23. srpna 2013 23:41:52 | reagovat
Od věci
Díky za článek
Považuji ho za "k nezaplacení." Pohled člověka, který zažil oba systémy na vlastní kůži ani jiný být nemůže.(Ale socialista stejně řekne, že bychom se od Švédska měli učit.)
Považuji ho za "k nezaplacení." Pohled člověka, který zažil oba systémy na vlastní kůži ani jiný být nemůže.
(Ale socialista stejně řekne, že bychom se od Švédska měli učit.)
Uživatel Od věci napsal:...
...ne socialista řekne, že největší sranda je, že lidi utekli od soukromých lékařů ke státním a titíž voliči si ve volbách zvolili strany, které zadarmo zdravotnictví a tudíž vybírání daní prosazovaly a nabízely ve svých programech. Takže vůle lidu.
Ono 200 dolarů je u nás 4000,- a ne každý je má hned v pohotovosti v šuplíku a co pak? Třeba starý nebo nemocný nebo chudý, který nemá ani na placení pojistky a dnes to za něj tahá sociální stát v rámci sociální solidarity.
A co v případě komplikovaných zlomenin, kdy musí zasahovat navíc letecká záchranná služba a následují opakované operace a reoperace, rehabilitace, dlouhé pobyty v nemocnici a dotyčný se pojistí u soukromé společnosti jen na běžný úraz a nekomplikovanou zlomeninu?
Já platím jako všichni zdravotní pojištění a když jsem si zlomila ruku, tak jsem k doktorovi šla až za 3 měsíce. Soukromý lékař samozřejmě se smlouvou s VZP mě poslal na roentgen 2x, pak mi napsal mastičku a kalciové tablety - vše se 100% doplatkem v lékárně a vybíral 30,- při každé návštěvě. To, že mě ruka furt bolela (proto jsem k němu lezla a čekala pokaždé v čekárně 2 hodiny ve frontě) a měla jsem zkrácené šlachy v lokti, takže jsem nemohla natáhnout ruku, vůbec neřešil.
Tak jsem se naprdla, vlezla na úrazovku tady v Brně, kde žádná fronta nebyla - (100% státní nemocnice, kterou se nějací pitomci ve vládě trojkolky snažili tu v Brně zrušit), poslali mě na roentgen, předepsali rehabilitaci, na kterou jsem docházela 10x, a v hnusný starý budově s vybavením odpovídajícím socíku a naštvanýma rehabilitačníma špatně placenýma sestrama (ale obětavýma a majícíma opravdový zájem pomoci lidem po úrazech) mi ruku rozchodili i bez drahých povrchových mastiček jako mi předepsal soukromý lékař napojený na farmaceuty. A celou péči - kontrolu na roentgenech, u lékařů a rehab. primářky, včetně rehabilitace odhaduju tak na 50 000,-. Což je asi 2-3 leté současné pojistné. Pokud by státní neexistovalo, tak bych si stejně musela platit soukromé pojištění a to by nebylo odstupňováno podle příjmů, ale podle úkonů, které bych si pojistila. takže hafo lidí by bylo určitě podpojištěno (stejně jako dnes) na nejsložitější životní situace.
Klasický argument: v libertariánské společnosti budu mít velmi draze léčitelnou nemoc, nikdo mě nepojistí a umřu. To radši budu podporovat současné zlo.
V libertariánské společnosti bude probíhat konkurenční boj o pojištěnce. Pro vyznavače uvedeného argumentu bude velmi šokující, až zjistí, že speciálně o pojištění těžce nemocných bude probíhat mezi pojišťovnami boj, kdo jim nabídne levnější pojištění. Proč? Protože ty vole Karle, voni pojistili i toho chudáka s nádorem na mozku, to mě pojistěj i s mýma STDčkama!
Paradoxně (?) to skoro nikdo nevidí a nechápe. Těžce nemocní se za současný systém bijou hlava nehlava, skoro to vypadá, že by za něj i svůj chatrný život položili. Přitom dostávají nějakou podle tabulek přidělenou standardizovanou léčbu, od nepříliš odborných doktorů, kteří se musí starat o nemoci od rýmičky a kašlíčku až po nádory. Jak si vůbec může někdo myslet, že v jednom molochu, kterej je určenej absolutně pro všechny, může vzkvétat nějaká odbornost? Jak si může někdo myslet, že v něčem, co je absolutně pro všechny, kdy se v 99,9% případů lékař zabývá banálnostmi, dostane adekvátní péči k závažnosti jeho stavu? Platí jako u všech ostatních státem ovládaných odvětvích: Na svobodném trhu může být JEDINĚ líp.
Jen tak na okraj, pochybuji, že většina lidí u nás byť jen viděla soukromého lékaře. Nazývat soukromým lékařem člověka, který je ve své podstatě zaměstnancem státních ZP, je nesmysl.
Soukromé pojištění neznamená pojištění poskytované na komerční bázi. Naše ZP to i naznačují svými názvy - může se jednat o ZP různých zaměstnaneckých organizací, různé bratrské pokladny apod. Ty samozřejmě klidně mohou odstupňovat pojistné podle příjmů (což ale mohou dělat i ty komerční, aby získaly zákazníky).
A konečně, 4000,- Kč jsou čtyři minimální měsíční pojistné veřejného zdravotního pojištění u nás. Pokud si tedy někdo neláme ruku každé 4 měsíce, tak bez státní intervence má v šuplíku více než 4000,-
Na svou rehabilitaci, by paní Ebuová - je-li sociálním případem s minimálním pojistným asi 13000,- ročně - vydělávala 4 roky (jestliže skutečně stála 50000,-) Pokud je běžným zaměstnancem, vydělávala by na to státu zhruba 2 roky.
Legendární babička, co nikdy nestonala a teď musí doplácet půl důchodu za léky, by i v případě minimální mzdy šla do důchodu skoro s půl milionem korun mínus inflace (předpoklad práce 40let a velice chudobné babičky). Pokud by tatáž babička byla v důchodu 20let měla by tedy na měsíc 2000,- v šuplíku. Stačilo by zrušit veřejné zdravotní pojištění.Tato extrémní babička (ochotná pracovat za minimální mzdu celý život, s mimořádně tuhým kořínkem, z nějakého důvodu trávící 1/4 života v důchodu) by se tak mohla dokonce vyhnout potřebě charitativní pomoci.
Uživatel Honza Chromec napsal:...
...no tak tohle může napsat jen dítě. Já nevím, ale obvoďák, který se zabývá rýmičkama a kašlíkem se rozhodně nádory a už vůbec ne na mozku nezabývá. A specializované kliniky (kde mimochodem máme kapacity na světové úrovni díky stále ještě pokulhávající prevenci, takže o 3 a 4. stadia, která mohou studovat on-line není nouze) jako je Onkologická klinika na Žlutém kopci tu v Brně, se rozhodně rýmičkou nezabývají. Prostě jak se říká, když někdo chce, tak z hovna bič uplete a vám se to teď perfektně podařilo.
Jo a co třeba pražský IKEM a co třeba speciální pracoviště léčby kardiovaskulárních chorob u Svaté Anny v Brně, kam jezdí na stáže amaričani a japonci. A co třeba prenatální i poporodní péče o matku a dítě a jedna z nejnižších dětských úmrtností na světě?...to je jako 0,0 big zero? To nemluvím o úspěších transplantačních center. Myslím, že by vás páni doktoři, docenti a profesoři na MUNI i ve špitálech hnali! Jo klidně můžete mít špičkovou péči i tady - holyvoodská úsměv modelovaný na počítači v 3D a komplet ve sklokeramice - v Praze několik pracovišť v Brně "jen" asi 3-4. (např. klinika plastické chirurgie a stomatologie na Berkově), jenže si to musíte holt zaplatit ze svýho - komplet úsměv cca 250 000,-. No nedej to, když je to tak levný!
Uživatel pokud si někdo zláme hnátu třeba na horách ve velmi špatně přístupném terénu a musí zasahovat horská služba i se záchranným vrtulníkem a lékaři, tak jen tento případ by fiktivně-legendární babičku připravil o celoživotní úspory na zdravotní péči.No a? Babča je slobodný človek, je zodpovedná za svoj vlastný život. Keď lezieš do hôr, podstupuješ isté riziko, že sa ti tam niečo stane. Keď ideš do kasína, tiež podstupuješ riziko, že o všetko prídeš. Mal by teda byť založený nejaký štátny fond do ktorého by prispieval úplne každý ale čerpali by z neho len tí, ktorí v kasíne prehrali všetky svoje úspory? Pritom je to úplne tá istá logika ako so zdravotným poistením.
Uživatel Lukáš napsal:...
...vy jste skutečně rozkošný...500 000,- jsou u vás asi pořádný prachy. Tak já vám něco prozradím....pokud si někdo zláme hnátu třeba na horách ve velmi špatně přístupném terénu a musí zasahovat horská služba i se záchranným vrtulníkem a lékaři, tak jen tento případ by fiktivně-legendární babičku připravil o celoživotní úspory na zdravotní péči.
Operace a následná léčba rakoviny, ať úspěšná nebo neúspěšná se už pohybuje v milionech a levněji se prostě stlouct nedá, pokud se použijí nejmodernější přístroje, léky a zkušený operční personál, včetně následné péče. A babička by byla kde?....ano, správně v hrobečku, protože by si na to nenašetřila ani pojištění by nestačilo a pokud ani, tak by měsíční pojistka stála mesíčně právě těch 2000,- a to se držím hodně při zemi. Pojišťovny by nahradily v tomto případě stát - to už dělají dnes taky a pokud by jim stát v tom nekonkuroval, tak by prostě nasadili svoji laťku, stejně jako to přes existující konkurenci v pojišťovnictví dělají dnes.
Milá dámo,
upřímně vůbec nevím, co zde pohledáváte, pročetl jsem si několik vašich příspěvků a nevěděl jsem, jestli se mám smát, nebo brečet. Jen dítě může například napsat, že za totáče nebylo tak zle, protože JÁ jsem se měl vlastně dobře! To že pár (desítek tisíc) lidí zařvalo, to mi je jedno, jelikož se mě to nijak nedotklo, stejně jako 50,000000001% zbylých lidí, takže většiny.
Když už jsem dal průchod emocím, tak zase věcně: To je strašně krásný, že máme jedny z nejlepších onkologických a transplantačních center na světě. A kolik lidí na takovou pěči dosáhne?? Tohle je typickej socialistickej přístup, do šedavýho až podprůměru fláknem dvě tři specializovaný kliniky, jedny z nej na světě, kam se ale dostanou ročně maximálně jedinci. Ovce spokojeně zabékají, jak se tu máme dobře a zase půjdou za svým podprůměrným obvoďákem, kterej je zase špatně diagnostikuje, pak zabečej naposled a zjistí se, že kdyby je léčil kvalifikovanej doktor, včas by se odhalil nějakej ten nádůrek, a poslali by je na tu skvělou kliniku. Kde by byli zařazený do fronty na chleba a tam by je potkal podobnej osud, jako bez oné diagnostiky, ovšem navíc s daleko víc traumatizujícím strávením posledních měsíců na tomto světě. No není to k vzteku.
Trochu nechápu část se zubama, ale problém asi nebude na straně přijímače.
Uživatel Ivana Ebuová napsal:...
...no vždyť jsem to říkala...dítě a ještě zpovykaný a zfanatizovaný. Já bych doporučila vyjet do světa, makat, poznat, že se žije jinde a jinak a nikde nelítají pečení holubi přímo do huby a že všude je chleba o dvou kůrkách a srovnat si to trochu v makovičce a pak bychom viděli, kdo tady z nác dvou béká jako dobře živená ovečka, která ještě pije mlíčko z maminčina vemínka. Holt v mládí se musí proti něčemu protestovat i kdyby na chleba nebylo i kdybych vlastně nevěděl proti čemu protestuju, páč to mám leda z knih (internetu) vyčtený. Jste o 2 týdny mladší než můj synek a tak je mi jasný, že musíte stejně jako on vědět všechno. A když si náhodou odřete kolínko, mamka to pofouká. Zkuste mrknout do indie nebo jinam, makat na západě a možná se vám trochu rozsvítí v hlavě.
Uživatel Ivana Ebuová napsal:...
Kde by se ta babička vzala na horách? :-) Tahleta babička brala celý život minimální mzdu a Vy ji pošlete na hory do nepřístupného terénu...proboha co tam dělala? :-) Ano, podstatnou část svých úspor ze šuplíku by dala na svůj adrenalinový zážitek. To víte chudí skialpinisté v důchodu to nemaj lehký :-)
Že je zdravotní péče brutálně předražená je evidentní. Je to díky státu, který zaplatí vše, protože na vše má a když ne, tak dotiskne (samozřejmě státu, kterému nevadí kupovat startovací kabel k obrněnci za 80000,- nevadí ani operace za milion:-). V tržním prostředí by nutně vznikal tlak na pokles cen. Ale přesto, milionové částky stojí několik málo operací ročně. Průměrné babičce by půl milionu v šuplíku stačilo bohatě, protože:
KDYBY PRŮMĚRNÝM BABIČKÁM TAKOVÝ PŮL MILION NESTAČIL, TAK BYCHOM STEJNĚ NEMĚLI ANI NA LÉČENÍ RÝMIČEK. KDE MYSLÍTE, ŽE SE TY PRACHY NA ZDRAVOTNICTVÍ BEROU? PŘECE OD TĚCH BABIČEK!
Vy, paní Ebuová, jistě patříte k těm, které řeknou, že (doplňte sama nějaké vysoké číslo) % obyvatel nedosáhne ani na průměrnou mzdu a ti nejbohatší + živnostníci se platbě pojištění stejně vyhnou. Tak uznejte sama, je-li tomu opravdu tak, kde podle Vás státní zdravotní systém ty peníze vyštrachá? No samozřejmě, že od takových babiček. Drtivá většina lidí dá státu na pojištění více než, kdy bude čerpat.
Možná jste to nepostřehla, ale pokud se vyskytne opravdu situace, kdy by babička skialpinistka s penězi ve štrozoku spadla z velehory, následně by ji objevili nádor a cukrovku a vysoký tlak a nakonec by se z toho zbláznila...inu, pak by taková babička - v každém systému - potřebovala charitativní pomoc, jak jsem uvedl ve svém minulém příspěvku.
Vy se mi snad jen zdáte, pani Ebuová:-)
Všechno to "veřejné" a "zdarma" ve skutečnosti platí ty střední a nižší vrstvy. Užitek z toho mají ale spíš jen politici, byrokraté a rádoby podnikaté - tedy všichni kdo jsou přisátí na státní cecek.
Před lety jsem byl lyžovat v Itálii. Co čert nechtěl, přecenil jsem svoje síly a rozbil si držku. Jelikož jsem měl komerčně poskytované pojištění které stálo doslova pár korun ( tehdy asi cena kartonu cigaret ), nemusel jsem hledat šrajtofli. Teda vlastně musel. Když jsem se dostal do Italské nemocnice, měl jsem dojem, že jsem se dostal v čase zpět do Česka roku 1985. Přišel jsem do čekárny beznadějně plné, kde nemocní museli stát, protože nebylo žádné volné místo k sezení. Lidé s různými obtížemi tiše seděli a trpěli.
Tak jsem se k nim přidal. Po hodině čekání se objevila zdravotní sestra která od pacientů nově příchozích vyzvídala důvody jejich přítomnosti. Když zjistila že jsem cizinec s úrazem, řekla že se pokusí to nějak zařídit.
Po další hodině pro mne přišla a odeslala mne na rentgen. Ostatní pacienti mne propichovali nenávistnými pohledy. Na rentgenu jsem si počkal na snímek, zaplatil za něj myslím 6000 lir, a odebral se zpět do čekárny kde se za tu dobu na první pohled nic moc nezměnilo.
Po dalším čekání mne opět sestra vyzvedla a dovedla do ordinace. Ostatní co tam byli dříve stále čekali.
Tam mi docela milý a veselý lékař ruku zafixoval dlahou a sádrou. Při tom mi vypravoval nejrůznější zajímavosti, např. to že když v Itálii pracuje ve státním, má sice jistotu zaměstnání a stálý nízký příjem, ale také si nesmí přivydělávat soukromou praxí ani jinak. Nakonec mi poradil, abych hned po návratu zašel doma k lékaři aby mi tu sádru vyměnil, že mi bude volná až zmizí otok.
Po návratu do Čech jsem šel na polikliniku aby mi tu sádru vyměnili. Doktor odmítl použít původní rentgen, který mám dodnes doma, a udělal mi nový. Ale nesundal tu sádru s hliníkovou dlahou, takže tam asi nic moc nemohl vidět. Ten snímek jsem nikdy neviděl. Každopádně prohlásil, že to je dobré, že to tak nechá a poslal mne domu. Sádra se mi viditelně hýbala vycpával jsem ji vatou jinak ty pohyby dost bolely. Nakonec mi jí po nějaké době sundal a zjistil že mám špatně srostlé kosti. Prohlásil že mi to lámat nebude, že nebude opravovat co Italové zkazili a vyhodil mne.
Zastánci státního zdravotnictví nejspíš řeknou, že to je ojedinělé selhání jedince a moje blbost že jsem se nebránil šlendriánu českého doktora.
Uživatel Honza Chromec napsal:...
...no vždyť jsem to říkala...dítě a ještě zpovykaný a zfanatizovaný. Já bych doporučila vyjet do světa, makat, poznat, že se žije jinde a jinak a nikde nelítají pečení holubi přímo do huby a že všude je chleba o dvou kůrkách a srovnat si to trochu v makovičce a pak bychom viděli, kdo tady z nác dvou béká jako dobře živená ovečka, která ještě pije mlíčko z maminčina vemínka. Holt v mládí se musí proti něčemu protestovat i kdyby na chleba nebylo i kdybych vlastně nevěděl proti čemu protestuju, páč to mám leda z knih (internetu) vyčtený. Jste o 2 týdny mladší než můj synek a tak je mi jasný, že musíte stejně jako on vědět všechno. A když si náhodou odřete kolínko, mamka to pofouká. Zkuste mrknout do indie nebo jinam, makat na západě a možná se vám trochu rozsvítí v hlavě.
V nadvaznosti na prebiehajucu diskusiu, si viem predstavit kliniku na na zlomene nohy, nejaku sukromnu traumatologiu, taky maly vseobecny lekar pre zlomeniny. Pridem s nohou (rukou), doktor pozrie, jeden rengen, zabalit do dlahy o 2 tyzdne kontrola, kukne doktor, o dalsie 2 tyzdne dalsi rengen, vsetko OK, zaplatite, alebo to pojde z vasej poistky... Cena: 100Eur mozno menej...
Preco mi vyslo 100Eur? Naposledy u zubara 135eur, za stolicku, vyberanie nervov, cistenie kanalika, zaliatie, vedla zub, navrtanie a zaliatie, rengen... Podle webu https://deelay.cz/ to melo trvat 3hodky, nakonec ale praca doktora a sestry, neskutocne mnoztvo materialu a nastrojov. Takze cena sa mi zda, ze v pohode. Klinika by samozrejme v ramci reklamy robila zadarmo pre ludi, co nemaju poistky ci cash, tak ako je to bezne aj teraz v inych odvetviach. Akurat by si clovek vyckal nejaku radu, ci sledoval reklamy v cakarni :)