05. prosince 2012 07:13:23 | reagovat
Komentáře k článku Poznejme nepřítele: Anatomie Fedu 5
Zdeněk G
Soft landing
Pořád jsem si říkal jak je to možný že ta hyperinflace ještě nepřišla. Jestli je to tím že ty peníze jsou deponovaný v nějakejch virtuálních nesmyslech nebo co. Díky za vysvětlení.Je alespoň teoretická šance, že se Fedu ten ´softlanding´ podaří?
Že se ekonomika jemu navdory postaví na nohy a ty banky to budou pouštět na trh pomalu jak plánuje?
Jde nějak predikovat kdy se to začne sypat, co by se fed mohl snažit dělat aby tomu zabránil?
Co když zvedne povinné reservy z 10% tak aby banky donutil na ně převézt současné dobrovolné reservy?
Dovedu si představit jak mu pak plno lidí bude tleskat. Ještě nedávno bych mu tleskal i já.
meansofproduction
co ted?
predesilam, ze ekonomii moc nerozumim, tohle bylo na me az prilis odborny, chci se ovsem zeptat- co dal? na ruznych mistech jsem cetl podobne negativni clanky, ale nikde jsem se nedocet, co se ma(nebo melo) delat. tohle neni kritika, clanek jenom konstatuje fakta, ja bych se jenom rad nekde docet, jak z toho ven. ani kohout, ani machacek, ani michl to zda se nevedi, tak snad tady mi to nekdo rekne(nejak polopatisticky, ekonomie fakt neni muj obor).Dobrý Den
Re: co ted?
Uživatel meansofproduction napsal:predesilam, ze ekonomii moc nerozumim, tohle bylo na me az prilis odborny, chci se ovsem zeptat- co dal? na ruznych mistech jsem cetl podobne negativni clanky, ale nikde jsem se nedocet, co se ma(nebo melo) delat. tohle neni kritika, clanek jenom konstatuje fakta, ja bych se jenom rad nekde docet, jak z toho ven. ani kohout, ani machacek, ani michl to zda se nevedi, tak snad tady mi to nekdo rekne(nejak polopatisticky, ekonomie fakt neni muj obor).
ekonomii taky moc nerozumím, ale myslím, že by stačilo zrušit státní monopol na peníze
Jan Mašek
Re: Soft landing
Uživatel Zdeněk G napsal:Je alespoň teoretická šance, že se Fedu ten ´softlanding´ podaří?
Ne. Jestli pozvolna se ekonomika bude stavet na nohy az do uplnyho uzdraveni, jestli zmizej tydle dobrovolny rezervy a pomalu se zvysej urokovy sazby a spadne nezamestnanost, zkratka jestli obnovej zdravej rust ANIZ by prisel obrovskej krach, tak mame (rakusani) nekde chybu a budem se muset vratit k rysovacim prknum :-)
Protoze to podle ABCT neni ani teoreticky mozny.
Jan Mašek
Re: co ted?
Uživatel meansofproduction napsal:predesilam, ze ekonomii moc nerozumim, tohle bylo na me az prilis odborny, chci se ovsem zeptat- co dal? na ruznych mistech jsem cetl podobne negativni clanky, ale nikde jsem se nedocet, co se ma(nebo melo) delat. tohle neni kritika, clanek jenom konstatuje fakta, ja bych se jenom rad nekde docet, jak z toho ven. ani kohout, ani machacek, ani michl to zda se nevedi, tak snad tady mi to nekdo rekne(nejak polopatisticky, ekonomie fakt neni muj obor).
Prestat s QE, nechat vzrust nominalni urokovy sazby na trzni uroven. Coz zpusobi krach statu, krach mnoha bank, coz je DOBRE. Protoze vzniknou novy banky, tentokrat zdravy. Protoze stat a banky nebudou pouzivat potencialne produktivni zdroje (kapitalovy statky, praci) naopak na niceni produkce. Protoze se zase vyplati sporit a uspory jsou JEDINYM zpusobem jak zvysovat realnou produkci. Protoze zmizi nezamestnanost.
Krom toho krach statu a bank je nevyhnutelnej tak jako tak. Bud to bude pozdejs a horsi nez dnes, nebo to nebude krach ve smyslu ze by prisli o penize ale bude hyperinflace.
Da se to rict jednoduse: nedelat nic.
Zdeněk G
A teda to navýšení povinných rezerv?
Tím by odvrátily aby se ty prachy dostaly na trh, ne?Jan Mašek
Re: A teda to navýšení povinných rezerv?
Uživatel Zdeněk G napsal:Tím by odvrátily aby se ty prachy dostaly na trh, ne?
Jo to jo, a samozrejme by to bylo super, ale znamenalo by to kolaps bank, podobne jako kdyby Fed ty dobrovolny rezervy odcerpal tak, ze by zase prodal ty svoje toxicky aktiva. Tak jako naliti rezerv banky zachranilo, takze vytvarej papirovy zisky, tak jejich odliti by je zabilo.
Jakub Fiala
Známkování
Super článek, kterej mi toho hodně objasnil, ale spletl jsem se a dal jsem špatnou známku nešlo by to nějak vrátit zpět?Jan Mašek
Re: Známkování
Uživatel Jakub Fiala napsal:Super článek, kterej mi toho hodně objasnil, ale spletl jsem se a dal jsem špatnou známku nešlo by to nějak vrátit zpět?
dyt je to jedno :-)
diky
Jan Mašek
Re: A teda to navýšení povinných rezerv?
Uživatel Zdeněk G napsal:Tím by odvrátily aby se ty prachy dostaly na trh, ne?
Tady Murphy mluvi presne o tom, je to ta treti Option:
http://mises.org/daily/5110/Three-Flawed-Fed-Exit-Options
Peter
prechod na bankovnictvo slobodneho trhu
clen americkeho Mises institutu pred americkym kongresom navrhol sposob ako prejst na bankovnictvo slobodneho trhu, co by v sucasnej situacii nafuknutych rezerv bola zaujimava situacia kedze "Banky dnes držia rezervy voči svojim bežným účtom krytím viac ako 100 %.""Strojnásobenie súvahy Fedu v reakcii na krízu z roku 2008 túto fázu prechodu uľahčuje. Banky dnes držia rezervy voči svojim bežným účtom krytím viac ako 100 %. Začiatkom apríla držali banky celkové rezervy vo výške 1 587 miliárd dolárov oproti 1 204 miliardám dolárov na bežných účtoch. 50 miliárd dolárov ich celkových rezerv pozostáva z pokladničnej hotovosti a 1 537 miliárd stavu rezerv na účtoch Fedu. Banky by preto museli navýšiť svoje hotovostné rezervy na 100 % svojich bežných účtov vo výške 1 204 USD uplatnením si 1 154 miliárd dolárov ich rezerv vo Fede za hotovosť. Fed by mohol získať potrebnú hotovosť predajom časti z 2biliónového majetku, ktorý vytvoril vo svojej súvahe počas krízy, alebo dotlačením viac FRN, alebo kombináciou týchto dvoch. Akákoľvek bude suma FRN v čase, keď 100 % na bežných účtoch bude krytých rezervami hotovosti, nároková hodnota všetkých FRN by mohla byť stanovená vypočítaním podielu FRN k zásobám zlata Fedu. Ak by k dokončeniu prechodu nebola potrebná žiadna zmena v množstve zostávajúcich FRN, výpočet by bol nasledovný. K 18. aprílu 2012 má Fed vo svojej súvahe 11 041 miliárd USD v zlate. Pri hodnote 42,22 USd za uncu to činí 261,5 miliónov uncí zlata. V rovnakej súvahe má Fed 1 100 160 miliónov USD meny v obehu. Nárokový pomer by teda bol 4 207 USD za uncu zlata. Skutočný výpočet by však bol možný len po dokončení auditu Fedu a procesu zavedenia 100% krytia hotovosti popísaného vyššie."
http://www.mises.cz/clanky/produkcia-penazi-na-slobodnom-trhu-702.aspx
HynekRk
Povinné rezervy 10%
Oni určitě počítají s tím, že jak se bude situace časem někdy usazovat a vylepšovat, tak budou úrok za dobrovolné rezervy zvyšovat, tak aby se ty rezervy dostávaly do ekonomiky postupně. Ovšem připsáním tohoto úroku bankám do rezerv budou pouštět do oběhu peníze tak jako tak a ten úrok bude ve výši procent. Navíc banky budou motivovány ty peníze, co nejdříve půjčovat, protože ty banky, které budou první na tom vydělají nejvíce plus se moc na riziko kvůli morálnímu hazardu (příznačné je, že de Soto uvádí, že banky v době, kdy neexistovala CB držely sami dobrovolně o dost větší rezrvy než těch pár procent před krizí) ohlížet nebudou a budou vyhledávat rizikovější projekty s vyššími výnosy, tudíž i přes vyšší úrok rezerv, Fedu stejně nějaké ty rezervy utečou do ekonomiky. Výsledkem tak bude dost pravděpodobně inflace blížící se dvouciferným hodnotám anebo pak příjdou s nějakými novými opatřeními, jako zvýšení míry povinných rezerv apod., ale s tím, že banky budou tlačit silně na pilu proti takovým opatřením. Navíc stát by si mohl vyšší infalcí odepsat nějaké své dluhy. Celé mi to příjde jako značně nejisté dobrodružství.Apropo má z článku rozumět, že dnes musí v USA držet banky povinné rezervy 10%?
Jan Mašek
Re: Povinné rezervy 10%
Uživatel HynekRk napsal:Apropo má z článku rozumět, že dnes musí v USA držet banky povinné rezervy 10%?
Jo. Vono to sice neni jedno cislo, ale je to odstupnovany podle toho, kolik ma banka prachu na uctech, ale vsechno nad 80 mega je 10%.