28. března 2016 00:17:15 | reagovat
Urza
chybne argumenty
Ačkoliv s vyzněním článku souhlasím, vůbec se mi nelíbí; argumenty v něm užité jsou místy nepravdivé a místy si dokonce protiřečí. Takové články mnedle napáchají spíše více škody než užitku, protože je mohou nejrůznější etatisté naprosto bez problémů rozstřílet a (úspěšně) poukazovat na mnoho chyb, takže to bude vypadat, že článek je celý mimo (včetně toho základního poselství, které je správné).Nepamatuji si už všechny ty nesmysly, ono jich tam bylo víc, ale ty základní:
1/ Cena drogy není ani omylem dána jen nabídkou, neboť fixní poptávka tam určitě není. Je to dáno jednak tím, že drogy bere i spousta lidí, která není závislá (podobně jako k tomu, abyste se napil, nemusíte být alkoholik), přičemž tito lidé samozřejmě nebudou platit libovolné částky, ale dále také tím, že existují substituty, některé drogy lze nahradit jinými levnějšími (například pervitin vznikl jako levnější náhražka kokainu; mimochodem v ČR). Ergo je to nesmysl.
2/ Autor na jedné straně (celkem správně) pracuje s tím, že závislý gambler je prostě člověk, který je ovládán daleko více závislostí než nějakými rozumnými úvahami, takže do toho automatu narve všechny peníze, které má, ať už je to, kolik chce (potud v pořádku); na druhou stranu ale předpokládá, že tentýž magor kalkuluje s výherností automatu. Zřídka to tak i může být, ale rozhodně to neplatí obecně, kdyby totiž závislí nějakým způsobem takto uvažovali, pak především vůbec nehrají; závislý (tedy ne ten, kdo si občas pro zábavu něco do těch bedniček nahází) uvažuje úplně scestně, má nějaké "systémy" na výhru a podobně, ten fakt výhernost automatu moc neprožívá, daleko více věří na štěstí, symboliku a podobné kraviny.
3/ Autor v jedné části článku počítá s tím, že závislí do automatu nahází prostě vše, bez oheldu na cokoliv, zatímco v jiné části článku zase píše, že když jsou vyšší daně, závisláci prohrají víc peněz; to tak nějak z principu platí buď jedno, nebo druhé... buď tam nahází všechno, pak nemá nic (a je úplně jedno, jak je to zdaněné), nebo vyšší zdanění znamená vyšší prohru, pak ale není pravda, že tam nahází všechny dostupné peníze.
4/ "Všechny případy mají ale na pozadí touhu mužů po moci a penězích, které jim zajišťují přízeň žen."
To samozřejmě neplatí ve všech případech, protože existují i gambleři, kteří tu peníze a moc už mají, případně gambleři, kteří si už dřív, než začali hrát, užívali přízně žen i moc. Neznámnější je asi miliardář, který žil nějakou dobu v jednom hotelu ve Vegas, který asi z 80 % živil jen penězi, které prohrál v kasinu; následně ten hotel žaloval a dostal nějaké ty peníze zpátky (což je samozřejmě svinstvo). Dotyčný miliardář ale jen těžko hrál proto, že by mu chyběla moc a peníze.
V celku samozřejmě souhlasím s vyzněním článku, stát by se do toho neměl srát, herny by neměly být daněny či regulovány a hrát by si měl každý, jak uzná za vhodné.... za hlavní důvod dokonce spíše než negativní praktické důsledky zákazů považuji to násilí, které stát používá při prosazování regulací, ale to asi není nějak výtka k článku, prostě to vidím jinak než autor.
Ty předchozí však výtky jsou, to není o rozdílném úhlu pohledu, článek je prostě nekonzistentní a obsahuje vnitřní rozpory, jsou to spíše takové na hromadu naházené argumenty, které jednak nepovažuji za moc dobré, ale především se vyvracejí navzájem, takže za mě špatné.