůbec nějaké) odpovědnosti. Díky zaznamenávání historie můžeme přehledně vidět jak se jako rakovina rozrůstala státní moc, někdy i za podpory tzv. demokratické většiny, jak byla postupně ale systematicky porušována ústava, která měla teoreticky zabránit tyranii a která byla na svou dobu naprosto unikátní. Musím se tudíž ptát: I kdybychom zavedli velmi mnoho pojistek svobody, decentralizovali a ústavně ohraničili státní moc. Jak nám někdo zaručí, že za 20, 50, 200 nebo třeba 500 let se opět postupně nedostaneme do dnešní situace nesvobody? To, že se to dřív nebo později stane je v podstatě jisté, protože jednotlivci stále podléhají útlaku, někdy dokonce ve jménu vyššího dobra...


Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

Jakub Skala

Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

No Stát je prostě jenom násilí skoro jako každé jiné.

Nikdo neříká, že nikde nevznikne už nikdy Stát. Stejně tak nikdo neříká, že se neobjeví nějaké jiné násilí. Ale proto, že někdy někdo v budoucnu někoho zabije, nebudete přece rezignovat na chytání dnešních vrahů...

Navíc si myslím, že díky rozvoji technologií by nový vznik státu z ankapu byl mnohem obtiznejsi nez tomu bylo drive..

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

No Stát je prostě jenom násilí skoro jako každé jiné.

Nikdo neříká, že nikde nevznikne už nikdy Stát. Stejně tak nikdo neříká, že se neobjeví nějaké jiné násilí. Ale proto, že někdy někdo v budoucnu někoho zabije, nebudete přece rezignovat na chytání dnešních vrahů...

Navíc si myslím, že díky rozvoji technologií by nový vznik státu z ankapu byl mnohem obtiznejsi nez tomu bylo drive..

Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.

peto

Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:


Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

pokial viem tak najprv existovala anarchia (kmene) a az potom vznikol nasilim stat - tym ze nejaka ozbrojena banda si podmanila neozbrojenu bandu. nuz, rozdiel oproti ankapu by bol ten, ze neozbrojena banda by uz nebola neozbrojena. mne vela otazok o ankape zodpovedali (aj ked niektore neuspokojivo) 2 knihy od stephana molyneuxa
http://board.freedomainradio.com/blogs/freedomain/archive/2008/11/14/practical-anarchy-the-book.aspx
http://www.freedomainradio.com/free/books/FDR_4_PDF_Everyday_Anarchy.pdf
je tam riesene aj to, ci by zase vznikol stat, myslim ze v "practical anarchy".
riesilo sa to aj na mises.cz:
http://www.mises.cz/clanky/komentare.asp?clanekid=322


Je pravda, ze merchant law fungovalo tak, ze kdyz nekdo nerespektoval rozhodnuti soudu, tak s nim ostatni proste prestali obchodovat, a mate pravdu, ze by neco takoveho nefungovalo u vrahu nebo nasilniku. Nikdo ale netvrdi, ze proti nim nemuzeme pouzit nasili, ze jedine co muzeme delat je nenalejt jim v hospode pivo. Proti nebezpecnym jedincum je samozrejme i v ankapu mozne pouzit obranne nasili, prip. je izolovat ve vezeni nebo i popravit. Rozdil je pouze v tom, ze to neprovadi stat, ale bezpecnostni agentura.

Ja som sa docital u vyssie spominaneho molyneuxa, ze take nieco ako nasilny trest ci exekucia by bolo v ankape nemyslitelne. V ankape ta moze totiz ktokolvek odsudit za cokolvek a je len na ludoch ci to akceptuju. Uz vsak asi zacinam chapat ako by to mohlo fungovat. Nasilny trest by bol mozny, ludia by vsak rozhodli ci to bol zasluzeny trest alebo akt agresie. V konecnom dosledku by nerozhodovali sudy ale ludia, tym ze akceptuju ci neakceptuju vyrok sudov. K uplnemu presvedceniu mi chyba uz len vyskusanie v praxi. Myslim ze tak ako pisal Kosik, ani zanieteni komunisti by nevedeli fungovat v komunizme, zato zanieteni anarchisti by v ankape fungovat mohli.

Kosik

Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

Příklady s otroctvím už jsou trochu ohrané, ale ještě jeden si dovolím uvést. Vznik státu v ankapu je stejně pravděpodobný, jako kdyby dnes chtěl někdo ve vyspělém světě znovu zavést otroctví. I v případě státu by se jednalo o krok zpět, návrat k instituci, kterou jsme již překonali... Pokud máme pravdu a ankap společnost by opravdu prosperovala, myslíš, že by se někdo chtěl vrátit k tomu archaickému, neefektivnímu a nemorálnímu státu?

Jakub Skala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

No Stát je prostě jenom násilí skoro jako každé jiné.

Nikdo neříká, že nikde nevznikne už nikdy Stát. Stejně tak nikdo neříká, že se neobjeví nějaké jiné násilí. Ale proto, že někdy někdo v budoucnu někoho zabije, nebudete přece rezignovat na chytání dnešních vrahů...

Navíc si myslím, že díky rozvoji technologií by nový vznik státu z ankapu byl mnohem obtiznejsi nez tomu bylo drive..

Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.


Co kdybych ten vas argument jen posunul o tricet let zpatky?

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na demokraty. I kdyby se komunismus (nebo socialni stat, ...) zrušil, proč by se historie měla neopakovat a komunismus nevzniknul znovu? Původně lidská společnost nic jako komunismus neznala, ale z "nějakého" důvodu vzniknul téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě..

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel peto napsal:

Uživatel zZz napsal:


Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

pokial viem tak najprv existovala anarchia (kmene) a az potom vznikol nasilim stat - tym ze nejaka ozbrojena banda si podmanila neozbrojenu bandu. nuz, rozdiel oproti ankapu by bol ten, ze neozbrojena banda by uz nebola neozbrojena.

Ne, ty bandy byly ozbojené. Jenom jedna byla a) větší b) organizovanější c) věnovala víc úsilí přípravě d) technologicky pokročilejší. Na tom se naprosto nic nezměnilo.

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

No Stát je prostě jenom násilí skoro jako každé jiné.

Nikdo neříká, že nikde nevznikne už nikdy Stát. Stejně tak nikdo neříká, že se neobjeví nějaké jiné násilí. Ale proto, že někdy někdo v budoucnu někoho zabije, nebudete přece rezignovat na chytání dnešních vrahů...

Navíc si myslím, že díky rozvoji technologií by nový vznik státu z ankapu byl mnohem obtiznejsi nez tomu bylo drive..

Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.


Co kdybych ten vas argument jen posunul o tricet let zpatky?

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na demokraty. I kdyby se komunismus (nebo socialni stat, ...) zrušil, proč by se historie měla neopakovat a komunismus nevzniknul znovu? Původně lidská společnost nic jako komunismus neznala, ale z "nějakého" důvodu vzniknul téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě..

Jablka s hruškami, politická ideologie je něco úplně jiného než schéma organizace společenství. Pro přesnost, komunismus nevzniknul ani téměř všude na světě, ani nezávisle na sobě a ani nebyl zrušen - ideologie stále existuje, jenom v některých státech přestala být dominantní.

Peter

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.

Zacinam pochybovat o nemoznosti centralneho planovania a poznania buducnosti, predstav si ze niekto nakreslil tento obrazok este predtym, nez si pridal svoj koment
http://tinyurl.com/3mxuazx

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Kosik napsal:

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

Příklady s otroctvím už jsou trochu ohrané, ale ještě jeden si dovolím uvést. Vznik státu v ankapu je stejně pravděpodobný, jako kdyby dnes chtěl někdo ve vyspělém světě znovu zavést otroctví. I v případě státu by se jednalo o krok zpět, návrat k instituci, kterou jsme již překonali... Pokud máme pravdu a ankap společnost by opravdu prosperovala, myslíš, že by se někdo chtěl vrátit k tomu archaickému, neefektivnímu a nemorálnímu státu?

Ano, protože prosperování je limitováno přírodními možnostmi - vzácnými zdroji. Ať již jde přímo o suroviny nebo čistou půdu. S postupem času (vypotřebovávání vzácných zdrojů + růst populace) se časem dojde do bodu, kdy je výhodnější se z organizovat (== vytvořit stát), skrze organizaci vytvořit armádu a s ní jít vyvraždit sousedy a vzít si jejich vzácné zdroje.

machi

Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Uživatel machi napsal:

Uživatel František Vilím napsal:

Uživatel v.B napsal:

Bolo by fajn keby ludia z Mises.org ciatali napr Misesa

... absurd as the belief of the anarchists that everyone would be prepared without compulsion to observe the rules indispensable for communal life

Mises, Socialism


Naznačuje toto i v Lidském jednání:

U jiného článku jsem napsal:
Uživatel Jakub napsal:


Mises by podle mě k anarchii dříve nebo později také dospěl, ostatně Rothbard je jeho asi nejvýznamnějším žákem. Jde nám především o myšlenky svobody jednotlivce a respektovani vl. prav.


To je otázka co by Ludwig von Mises (reakce na to, že by k anarchismu dospěl). Jiné jeho texty nenaznačují (někde v Lidském jednání). Není to tedy žádný argument ani pro ani proti.

Důležitější než dumání nad anarchií a zda je vůbec možná je asi hledání způsobu jak řešit současný stav. Je třeba počítat, že "svoboda" lůzy asi neodvratně sklouzne v anarchii ve smyslu, kterého se všichni opravdu svobodní bojí.
Vždycky se vyskytnou problémy a "ideální stav", který bude fungovat po nastolení sám o sobě ve společnosti lidí nebude. člověk se neustále musí rozhodovat mezi dobrem a zlem, a tato rozhodnutí jsou často chybná. Proto si myslím, že přemýšlet o neskutečném stabilním stavu je zbytečné.

Problémy:
Jak omezit dnešní "nestát" - vlády klik nějak oligarchie a znovu založit stát (panství) práva?
Jak oddělit tvorbu či hledání práva od legislativy?
Jak zbavit vládnoucí kliky monopolu nad penězi, soudnictvím, tvorbou práva atd. Jak chránit bližní při vnitřním i vnějším ohrožení?
Jak znovu obnovit loajality lidí ve společenství práva a ochotu něco pro vlast (patria - dědictví našich od otců) zadarmo jen pro čest?

Jelikož společnosti bez vůdců - ochránců - (již malé šimpanzi i gorilí tlupy ukazují, jak to je složitý problém pro vznikající společenství lidí až dodnes) nikdy dlouho neobstály, objevuje se starý (politická teorie antiky) problém: jak znemožnit změnu králů v diktátory, oligarchů (straničtí vůdci, poslanci a členové vlád) v různé mocenské kliky a vlády lidu ve vládu lůzy (anarchie).


Přemýšlet o anarchokapitalismu a prosazovat ho je důležité pro ty co v něj věří. A proč v něj třeba věřím já? Když se podívám na nějaké relativně dobré uspořádání v minulosti, např. mladá americká republika, tak ano, musím říct, že na první pohled to vypadá celkem rozumně. Founding Fathers si docela dost vážili lidské svobody a v ústavě zdůrazňovali lidská práva a odkazovali stát do (na dnešní dobu) malých hranic.
Co se stalo, že dnes máme z USA v podstatě policejní stát s velkým zasahováním do chodu ekonomiky a vůbec života svých občanů?
Chybou takového, i v počátečním stavu jakžtakž dobrého, uspořádání je to, že stále má určitá skupina lidí moc nad jinými bez patřičné (nebo dokonce vůbec nějaké) odpovědnosti. Díky zaznamenávání historie můžeme přehledně vidět jak se jako rakovina rozrůstala státní moc, někdy i za podpory tzv. demokratické většiny, jak byla postupně ale systematicky porušována ústava, která měla teoreticky zabránit tyranii a která byla na svou dobu naprosto unikátní. Musím se tudíž ptát: I kdybychom zavedli velmi mnoho pojistek svobody, decentralizovali a ústavně ohraničili státní moc. Jak nám někdo zaručí, že za 20, 50, 200 nebo třeba 500 let se opět postupně nedostaneme do dnešní situace nesvobody? To, že se to dřív nebo později stane je v podstatě jisté, protože jednotlivci stále podléhají útlaku, někdy dokonce ve jménu vyššího dobra...


Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...


Teoreticky to možné je. Ale je zajímavé, že zatímco ankapitalistovi by bylo celkem šumák, že se s někým domluvíte a budete na svém soukromém majetku žít jako v kibucu, tak etatista považuje za nezbytné vnutit stát všem...
Ale zpět k té volbě. Ano, prvotní lidstvo žilo v nějakých tlupách nebo kmenech, ať už rodinných nebo ne, teprve poté postupně vznikaly státy. Musíme si ale uvědomit širší souvislosti. Např. to, že lidská bytost byla chápána jako majetek rodu (hlavy rodu), měli jsme tu různá zřízení, ale připomněl bych, že ještě za feudalismu se člověk počítal do majetku panovníka či šlechtice, třebaže se to oficiálně nejmenovalo otroctví. Přes osvícenství jsme se dostali k individualismu a pak teprve k národnostním státům jak je chápeme dnes. Těžko tedy můžeme srovnávat dnešek, kdy je obecně lidská bytost chápána jako něco nedotknutelného s dobou, kdy byl člověk majetkem. Umím si představit, že stát tenkrát ve větším měřítku nahradil tuto hierarchii, která ale dnes nemá opodstatnění, protože se (většinou) změnilo chápání člověka jako bytosti rovné jiným lidem.
Zkuste si na chvilku představit, že máme anarchokapitalismus. Parta lidí se dohodne, že chce znovu vytvořit stát. Uspěje? Vzhledem k tomu, že je v podstatě jisté, že ne všichni se chtějí jejich nápadu účastnit je také jisté, že by museli využít vlastní zdroje k použití represivních složek a museli by také počítat s tím, že jejich odpůrci by udělali to samé, aby se státu neúčastnili, což snižuje šanci státu na úspěch...
Dále samozřejmě můžou uplatňovat stát na těch, kteří ho dobrovolně chtějí. Otázkou je jestli by na principu dobrovolnosti šlo o stát nebo prostě jen o zájmový spolek, které existují i dnes...

Jakub Skala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Jablka s hruškami, politická ideologie je něco úplně jiného než schéma organizace společenství. Pro přesnost, komunismus nevzniknul ani téměř všude na světě, ani nezávisle na sobě a ani nebyl zrušen - ideologie stále existuje, jenom v některých státech přestala být dominantní.

etatismus je taky jen ideologie..

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Jablka s hruškami, politická ideologie je něco úplně jiného než schéma organizace společenství. Pro přesnost, komunismus nevzniknul ani téměř všude na světě, ani nezávisle na sobě a ani nebyl zrušen - ideologie stále existuje, jenom v některých státech přestala být dominantní.

etatismus je taky jen ideologie..

O etatismu tady není řeč, řeč je o historické existenci.

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

[citace]Jablka s hruškami, politická ideologie je něco úplně jiného než schéma organizace společenství. Pro přesnost, komunismus nevzniknul ani téměř všude na světě, ani nezávisle na sobě a ani nebyl zrušen - ideologie stále existuje, jenom v některých státech přestala být dominantní.


etatismus je taky jen ideologie..

O etatismu tady není řeč, řeč je o historické existenci státu. Chtělo by to edit button

Jakub Skala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Jablka s hruškami, politická ideologie je něco úplně jiného než schéma organizace společenství. Pro přesnost, komunismus nevzniknul ani téměř všude na světě, ani nezávisle na sobě a ani nebyl zrušen - ideologie stále existuje, jenom v některých státech přestala být dominantní.

etatismus je taky jen ideologie..

O etatismu tady není řeč, řeč je o historické existenci.


Jak neni rec? Etatismus je ideologie stojici za statem, komunismus je ideologie stojici za silnym statem... a silny stat historicky existoval.
dale viz otroctvi

Koncim v diskusi, nema to smysl. zvlast kdyz je venku tak hezky :)

Kosik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

Ano, protože prosperování je limitováno přírodními možnostmi - vzácnými zdroji. Ať již jde přímo o suroviny nebo čistou půdu. S postupem času (vypotřebovávání vzácných zdrojů + růst populace) se časem dojde do bodu, kdy je výhodnější se z organizovat (== vytvořit stát), skrze organizaci vytvořit armádu a s ní jít vyvraždit sousedy a vzít si jejich vzácné zdroje.

A v čem je to argument proti ankapu? Řekněme, že takový bod někdy nastane, tak proč si do té doby neužívat prosperitu ankapu?
A hlavně takový bod nemusí vůbec nastat, neboť nevíte, co nám v budoucnu přinese technologický pokrok. Vysoce efektivní recyklace? Přeměna hmoty v cokoliv? Osidlování jiných planet? Co já vím...
Pokud je to, co říkáš, opravdovým problémem, tak jediná věc, která ho dokáže vyřešit, je svobodná společnost....

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel zZz napsal:

Jablka s hruškami, politická ideologie je něco úplně jiného než schéma organizace společenství. Pro přesnost, komunismus nevzniknul ani téměř všude na světě, ani nezávisle na sobě a ani nebyl zrušen - ideologie stále existuje, jenom v některých státech přestala být dominantní.

etatismus je taky jen ideologie..

O etatismu tady není řeč, řeč je o historické existenci.


Jak neni rec? Etatismus je ideologie stojici za statem, komunismus je ideologie stojici za silnym statem... a silny stat historicky existoval.
dale viz otroctvi

Koncim v diskusi, nema to smysl. zvlast kdyz je venku tak hezky :)

Etatismus je starý circa 25 let, stát jako instituce je starý něco přes 4 tisíce let. Co asi tak bylo první...


Uživatel Kosik napsal:

Uživatel zZz napsal:

Ano, protože prosperování je limitováno přírodními možnostmi - vzácnými zdroji. Ať již jde přímo o suroviny nebo čistou půdu. S postupem času (vypotřebovávání vzácných zdrojů + růst populace) se časem dojde do bodu, kdy je výhodnější se z organizovat (== vytvořit stát), skrze organizaci vytvořit armádu a s ní jít vyvraždit sousedy a vzít si jejich vzácné zdroje.

A v čem je to argument proti ankapu? Řekněme, že takový bod někdy nastane, tak proč si do té doby neužívat prosperitu ankapu?
A hlavně takový bod nemusí vůbec nastat, neboť nevíte, co nám v budoucnu přinese technologický pokrok. Vysoce efektivní recyklace? Přeměna hmoty v cokoliv? Osidlování jiných planet? Co já vím...
Pokud je to, co říkáš, opravdovým problémem, tak jediná věc, která ho dokáže vyřešit, je svobodná společnost....

V tom, že je neudržitelný. Protože jeho vytvoření by neslo obrovské transakční náklady (pokud tedy připustíme, že je to teoreticky možné) a pokud by to mělo vydržet pár let (somálsku to vydrželo nějakých 9 let a to na té zemi fakt není co brát), tak se to nemusí moc vyplatit.

v.B

Re: Re: Absurdita

Uživatel Kosik napsal:

V tomhle se mýlíte. Zaměňujete jednání se smýšlením. Drtivá většina lidí se řídí svým vlastním zájmem a tedy tak jedná. ...

...Ankap potřebuje pouze změnu smýšlení lidí (což je obrovský rozdíl oproti komunistů, kteří musí změnit samotnou podstatu člověka). Změna smýšlení u celé společnosti se v historii stala nesčetněkrát (viz. otroctví se stalo nemorální, ženy získaly stejná práva jako muži, černoši také získali rovnoprávnost....


Rozumiem kam mierite a nesuhlasim. Je to sirsi problem moralky. Moralne principy (MP), keby sa nimi kazdy riadil, by viedli zaroven k maximalizacii uzitku vsetkych. Napriek tomu je cela historia ludstva o tom ze to ludia nerobia. Je to tak preto, lebo uzitok z dodrziavania MP je dlhodoby, nepriamy a viazany na to ze sa nimi riadia aj ostatni, kym uzitok z ich porusenia je priamy a ocividny. Preto su ludi motivovani ich porusovat, a to dokonca aj keby verili ze MP su spravne. Napr zlodej ma zo svoje kradeze bezprostredny uzitok, kym v pripade ze by nekradol by musel majetok ziskavat dlhodobo poctivou pracou a este pritom dufat ze ho neokradne nikto iny. Je jasne preco ma sklon k tomu prvemu rieseniu, aj ked pri druhom rieseni by jeho
zivotna uroven bola z dlhodobeho hladiska vyssia (v priemere)

A toto plati pre cely etatizmusa nasilne zasahy. Ludia z nich maju bezprostedne vyhody a zaroven sa pripravuju o mozne dlhodobejsie este vacsie vyhody ktore by priniesol volny trh. Aby mohol Ancap fungovat, museli by sa ludia vyznacovat schopnostou velkeho sebazaprenia, zriect sa bezprostrednych vyhod a ocakavat vacsi prinos zo slobodnej spoluprace a este by pritom museli doverovat vsetkym ostatnym ze to urobia tiez. No a vsetky skusenosti z dejin hovoria ze tohoto ludia nie su schopni, ci uz kvoli nedostatku inteligencie moralky alebo len z opravnenej nedovery voci inym, ze budu tiez dodrziavat pravidla hry. Cize nutnou (a to este zdaleka nie postacujucou) podmienkou ancapu je takato podivuhodna moralna transformacia ludi, ktora sa nikdy a nikde neudiala. Preto trvam na tom ze anarchokapitalizmus je utopizmus.

Tie argumenty o otroctve a prave zien nie su dobre. Ludia odvrhli mnohe primitivne formy nasilia lebo si uvedomili ich neefektivnost alebo skodlivost. Nebol to moralny prerod na zaklade argumentov nejakeho filozofa. Ludia aj nadalej sledovali ciel ziskavat privilegia na ukor inych, ale sofistikovanejsie. Zjednodusene, napr vyrobca zo Severu USA nepotreboval otrokarstvo, nemal z neho ziadne vyhody. Zato napr cla chraniace ho pred europskou konkurenciu, proti tym nic nenamietal. Tym chcem povedat ze uplne zrieknutie sa statnej moci a donutenia je nieco uplne ine ako len zrieknutioe sa nejakej konkretnej zjavne skodlivej a prekonanej formy nasila.

gofry

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

prosperování je limitováno přírodními možnostmi - vzácnými zdroji. Ať již jde přímo o suroviny nebo čistou půdu. S postupem času (vypotřebovávání vzácných zdrojů + růst populace) se časem dojde do bodu, kdy je výhodnější se z organizovat (== vytvořit stát), skrze organizaci vytvořit armádu a s ní jít vyvraždit sousedy a vzít si jejich vzácné zdroje.
A) Zem nie je jediná planéta vo vesmíre. Len v našej slnečnej sústave je toľko zdrojov, že sa nedostatkom ešte hodne dlho nebudeme musieť zaoberať. Cestovanie medzi planétami je možno pre dnešných ľudí sci-fi, ale to bolo aj cestovanie medzi kontinentami pre ľudí spred 500 rokov. Problémom je neefektívne využívanie, tj. plýtvanie týmito zdrojmi napr. na slnečné alebo veterné elektrárne, na pestovanie biopalív, na obrovskú byrokratickú mašinériu (či už národnú alebo bruselskú) atď

B) Ľudia sú schopní objavovať nové zdroje a dokonca zdroje aj vytvárať. Ropa na pozemku znamenala ešte pred 200 rokmi znehodnotenie pozemku na nulu. Ropa nebola zdrojom. Dnes už je.

C) Pre bežných ľudí je vždy výhodnejšie začať obchodovať, než začať vojnu. Vojnu si môže dovoliť iba niekto, kto nenesie straty a nehrozí mu žiadne nebezpečia = prakticky len štátni úradníci.

D) Populácia nemusí iba rásť - môže stagnovať aj sa zmenšovať - čo je presne situácia vo vyspelých krajinách.

v.B

Re: Re: Absurdita

Uživatel Jakub napsal:

Co se muselo s lidmi zmenit, aby zrusili otroctvi? Nic, lidi byli porad stejni, jen si zacali uvedomovat i jine veci.
To je jako kdybyste v roce 1950 tvrdil, ze kdyby lide mohli vynaleznout internet, tak jak to, ze ho jeste nevynalezli.

Ankap muze fungovat s temi stejnymi lidmi jako mame dnes, komunismus ne. Proc jeste nefunguje? Ve zkratce bych rekl, protoze statni skolstvi.


Odpoved na tuto namietku (otroctvo) je v mojom predoslom prispevku

gofry

Re: Re: Re: Absurdita

Uživatel v.B napsal:

Ludia odvrhli mnohe primitivne formy nasilia lebo si uvedomili ich neefektivnost alebo skodlivost.
A presne z rovnakého dôvodu začnú odvrhovať aj štát. Najprv to vyzeralo, že štát je riešením problémov. Ale ukazuje sa, že štát nie len že problémy nerieši, ale ich vo veľkej miere vytvára. Teraz ide už len o to, ako dlho bude trvať, kým si to uvedomí kritické množstvo ľudí.

zZz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel gofry napsal:

Uživatel zZz napsal:

prosperování je limitováno přírodními možnostmi - vzácnými zdroji. Ať již jde přímo o suroviny nebo čistou půdu. S postupem času (vypotřebovávání vzácných zdrojů + růst populace) se časem dojde do bodu, kdy je výhodnější se z organizovat (== vytvořit stát), skrze organizaci vytvořit armádu a s ní jít vyvraždit sousedy a vzít si jejich vzácné zdroje.
A) Zem nie je jediná planéta vo vesmíre. Len v našej slnečnej sústave je toľko zdrojov, že sa nedostatkom ešte hodne dlho nebudeme musieť zaoberať. Cestovanie medzi planétami je možno pre dnešných ľudí sci-fi, ale to bolo aj cestovanie medzi kontinentami pre ľudí spred 500 rokov. Problémom je neefektívne využívanie, tj. plýtvanie týmito zdrojmi napr. na slnečné alebo veterné elektrárne, na pestovanie biopalív, na obrovskú byrokratickú mašinériu (či už národnú alebo bruselskú) atď

B) Ľudia sú schopní objavovať nové zdroje a dokonca zdroje aj vytvárať. Ropa na pozemku znamenala ešte pred 200 rokmi znehodnotenie pozemku na nulu. Ropa nebola zdrojom. Dnes už je.

C) Pre bežných ľudí je vždy výhodnejšie začať obchodovať, než začať vojnu. Vojnu si môže dovoliť iba niekto, kto nenesie straty a nehrozí mu žiadne nebezpečia = prakticky len štátni úradníci.

D) Populácia nemusí iba rásť - môže stagnovať aj sa zmenšovať - čo je presne situácia vo vyspelých krajinách.

a) Takže doufáte, že se to nějak vyřeší samo.
b) Takže doufáte, že se to nějak vyřeší samo.
c) Posledních 3000 let válek svědčí o něčem jiném.
d) Nepochybně může, o spotřebě vzácných zdrojů to zas tak neplatí + poslední trendy v obojím jsou dost opačné než stagnace.

v.B

Re: Re: Re: Re: Absurdita

Uživatel gofry napsal:

Uživatel v.B napsal:

Ludia odvrhli mnohe primitivne formy nasilia lebo si uvedomili ich neefektivnost alebo skodlivost.
A presne z rovnakého dôvodu začnú odvrhovať aj štát. Najprv to vyzeralo, že štát je riešením problémov. Ale ukazuje sa, že štát nie len že problémy nerieši, ale ich vo veľkej miere vytvára. Teraz ide už len o to, ako dlho bude trvať, kým si to uvedomí kritické množstvo ľudí.


Pointa mojho prispevku bola v tom ze su to principialne odlisne veci...Takze cakat ze sa to vyriesi rovnakym sposobom, to by som nazval ako neopodstatneny optimizmus :-)

gofry

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:

a) Takže doufáte, že se to nějak vyřeší samo.
b) Takže doufáte, že se to nějak vyřeší samo.

Nie, vyrieši to samovoľné slobodné konanie ľudí bez toho aby to museli organizovať štátni byrokrati.
c) Posledních 3000 let válek svědčí o něčem jiném.
Koľko z tých vojen bolo takých, že do nej ľudia šli dobrovoľne a nie na príkaz alebo popud štátu, cirkvi alebo niečoho podobného?
d) Nepochybně může, o spotřebě vzácných zdrojů to zas tak neplatí + poslední trendy v obojím jsou dost opačné než stagnace.
Ako som napísal - zvyšovanie spotreby zdrojov je v poriadku, ak dochádza k ešte vyššiemu vytváraniu/objavovaniu zdrojov (stromy -> uhlie -> ropa/plyn -> urán -> bohvie čo ľudia ešte vynájdu). Bohužiaľ dnes nás vlastný štát (prípadne Brusel) núti k obrovskému plýtvaniu zdrojmi.

oko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii



Nikdo neříká, že nikde nevznikne už nikdy Stát. Stejně tak nikdo neříká, že se neobjeví nějaké jiné násilí. Ale proto, že někdy někdo v budoucnu někoho zabije, nebudete přece rezignovat na chytání dnešních vrahů...

Navíc si myslím, že díky rozvoji technologií by nový vznik státu z ankapu byl mnohem obtiznejsi nez tomu bylo drive..[/citace]
Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.[/citace]


Štát je organizácia, a to silná organizácia. Proti organizácii sa dá bojovať len inou organizáciou. Nepriatelom každej organizácie je informovanie o jej činnosti a odhalenie jej fungovania- vtedy stráca na sile. Organizácia nemá city ani zodpovednosť. Jediná jej úloha je vydržať a prežiť čo najdlhšie. Každý člen organizácie može byť nahradený.

Tomas

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel zZz napsal:


Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.


Chtel bych mit petikorunu od kazdeho, kdo zastanci svobodne spolecnosti vycte, ze nevi, jak by svet v takove spolecnosti vypadal. SAMOZREJME, ze to nevi. Na tom je postavena cela filosofie svobodne spolecnosti - kazdy si najde reseni, ktere mu bude nejvic vyhovovat!
Kdyby byl nekdo schopny presne predpovedet, jak bude svobodna spolecnost vypadat, znamenalo by to, ze centralni planovani je mozne.

Jan

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Tomas napsal:

Uživatel zZz napsal:


Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.


Chtel bych mit petikorunu od kazdeho, kdo zastanci svobodne spolecnosti vycte, ze nevi, jak by svet v takove spolecnosti vypadal. SAMOZREJME, ze to nevi. Na tom je postavena cela filosofie svobodne spolecnosti - kazdy si najde reseni, ktere mu bude nejvic vyhovovat!
Kdyby byl nekdo schopny presne predpovedet, jak bude svobodna spolecnost vypadat, znamenalo by to, ze centralni planovani je mozne.


Nejdriv mi tu rikaji ze ve "svobodne" spolecnosti bychom se vsichni meli lepe protoze stat je pry ztelesnenim zla na zemi a ted mi tu rikate ze vubec nevite jake by to ve "svobodne" spolecnosti bylo.

Udelejte si v tom poradek.

Jakub Skala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Jan napsal:

Uživatel Tomas napsal:

Uživatel zZz napsal:


Jinak řečeno nemáte nejmenší tušení.


Chtel bych mit petikorunu od kazdeho, kdo zastanci svobodne spolecnosti vycte, ze nevi, jak by svet v takove spolecnosti vypadal. SAMOZREJME, ze to nevi. Na tom je postavena cela filosofie svobodne spolecnosti - kazdy si najde reseni, ktere mu bude nejvic vyhovovat!
Kdyby byl nekdo schopny presne predpovedet, jak bude svobodna spolecnost vypadat, znamenalo by to, ze centralni planovani je mozne.


Nejdriv mi tu rikaji ze ve "svobodne" spolecnosti bychom se vsichni meli lepe protoze stat je pry ztelesnenim zla na zemi a ted mi tu rikate ze vubec nevite jake by to ve "svobodne" spolecnosti bylo.

Udelejte si v tom poradek.


Nikdo neví, jak PŘESNĚ by to fungovalo. Ale jak by to asi fungovalo a jakou by to melo tendenci fungovat je lepsi nez ve spolecnosti se statem.

Roman2

Re: Re: Re: Absurdita

Uživatel v.B napsal:

Uživatel Kosik napsal:

V tomhle se mýlíte. Zaměňujete jednání se smýšlením. Drtivá většina lidí se řídí svým vlastním zájmem a tedy tak jedná. ...

...Ankap potřebuje pouze změnu smýšlení lidí (což je obrovský rozdíl oproti komunistů, kteří musí změnit samotnou podstatu člověka). Změna smýšlení u celé společnosti se v historii stala nesčetněkrát (viz. otroctví se stalo nemorální, ženy získaly stejná práva jako muži, černoši také získali rovnoprávnost....


Rozumiem kam mierite a nesuhlasim. Je to sirsi problem moralky. Moralne principy (MP), keby sa nimi kazdy riadil, by viedli zaroven k maximalizacii uzitku vsetkych. Napriek tomu je cela historia ludstva o tom ze to ludia nerobia. Je to tak preto, lebo uzitok z dodrziavania MP je dlhodoby, nepriamy a viazany na to ze sa nimi riadia aj ostatni, kym uzitok z ich porusenia je priamy a ocividny. Preto su ludi motivovani ich porusovat, a to dokonca aj keby verili ze MP su spravne. Napr zlodej ma zo svoje kradeze bezprostredny uzitok, kym v pripade ze by nekradol by musel majetok ziskavat dlhodobo poctivou pracou a este pritom dufat ze ho neokradne nikto iny. Je jasne preco ma sklon k tomu prvemu rieseniu, aj ked pri druhom rieseni by jeho
zivotna uroven bola z dlhodobeho hladiska vyssia (v priemere)

A toto plati pre cely etatizmusa nasilne zasahy. Ludia z nich maju bezprostedne vyhody a zaroven sa pripravuju o mozne dlhodobejsie este vacsie vyhody ktore by priniesol volny trh. Aby mohol Ancap fungovat, museli by sa ludia vyznacovat schopnostou velkeho sebazaprenia, zriect sa bezprostrednych vyhod a ocakavat vacsi prinos zo slobodnej spoluprace a este by pritom museli doverovat vsetkym ostatnym ze to urobia tiez. No a vsetky skusenosti z dejin hovoria ze tohoto ludia nie su schopni, ci uz kvoli nedostatku inteligencie moralky alebo len z opravnenej nedovery voci inym, ze budu tiez dodrziavat pravidla hry. Cize nutnou (a to este zdaleka nie postacujucou) podmienkou ancapu je takato podivuhodna moralna transformacia ludi, ktora sa nikdy a nikde neudiala. Preto trvam na tom ze anarchokapitalizmus je utopizmus.

Tie argumenty o otroctve a prave zien nie su dobre. Ludia odvrhli mnohe primitivne formy nasilia lebo si uvedomili ich neefektivnost alebo skodlivost. Nebol to moralny prerod na zaklade argumentov nejakeho filozofa. Ludia aj nadalej sledovali ciel ziskavat privilegia na ukor inych, ale sofistikovanejsie. Zjednodusene, napr vyrobca zo Severu USA nepotreboval otrokarstvo, nemal z neho ziadne vyhody. Zato napr cla chraniace ho pred europskou konkurenciu, proti tym nic nenamietal. Tym chcem povedat ze uplne zrieknutie sa statnej moci a donutenia je nieco uplne ine ako len zrieknutioe sa nejakej konkretnej zjavne skodlivej a prekonanej formy nasila.

ad odst. 1
Oprávněně tvrdíte, že zloděj má vyšší časové preference než slušný člověk. Chce uspokojení hned a nechce čekat na pozdějí návratnost investic. Pokud by tento argument platil všeobecně, pak by lidé nikdy nic složitého nevytvořili, ani složité výrobky, ani komplexní společnost, protože jejich časové preference by zůstaly vysoké. To se evidentně nestalo, takže musela převažovat tendence ke snižování časové preference.

ad odst. 2
Nedávno jsem někde četl o psychologické studii, která dokládala, že člověk má tendenci věřit spíš cizím osobám - to spíš pro zajímavost. Jinak platí, co je uvedeno výše.

ad odst. 3
To je dobrá poznámka. Nicméně pokud lidé odvrhli otroctví z utilitaristických důvodů a nikoliv morálních (což je možná pravda, ale neplatí to rozhodně o všech lidech), pak ta zmíněná neefektivita a škodlivost znamená to, že ta jejich hru lidi prostě prokoukli (někdo jim vysvětlil, co je na ní špatně), byla nadále neudržitelná a museli přejít na sofistikovanější. Proč by se podobný scénář nemohl opakovat?
Docela se mi líbí pohled na dějiny jako na přetlačování idejí :)

Roman2

Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel peto napsal:


Ja som sa docital u vyssie spominaneho molyneuxa, ze take nieco ako nasilny trest ci exekucia by bolo v ankape nemyslitelne. V ankape ta moze totiz ktokolvek odsudit za cokolvek a je len na ludoch ci to akceptuju. Uz vsak asi zacinam chapat ako by to mohlo fungovat. Nasilny trest by bol mozny, ludia by vsak rozhodli ci to bol zasluzeny trest alebo akt agresie. V konecnom dosledku by nerozhodovali sudy ale ludia, tym ze akceptuju ci neakceptuju vyrok sudov. K uplnemu presvedceniu mi chyba uz len vyskusanie v praxi. Myslim ze tak ako pisal Kosik, ani zanieteni komunisti by nevedeli fungovat v komunizme, zato zanieteni anarchisti by v ankape fungovat mohli.

To je názor Molyneuxe. Jsou i jiné názory (viz třeba Kinsella: Punishment and Proportionality: Estoppel Approach, nebo Rothbard: Punishment and Proportionality či Ethics of Liberty), které se dají charakterizovat tak, že člověk ztrácí svá práva úměrně zločinu, který spáchal. Zdá se mi to jako rozumný přístup.

Roman2

Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel František Vilím napsal:


Vždycky se vyskytnou problémy a "ideální stav", který bude fungovat po nastolení sám o sobě ve společnosti lidí nebude. člověk se neustále musí rozhodovat mezi dobrem a zlem, a tato rozhodnutí jsou často chybná. Proto si myslím, že přemýšlet o neskutečném stabilním stavu je zbytečné.

Problémy:
Jak omezit dnešní "nestát" - vlády klik nějak oligarchie a znovu založit stát (panství) práva?
Jak oddělit tvorbu či hledání práva od legislativy?
Jak zbavit vládnoucí kliky monopolu nad penězi, soudnictvím, tvorbou práva atd. Jak chránit bližní při vnitřním i vnějším ohrožení?
Jak znovu obnovit loajality lidí ve společenství práva a ochotu něco pro vlast (patria - dědictví našich od otců) zadarmo jen pro čest?

Jelikož společnosti bez vůdců - ochránců - (již malé šimpanzi i gorilí tlupy ukazují, jak to je složitý problém pro vznikající společenství lidí až dodnes) nikdy dlouho neobstály, objevuje se starý (politická teorie antiky) problém: jak znemožnit změnu králů v diktátory, oligarchů (straničtí vůdci, poslanci a členové vlád) v různé mocenské kliky a vlády lidu ve vládu lůzy (anarchie).

Myslím, že dumání nad ideálním stavem není špatné. Podobně jako v ekonomii tím lze prověřovat platnost myšlenek. Ale k vašim otázkám:
podle mého soudu, jedině skrze uvědomění si problému dostatečným množstvím lidí. A tím problémem jsou různá práva pro různé skupiny lidí (privilegia) a malé vědomí, že právo je něco jiného než to, co se upeče v parlamentu. Takže hlavně problém vzdělávání a osvěty.
S autoritou není problém, pokud nestojí na privilegiích. Bohužel tendence autorit přisvojovat si privilegia stále sofistikovanějším způsobem tu bude asi vždy. A jediný způsob, jak proti tomu bojovat, je neskočit na to nebo to včas rozpoznat.

Central Scrutinizer

Re: Mises o anarchii

Uživatel v.B napsal:

Bolo by fajn keby ludia z Mises.org ciatali napr Misesa

... absurd as the belief of the anarchists that everyone would be prepared without compulsion to observe the rules indispensable for communal life

Mises, Socialism

Bingo! :-)

Central Scrutinizer

Re: re peto

Uživatel jan zverina napsal:

uzivatel peto napsal:
zlocinec pride do restauracie a ta potom skrachuje pretoze tam uz nikto iny nepride lebo obsluzili zlocinca?
Kde jste se tohle docetl? Nemyslim si, ze zrovna tohle nejaky rakusan nebo anarchista napsal. Pokud nekdo neco ukradne, detektivove bezpecnostni agentury poskozeneho ho vypatraji a budou po nem pozadovat navraceni predmetu nebo financni nahradu + naklady na jeho dopadeni. Bud zaplati dobrovolne, nebo to z nej nejakym zpusobem dostanou (exekuce, prip. nucene prace).

Samozrejme to pro neho bude mit i dalsi nasledky, nektere firmy ho nebudou chtit zamestnat (napr. zlatnictvi asi urcite odmitne zamestnat zlodeje), nekdo nebude chtit pustit zlodeje na svuj pozemek, nekdo mu neproda rohlik. To zalezi na kazdem, jak se rozhodne. Samozrejme pokud budu nekomu prodavat dva rohliky za hotove, tak se mi nevyplati si o nem nic zjistovat, naopak pokud bude chtit skola zamestnat ucitele, tak si da praci zjistit, jestli ten clovek nezneuzival deti.

Je pravda, ze merchant law fungovalo tak, ze kdyz nekdo nerespektoval rozhodnuti soudu, tak s nim ostatni proste prestali obchodovat, a mate pravdu, ze by neco takoveho nefungovalo u vrahu nebo nasilniku. Nikdo ale netvrdi, ze proti nim nemuzeme pouzit nasili, ze jedine co muzeme delat je nenalejt jim v hospode pivo. Proti nebezpecnym jedincum je samozrejme i v ankapu mozne pouzit obranne nasili, prip. je izolovat ve vezeni nebo i popravit. Rozdil je pouze v tom, ze to neprovadi stat, ale bezpecnostni agentura.

Re:"Bud zaplati dobrovolne, nebo to z nej nejakym zpusobem dostanou (exekuce, prip. nucene prace)."
No ale fuj! To je přeci násilný akt. Zapomněl jste na vaši doktrínu nenásilí?

Central Scrutinizer

Re: Re: Re: Re: Re: Mises o anarchii

Uživatel Kosik napsal:

Uživatel zZz napsal:

Heh, tohle je moje oblíbená otázka na anarchokapitalisty. I kdyby se stát zrušil, proč by se historie měla neopakovat a státy nevzniknou znovu? Původně lidská společnost nic jako stát neznala, ale z "nějakého" důvodu vznikly téměř všude na světě a to často nezávisle na sobě...

Příklady s otroctvím už jsou trochu ohrané, ale ještě jeden si dovolím uvést. Vznik státu v ankapu je stejně pravděpodobný, jako kdyby dnes chtěl někdo ve vyspělém světě znovu zavést otroctví. I v případě státu by se jednalo o krok zpět, návrat k instituci, kterou jsme již překonali... Pokud máme pravdu a ankap společnost by opravdu prosperovala, myslíš, že by se někdo chtěl vrátit k tomu archaickému, neefektivnímu a nemorálnímu státu?

Zase vedle!
Re:"Vznik státu v ankapu je stejně pravděpodobný, jako kdyby dnes chtěl někdo ve vyspělém světě znovu zavést otroctví."
Nové formy otroctví se rozmáhají po celém světě (např. sweatshops) a počet lidí v otroctví rok od roku stoupá.

Central Scrutinizer

Re: Re: Re: Re: Absurdita

Uživatel Roman2 napsal:

Uživatel v.B napsal:

Uživatel Kosik napsal:

V tomhle se mýlíte. Zaměňujete jednání se smýšlením. Drtivá většina lidí se řídí svým vlastním zájmem a tedy tak jedná. ...

...Ankap potřebuje pouze změnu smýšlení lidí (což je obrovský rozdíl oproti komunistů, kteří musí změnit samotnou podstatu člověka). Změna smýšlení u celé společnosti se v historii stala nesčetněkrát (viz. otroctví se stalo nemorální, ženy získaly stejná práva jako muži, černoši také získali rovnoprávnost....


Rozumiem kam mierite a nesuhlasim. Je to sirsi problem moralky. Moralne principy (MP), keby sa nimi kazdy riadil, by viedli zaroven k maximalizacii uzitku vsetkych. Napriek tomu je cela historia ludstva o tom ze to ludia nerobia. Je to tak preto, lebo uzitok z dodrziavania MP je dlhodoby, nepriamy a viazany na to ze sa nimi riadia aj ostatni, kym uzitok z ich porusenia je priamy a ocividny. Preto su ludi motivovani ich porusovat, a to dokonca aj keby verili ze MP su spravne. Napr zlodej ma zo svoje kradeze bezprostredny uzitok, kym v pripade ze by nekradol by musel majetok ziskavat dlhodobo poctivou pracou a este pritom dufat ze ho neokradne nikto iny. Je jasne preco ma sklon k tomu prvemu rieseniu, aj ked pri druhom rieseni by jeho
zivotna uroven bola z dlhodobeho hladiska vyssia (v priemere)

A toto plati pre cely etatizmusa nasilne zasahy. Ludia z nich maju bezprostedne vyhody a zaroven sa pripravuju o mozne dlhodobejsie este vacsie vyhody ktore by priniesol volny trh. Aby mohol Ancap fungovat, museli by sa ludia vyznacovat schopnostou velkeho sebazaprenia, zriect sa bezprostrednych vyhod a ocakavat vacsi prinos zo slobodnej spoluprace a este by pritom museli doverovat vsetkym ostatnym ze to urobia tiez. No a vsetky skusenosti z dejin hovoria ze tohoto ludia nie su schopni, ci uz kvoli nedostatku inteligencie moralky alebo len z opravnenej nedovery voci inym, ze budu tiez dodrziavat pravidla hry. Cize nutnou (a to este zdaleka nie postacujucou) podmienkou ancapu je takato podivuhodna moralna transformacia ludi, ktora sa nikdy a nikde neudiala. Preto trvam na tom ze anarchokapitalizmus je utopizmus.

Tie argumenty o otroctve a prave zien nie su dobre. Ludia odvrhli mnohe primitivne formy nasilia lebo si uvedomili ich neefektivnost alebo skodlivost. Nebol to moralny prerod na zaklade argumentov nejakeho filozofa. Ludia aj nadalej sledovali ciel ziskavat privilegia na ukor inych, ale sofistikovanejsie. Zjednodusene, napr vyrobca zo Severu USA nepotreboval otrokarstvo, nemal z neho ziadne vyhody. Zato napr cla chraniace ho pred europskou konkurenciu, proti tym nic nenamietal. Tym chcem povedat ze uplne zrieknutie sa statnej moci a donutenia je nieco uplne ine ako len zrieknutioe sa nejakej konkretnej zjavne skodlivej a prekonanej formy nasila.

ad odst. 1
Oprávněně tvrdíte, že zloděj má vyšší časové preference než slušný člověk. Chce uspokojení hned a nechce čekat na pozdějí návratnost investic. Pokud by tento argument platil všeobecně, pak by lidé nikdy nic složitého nevytvořili, ani složité výrobky, ani komplexní společnost, protože jejich časové preference by zůstaly vysoké. To se evidentně nestalo, takže musela převažovat tendence ke snižování časové preference.

ad odst. 2
Nedávno jsem někde četl o psychologické studii, která dokládala, že člověk má tendenci věřit spíš cizím osobám - to spíš pro zajímavost. Jinak platí, co je uvedeno výše.

ad odst. 3
To je dobrá poznámka. Nicméně pokud lidé odvrhli otroctví z utilitaristických důvodů a nikoliv morálních (což je možná pravda, ale neplatí to rozhodně o všech lidech), pak ta zmíněná neefektivita a škodlivost znamená to, že ta jejich hru lidi prostě prokoukli (někdo jim vysvětlil, co je na ní špatně), byla nadále neudržitelná a museli přejít na sofistikovanější. Proč by se podobný scénář nemohl opakovat?
Docela se mi líbí pohled na dějiny jako na přetlačování idejí :)

Re:"ad odst. 1"
Zajímavá spekulace. Mám svoji vlastní, stejně nepodloženou:
Lidé by se dále vyvíjeli a tvořili jako dnes. Zloději by se opět stali investory a vydávali by obrovké prostředky na ochranu toho co sami ukradli. Byli by noví Gatesové a Zuckerbergové.

Re:"ad odst. 3"
Připadá mi to spíš jak pohled na psy kálejíci na chodník. Tak při tom divně pozují, tlačí až jim lezou oči z důlků a vůbec nereagují na okolí.
Po tom impresivním představení z nich vždycky vyleze to samé. :-(
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed