10. března 2016 14:06:06 | reagovat
Komentáře k článku Země je kulatá; a stát nezbytný
PetrZdenek
Má zkušenost
Musím říct, že na největší bariéru narážím paradoxně u vzdělaných, velmi chytrých lidí.Sice nadávají na stát jako špačci a není problém je přesvědčit, že prakticky všude funguje privát líp než stát, ale když dojde k nejdůležitějšímu kroku a to uznat, že stát tedy není potřeba, se šprajcnou.
Je to díky etatismu, který je nejsilněji zakořeněn právě u elity. Uznávají, že sami by zvládli žít bez státu, ale většina lidí je podle nich hloupé stádo, kteří stát nad sebou potřebují. Začli by loupit, hromadně umírat, ohrožovat je, atd atd.
Dokud je nezbavím / se nezbaví etatismu, tak s nimi prostě nevím, jak dál.
catmouse
Re: Má zkušenost
Uživatel PetrZdenek napsal:Klasika - já problém nemám ale ti ostatní potřebují bič..... :-)
Josef Tětek
Occamova břitva
Podobné teorie jde docela dobře vyvrátit principem Occamovy břitvy - pokud by Země skutečně byla placatá, pak by "v tom" musela jet obrovská masa lidí, například všichni v leteckém průmyslu.Docela mě to i začíná zajímat, např. jak dle nich vypadá mapa světa. Pokud stejně jako ta "oficiální", kde jsou hranice? Jestli v Pacifiku, jakto, že lety z Japonska do Kalifornie netrvají mnohem déle, než např. z Londýna do Kalifornie?
Aneb pro vyvrácení očividné blbosti až tolik odborných znalostí podle mě není třeba. U blbostí, které tak očividné nejsou (jako je vliv politiky levných peněz na hospodářský cyklus), už bohužel ano. Ačkoli i ty se dají dobře přetlumočit neodbornému publiku (jako činí v případě přírodních věd právě Neil deGrasse Tyson a v případě ekonomie lidé z Mises.org apod).