Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Více se angažovat

přidat komentář zpět na článek

Tomáš Fiala

V podstatě je to to samé

Věnovat svůj čas nějakému jakémukoli způsobu rozkladu státu považuju za čas stejně ztracený, jako čas věnovaný větší angažovanosti pro stát. Stát má sám v sobě zabudované sebedestrukční mechanismy. Po jeho (sebe)dastrukci však vždycky někde v některé části společnosti vzniknou etatistické tendence. Zčásti z tradice vtloukané do hlav lidem, z části z malé představivosti, z části z důvodů ovcovitosti určité části společnosti a zbůhvíjakých dalších důvodů. Nikdy nebude mít jakýkoli neetatistický myšlenkový směr takové PR, aby dokázal naučit dostatek lidí, že státu netřeba.

Zdá se mi, že málokdo chápe, co to je ta státní moc doopravdy. Domnívám se, že právě J.M.Keynes nejlépe ze všech myslitelů v sociálních oborech nejen pochopil podstatu moci, ale taky shrnul všechny poznatky do jedné komplexní a troufnu si dokonce i napsat dokonalé teorie. Její podstatou je "královská mincovna" a tu já na základě zevrubného prostudování makra považuju za skutečnou podstatu moci vládce. Tato jeho teorie, jakkoli ji za dokonalou v oboru politické ekonomie považuju, je však nefunkční. Ani ne tak kvůli své vnitřní a vnější nekonzistentnosti. Ale díky tomu, že podstatou obsluhy státu prostřednictvím "královské mincovny" je pančování peněz (což je právě ta ona moc poznaná a pochopená Keynesem).

Státy (jakékoli) se budou rozpadat opakovaně a možná i v rychlejších taktech. Tedy přesněji řečeno rozpadat se budou jejich "královské mincovny". Což ostatně vidíme už v současnosti. Otázkou je, zda někdy nastane situace, kdy k možnosti existence podstaty moci = "královské mincovny" nepřibude nějaký jiný decentralizovaný = neovládnutelný směnný systém, který by již v průběhu existence stávajícího státu nemohla/nedokázala produktivní část společnosti využívat v takové míře, že by buď tu neproduktivní část odstřihla od zdrojů vyžírky. Nebo by v okamžiku zhroucení "královské mincovny" mohla relativně v pohodě fungovat dál. Systém, který by byl dostatečně masivní, aby odolal i represím státu zhruba obdobně, jako odolal černý trh se západními valutami represi reálněsocialistických exekutiv. Třeba proto, že vrazit příslušníkovi VB do ruky 10 mařen, bylo dostatečnou ochranou toho černého trhu před skutečnými, nejen na papíře napsanými, represemi Veřejné bezpečnosti.

V tom okamžiku bude zcela lhostejné, jestli lidi budou "chtít" stát. Jestli dokonce budou používat nějaký klíč (třeba volby) k nastolení vládce. Pokud ta produktivní část společnosti nebude drtivěvětšinově chtít do svých kooperací "zamontovat" daňové doklady a dobrovolně přiznávat ke zdanění jinak dostatečně anonymizovaný a v reálném čase nerozklíčovatelný oběh peněz a daně dobrovolně odvádět a bude spolupracovat bez toho všeho, netvrdím, že stát nevznikne. Jistě vznikne nějaká organizace, která si "stát" říkat bude. Ale už nikdy nebude mít současnou podobu.

A že by lidi malířem pokojů počínaje, který má snahu v co největším počtu případů nabídnout zákazníkovi práci "bez dokladu" a Bezosem konče, který už má v podstatě připravenou webovou platformu pro kryptoobchod, evropský Amazon sídlí v Lucembursku a i tam má problém, protože se mu do placení daní moc nechce, že by tito všichni produktivní lidi najednou zničeho nic tolik moc chtěli stát, že by začali platit daně sami od sebe? Že by se jejich chtění státu tolik moc krylo s ochotou otevřít na tento účel svou peněženku? No možné je všechno... :-)

libertarian

stát začne fungovat, když se lidé budou více angažovat.

Absurdnosť tejto vety vyplýva aj z toho, že OSOBNÉ ZÁUJMY a ciele ľudí sú výrazne opačné, antagonistické. Štat NEMôŽE splniť záujmy všetkých. Štat plní záujmy NIEKTORÝCH, na úkor iných ľudí, ktorí to musia zaplatiť.
Táto moja úvaha je však príliš zložitá na pochopenie priemerných IQ -ákov, a teda sa nedá použiť ako argumentácia proti etatistom. Etatisti veria, že štát splní záujmy všetkých.

libertarian

Re: V podstatě je to to samé

", že by tito všichni produktivní lidi najednou zničeho nic tolik moc chtěli stát, že by začali platit daně sami od sebe? "

Osobne poznám hodne ľudí, ktorí od štátu čerpajú minimum výhod, a živia sa sami, poctivo, ..... ale všetci títo ľudia sú príliš vyľakaní, a príliš neschopní pochopiť, že bez štátu by sa im žilo lepšie. Venoval som im hodne vysvetľovania (a znalosti aj výrečnosť mám hodne dobrú!), ale ich genetickou etatickosťou to neotriaslo.
Etatizmus je zrejme geneticky príliš zakorenený, a nedá sa zmeniť iba vysvetľovaním.

libertarian

Prečo štát nazanikne ?

Prečo štát nazanikne ?
Zánik dnešného typu štátu nastane, ak to výrazná väčšina ľudí bude chcieť. Budú toto ľudia chcieť ???

Kto si chce otestovať vzorku ľudí - doporučujem prečítať niekoľko diskusií na http://pravyprostor.cz/

Na tento web ma zlákal názov webu. Nenašiel som tam, čo som chcel. Ale -veľa mi ten web dal tým, že mi na reálnych diskutujúcich ľuďoch ukázal ich myslenie a genetické vlastnosti. Týto ľudia by v ANCAPe zahynuli, alebo sa pozabíjali. A to sa jedná o vzorku ľudí "pravicovo" orientovaných.
To "pravicovo" píšem v úvodzovkách. Ale táto "pravica" je to, čo je "pravicové" aj v parlamente - a týto riadia štát.


Ak by som hľadal vzorku libertariansky mysliacich ľudí, hľadal by som na https://www.mises.cz/ , alebo na https://www.menejstatu.sk/
Diskusie (rozsah) na týchto weboch jasne ukazujú stav libertarianstva v CZ a SK.

Teron

Problémy jsou tu dva

Předně nějaká struktura ve stylu státu - tedy v pyramidovém principu - vznikne vždycky. Už od pravěku se lidé sdružovali do tlup a lidé získávali pozice podle svých schopnosti nebo podle toho, jak těžkej uměli zvednout klacek (což je taky schopnost). Ale vznik pyramidové struktury nějakého druhu je při větším počtu lidí zkrátka nevyhnutelný.
Pokud jde o stat, jsem pro jeho minimální formu, radikální zjednodušení struktur a nastavení tak, aby politikaření bylo spíš za trest, než jako dobře placený post. Tušim ze v antické polis nebyly politické pozice placené a jejich obsazení se točilo tak, že v tom křesle skončil jednou za čas každý.
Každý systém je jen tak dobrý, jako lidé, kteří ho obsazují. Stát není nějaká bezejmenná entita někde v oblačných výškách, ale soubor lidí obývajících určité území. Jediná cesta ke zlepšení téhle struktury je obsadit ji zkrátka kvalitníma lidma - což tady moc nehrozí.

Za druhé je omyl, že se lidé bez věnování pozornosti politice budou věnovat něčemu konstruktivnímu. Nebudou. Pokud se tomu věnovat chtějí, dělají to bez ohledu na existenci nebo neexistenci politiky. Je to podobný omyl jako při obhajobě nepodmíněnho příjmu, tedy argument, že pokud se lidé nebudou muset starat o denní přežití, začnou se věnovat svým koničkům, ambicím nebo podnikání. Ne, nezačnou.

Tomáš Fiala

Re: Problémy jsou tu dva

Ancap vžádném případě netvrdí, že ve společnosti nedochází k hierarchizaci. Jenže stát není něco, co jaksi existuje samo o sobě a člověk to jen uchopuje. Stát je potřeba udržovat mimo jiné tím, že členové saturují náklady (jakéhokoli charakteru). Já sice slyším nehozázně masivně etatistické kecy, ale nevidím stejně nehorázně masivně etatistickou ochotu, ten stát skutečně na nákladech saturovat.

Pokud budou mít lidi sebemenší možnost, zcela určitě začnou kooperovat "bez daně" = bez státu. Což dělají už dneska. V čem horším stavu bude staát (bude) tím víc budoiu kooperovat bez něj. Plus sebedestrukční monetárně fiskální praktiky státu. Stá ty se jednoho dne (těžko říct kdy) rozpadnou a lidi budou mít praktickou možnost ten systém neobnovit. Ne proto, že by nechtěli, ale proto, že to porostě technicky nebude proveditelné - lidi budou kooperovat nekontrolovatelně. Politice se sice věnovat budou i tak, ale na zcela jiných principech. Sami do toho nějak extra svoje peníze cpát nebudou a donátorů moc mít nebudou. Ti radši podpoří nějaké "paraple" nebo "kuře", ale na zdravého, ale jen ukecaného a líného šaška se vykašlou.

ŠimonM

Protichůdné zájmy

Je také potřeba zmínit žebříček zájmů politika. Zájem společnosti je až na pátém místě.

1.) Jeho vlastní zájem
2.) Zájem jeho frakce (stranického klanu)
3.) Zájem jeho strany
4.) Zájem jeho voliče
5.) Zájem společnosti

Úřednictvo zase má zájem vytvářet práci (umělou zaměstnanost), ale nemá zájem být produktivní. Stát nemá motivaci likvidovat neefektivitu.

Jinými slovy zájem společnosti se neshoduje se zájmem politiků ani úředníků, ty zájmy jsou protichůdné.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed